Šiuolaikiškas pastato fasadas - pagrindinis būdas išsiskirti 

Šiuolaikiškas pastato fasadas – pagrindinis būdas išsiskirti 

Andrius Buska 5 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Pastato fasadai: kas madinga, o kas jau atgyvenę 

Sprendimai leidžiantys padaryti fasadą unikalų

Stogą ir fasadą apimantys dekoratyviniai sprendimai 

Tradiciniai tinkai, apdailos plokštės ar surūdijusio metalo lakštai? Šiandien, bet kas, kas tik gali apsaugoti pastato sienas nuo klimatinių oro sąlygų gali tarnauti kaip fasadinė danga. 

Fasada
Fasadas

 

Išorinės pastato sienos arba fasadas dažniausiai vadinamas pastato veidu ir turi atlikti dvi pagrindines funkcijas:

Pirmoji: užtikrinti pastato išorinių konstrukcijų apsaugą nuo klimatinių (tokių kaip krituliai, vėjas ar ultravioletiniai spinduliai) bei eksploatacinių (įvairių sluoksnių apsauga nuo mechaninių pažeidimų, naudojimo sauga) veiksnių poveikio.

Antras: taip pat labai svarbus – architektūrinis eksterjeras bei reprezentatyvumas. Parinkto fasado išvaizda suformuoja ir pačio pastato išskirtinumą bei unikalumą. To svarbą galime matyti ir iš praeities, kur raštais ar spalvomis dekoruoti fasadai dėmesį traukia iki šiol. O ir iš nuobodaus, betono spalvos ir kubo formos pastato galima jį paversti architektūros brangakmeniu – jei tinkamai suprojektuosime fasado išvaizdą.

Tuo pat metu, fasadas yra ko gero ir lengviausiai keičiama namo išorės konstrukcija, kalbant apie vizualinį pokytį. Todėl labiau nei bet kuris kitas pastato elementas, jo išvaizda yra grynai skonio reikalas. Tad natūraliai kyla klausimas: o kas madinga šiemet? Tiesą sakant – beveik viskas.

Galbūt tik pastelinių atspalvių dekoratyviniai tinkai, jau atgyveno savo aukso amžių…

Taip pat skaitykite: Daugiabučio namo fasadas – į ka reikia atkreipti dėmesį?

Šiuolaikiškas pastato fasadas 
Šiuolaikiškas pastato fasadas

Tinkai 

Kaip matome dekoratyviniai tinkai ir toliau išlieka gan populiarūs fasado apdailai ypač ekonominės ar vidutinės klasės individualių namų segmente. Dažniausiai išmūrytos sienos šiltinamos termoizoliacinėmis plokštėmis ant kurių įrengiamas bazinis klijų mišinio sluoksnis su jame įterptu stiklo pluošto tinkleliu ir tada dengiamas plonasluoksniais tinkais. Dekoratyviniai tinkai yra kelių tipų: mineraliniai, akriliniai, silikatiniai ir silikoniniai. Mineraliniai tinkai dėl savo didelio laidumo vandens garams, rekomenduojami naudoti ant termoizoliacijos iš akmens vatos. Tuo tarpu  akriliniai, kuomet naudojamas putplastis. Silikatiniai ir silikoniniai tinkai yra universalūs, tačiau brangesni, bet tuo pačiu patvaresni ir elastiškesni. Ant jų paviršių patenka ir išlieka mažiau nešvarumų, nes jie pasižymi vandenį atstumiančiomis savybėmis, kurios pagreitina lietaus lašų nutekėjimą ir tokiu būdu siena „nusiplauna pati“.

Tradiciniai storasluoksniai tinkai, kurie gaminami smėlio, cemento, kalkių ir vandens mišinių pagrindu yra naudojami dabar sąlyginai retai. Jie mažiau patvarūs ir tuo pačiu darbas su jais sudėtingesnis, o ir užtrunka ilgiau. Jais tinkuojama keliais etapais, reikia daugiau laiko kietėjimo procesams bei pabaigoje vis tiek reikia atlikti papildomą dažymą.

Įvairios klinkerinės, akmens masės ar keraminės plytelės, taip pat yra dažnai naudojamos fasadų apdailai, kaip klinkerio ar sendintų plytų mūro imitacija. Tos plytelės dažnai naudojamos vietoje dekoratyvinio tinko kaip struktūrinio paviršiaus pakaitalas. Pastaruoju metu pastebima tendencija aplink langus įrengti medines lentas imituojančių plytelių juostas, kurios langus vizualiai padidina.

Išorinės pastato sienos 
Išorinės pastato sienos

Mediena ir plokštės 

Mediniai fasadai taip pat yra populiarūs. Šiandien net ir mūriniai namai yra padengiami medžio apdaila, kad suteiktų daugiau “namiškumo”. Medinių dailylenčių formų pasirinkimas labai platus bei jas lengva montuoti, tad fasado apdailos darbus gali atlikti beveik kiekvienas. Vakaruose ypač paplitusi fasadų dengimo technologija, naudojant senas, tinkamai impregnuotas ir užkonservuotas lentas, mūsų dar nepasiekė, nors Skandinavijoje ši mada yra jau senai. O Lietuvoje, kurį laiką buvusios itin plačiai paplitusios, plastikinės dailylentės pastaruoju metu nebėra populiarios, taip kaip JAV ar kai kuriose kitose Europos valstybėse.

Atskiro paminėjimo nusipelno ir fasadinės apdailos plokštės, kurių rinkoje galima rasti ir išsirinkti iš itin plačios spalvų paletės ir raštų asortimento. Pačios plokštės gaminamos iš įvairių žaliavinių medžiagų (tokių kaip presuotas laminatas, fibrocementas, aliuminio kompozitas ir t.t.). Fasadinės plokštės yra plonos, tvirtos, lengvai ir greitai montuojamos bei yra ilgaamžės.

Galime matyti ir namų kur tarsi stogas leidžiasi žemyn sienomis, kai nėra karnizo, o vandens surinkimo latakas paslėptas. Pagal šią technologiją, skardinės stogo dangos paviršius be jokių vizualinių pertraukimų pereina į pastato fasadą. Šis sprendimas dažniausiai naudojamas taip vadinamuose modernaus stiliaus namuose, o toks vizualus išpildymas pastatui suteikia lengvumo ir atrodo mažesnis negu iš tikro yra.

Kartais fasadas ar konkretūs jo elementai tampa skiriamuoju bruožu, dėl ko pastatas tampa unikaliu. Taip pat galima apsvarstyti variantą, kuomet išorinės pastato sienos visiškai uždengtos augmenija arba visiškai įstiklintos. Tiesa, pastarasis sprendimas kainuoja nemažai, nes didelių (kalba eina apie labai didelius) langų kaina yra išties milžiniška. Be to, tokiuose pastatuose ypač didelė patalpų perkaitimo tikimybė.

Visa laimė, jog pastatų fasadų apdailos medžiagų pasirinkimas iš ties platus ir, kaip sakoma, kiekvienam pagal kišenę. Bet svarbu nepamiršti skonio ir stiliaus pojūčių. Beje, kas labai svarbu yra ir santūrumas. Svarbu nepersistengti su dekoracijomis, lygiai taip pat kaip renkantis rūbus ar interjero detales.