Sprendimas priimtas: mes statome namą. Tačiau ar 2022 bus geri metai tokio plano įgyvendinimui? Ką papildomai turėsime įsivertinti lyginant su praėjusiais metais ir kur ieškoti sutaupymų, o kur neverta taupyti? Pažiūrėkime į realų pavyzdį…
Buvęs ekonomikos pakilimas ir drastiški pokyčiai, kuriuos atnešė 2020 m. ir COVID-19 pandemija turi įtakos visam statybų sektoriui. Vis daugiau mūsų suprantame, kad dabartinėje situacijoje, daug laiko dirbant nuotoliniu būdu, nėra būtinybės gyventi pačiame miesto centre ar 5 minučių atstumu nuo darbovietės. O ir namas su nuosava terasa ar sodu atrodo perspektyvesnis, ypač jeigu planuojame šeimos pagausėjimą. Bet ar tai vienoda finansinė alternatyva?
Visų pirma turėtume suprasti, kad dėl neaiškios pandeminės situacijos sunku įvertinti, kaip pirmaisiais 2022 metų mėnesiais gali keistis statybinių medžiagų ir darbo kainos. Tačiau analizei galime panaudoti kainų svyravimus prieš pandemiją ir jos metu, kad įvertintume, kiek mums kainuos investicijos.
Taip pat skaitykite: Didelis ar ne – svarbu savas namas
Noras turėti savo namą auga, taip pat kaip ir kainos
Namo statyba 2021 metais vėl brango, o per pastaruosius trejus metus jo kaina išaugo maždaug 20%. Vienas iš pagrindinių to šuolio priežasčių yra statybinių medžiagų kainos pokyčiai (pavyzdžiui metalas pabrango 100%). Tai labiausiai susiję su medžiagų trūkumu dėl didžiulio nuosavų namų statybų bumo. Be to, padidėjusias sąnaudas sąlygoja darbo jėgos trūkumas ir didėjantis darbo užmokestis.
Tačiau laimei, vidutinis medžiagų kainų augimas nėra toks didžiulis, tačiau vis tiek reikėtų skaičiuoti apie 15 proc. medžiagų pabrangimą. Mūsų prognozėmis 2022 metais kainų augimas bus panašus kaip ir šiemet, kas išbrangins bendrą namo statybos kainą apie 7-8 procentus lyginant su šiais metais.
Didesnės namų statybos kainos yra susijusios ne tik su statybinių medžiagų kainų didėjimu, bet ir su naujais reikalavimais namo statybai nuo 2021 metų, energinio naudingumo efektyvinimui gerinti. Taigi dabar visi naujai projektuojami ir statomi pastatai turi būti A++ energinės efektyvumo klasės, kas reiškia didesnį atitvarų šilumos izoliacijos sluoksnį, efektyvesnių vėdinimo ir šildymo sistemų įrengimą bei nebeapsieinama be atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimo. Žinoma ilguoju laikotarpiu tai leis sutaupyti pinigų energijai, tačiau tik baigus investicijas, tai siejama su dar vienu išlaidų padidėjimu.
Pradžia – reikalingas namo projektas
Eikime prie reikalo ir patyrinėkime, kokias sumas projektavimui reikia nusimatyti planuojant statyti 140 m2 ploto, dviejų aukštų namą be rūsio, kuris tinka daugumai keturių ar daugiau asmenų šeimoms.
Kaip žinia pradžių pradžia – projektas. Laimei, padėtis čia pakankamai stabili. Kaina pirmiausia priklauso nuo to, ar apsisprendžiame rinktis iš tipinių projektų pasiūlymų sąrašo, ar norime, kad jis būtų sukurtas individualus, kitaip sakant „nuo nulio“, atitinkantis visus Jūsų lūkesčius. Tipinio projekto atveju turėtume nusimatyti 1 – 1,5 tūkst. eurų sumą, o jei norime, kad mūsų namas būtų išskirtinis, išlaidos projekto parengimui gali išaugti iki 5-10 tūkst. eurų – priklausomai nuo pasirinkto architekto ar biuro kainų. Dažnu atveju tipinio projekto privalumas tas, kad jis būna pilnai paruoštas, o ir sąmata įeina į „paketą“, todėl investicijos įgyvendinimas yra kiek greitesnis ir paprastesnis.
Kuomet turime žemės sklypą, parengtą projektą ir gautą leidimą, galima pradėti statybas. Pirmas žingsnis pakeliui į savo namus – nulinis ciklas, t.y. daugiausia žemės darbai, pamatai su apšiltinimu ir užpylimu. Visi šie darbai už aukščiau paminėtą namo plotą kainuotų apie 10 – 12 tūkst. eurų (labai priklauso nuo sklypo geologinių savybių bei pastato konfiguracijos).
„Atviros dėžės“ statymas
Kitas etapas – „atviros dėžės statymas“, kurio metu pastatas pradeda formuotis: atsiranda sienos, sąramos, perdangos, santvaros ir stogo danga. Čia jau aiškiai matosi galimi kainų neatitikimai, pavyzdžiui stogo konstrukcijoje. Tačiau jei apsispręsime dėl paprasto, dvišlaičio stogo konstrukcijos, tai įvertinant vidutines kainas šis etapas gali kainuoti apie 60 – 70 tūkst. eurų.
Namo sandarinimas
Šį etapą apima langų bei durų įstatymas, pertvarų montavimas, grindų įrengimas ir visų atitvarų šiltinimas. Taip pat, tai etapas, kuris labai nulemia mūsų gyvenimo komfortą naujai pastatytame name. Todėl verta pasirūpinti tinkamo storio ir aukštos šiltinimo medžiagų kokybės pasirinkimu – tokie sprendimai kaip akmens vata mums suteiks šiluminį komfortą ne tik žiemą, bet ir vasarą, o kartu garantuos ir mažas sąskaitas už energiją. Darbų ir medžiagų kaina čia sieks nuo 15 iki 20 tūkst. eurų, kas šiuo metu reiškia bendrą 85 – 100 tūkst. eurų sumą.
Apdaila
Vis greičiau artėjame prie pabaigos: bendros 140 m2 ploto namo statybos kaina, jau įskaitant inžinerinius tinklus (vandentiekį, kanalizaciją ir elektrą), vidaus tinką bei apdailą ir katilinės įrengimą, turėtų siekti 100 – 120 tūkst. eurų sumą. Tai nemenkas padidėjimas lyginant su 2021 metais, kuomet už panašią darbų apimtį mokėtume 85 – 105 tūkst. eurų.
Namo užbaigimas neišnaudojant visų finansinių rezervų
Ir galiausiai žinoma užbaigimas… Viena vertus maloniausias etapas, kita vertus jis gali patikrinti iš anksto numatytos sąmatos tikslumą. Nepriklausomai nuo ekonominės situacijos statybų rinkoje, galime daryti prielaidą, kad apie 500 eur/m2 leis užbaigti savo namo įrengimo darbus pagal interjero dizainerio parinktus sprendimus, kurie ilgam išlaikys savo vertę. Vertinant vidutinio lygio įrengimą, ši statybos dalis kainuos dar maždaug 20 – 30 tūkst. eurų. Įsivertinus visus šiuos statybos momentus, galime daryti prielaidą, kad 2022 metais, vidutinio dydžio namą galime pasistatyti už 120 – 150 tūkst. eurų sumą. Žinoma į kainą neįeina išlaidos sklypui, aptvėrimui ar gerbūviui.
Kylant kainoms, pigesnis namas? Kodėl gi ne!
O dabar geros naujienos. Galime sumažinti galutinę svajonių namo statybos kainą nepakenkdami jo patogumui. Paprasčiau tariant, kyla klausimas, ar mums tikrai reikalingi tam tikri „patogumai“? Pradedant nuo pačios apačios – rūsio. Žinoma, ten galima sutalpinti nemažai retai naudojamų daiktų, tačiau galiausiai šie daiktai pasimiršta, bet daug sunkiau pamiršti iki 20% galinčius išaugti pradinės būsenos kaštų.
Kaip nesunkiai sutaupyti iki 20 tūkst. eurų? Atsisakykite namo viduje esančio garažo. Stoginė automobiliams apsaugos mūsų transporto priemones nuo oro sąlygų, o finansinės santaupos gali prilygti naujo automobilio įsigijimo išlaidoms. Skaičiavimai paprasti.
Individualus interjero dizainas yra sritis tiek paišlaidauti, tiek ir pataupyti. Tačiau siūlome protingą sutarimą: vietoj brangesnės, egzotiškesnės medinės grindų dangos, galime rinktis aukštos kokybės laminato plokštes. Pagal užsakymą pagamintos medžio masyvo durys gali būti pakeistos jau paruoštomis MDF durimis.
Tačiau tikrai neverta taupyti pamatų, sienų ir kitų laikančiųjų pastato konstrukcijų sąskaita. Čia galimybės daug mažesnės, nes pigesni sprendimai dažnai reiškia ir daug mažesnį patvarumą, o kartu ir pastato tarnavimo laiką ar netgi statybų nelaimės riziką.
Kalbant apie termoizoliacines medžiagas, jos itin stipriai prisideda prie mūsų komforto, pastato šildymo išlaidų ir galiojančių reikalavimų užtikrinimo. Todėl vietoj pigių sprendimų verčiau pasikliauti patikrintais patikimų gamintojų ilgaamžiais gaminiais, tokiais kaip akmens vata.
Šios paprastos realių poreikių analizės ir sumanaus kiekvieno statybos ir apdailos darbų etapo planavimo dėka galime iš esmės kompensuoti medžiagų ir darbo kainų augimą. Pasirinkę tinkamos kokybės medžiagas ir sprendimus, garantuojame sau ramybę, kad mūsų investicija tarnaus ilgai ir eksploatavimo etape atsieis pigiau.