Žaluma namuose – kaip įrengti žalias erdves?

ROCKWOOL 5 min

Žaluma gerina nuotaiką, teigiamai veikia mūsų sveikatą ir sugeria namuose esančias kenksmingas medžiagas. Augalai interjere jau seniai atlieka ne tik interjero papildymo funkciją – vis daugiau žmonių investuoja į žaliąsias poilsio ar darbo erdves savo namuose.

Namų vidus yra svarbiausia erdvė gyvenimo kokybei. Čia ilsimės ir atsikratome visų per dieną sukauptų emocijų. Augalai padeda nusiraminti ir sumažinti įtampą: žalia spalva teigiamai veikia mūsų nervų sistemą, ji padeda atsipalaiduoti ir gerina savijautą, todėl verta turėti augalų ir rūpintis jais, kad šie atsidėkotų teigiama įtaka mūsų organizmui.

Namų žaluma kuria jaukumo ir saugumo atmosferą – tinkamas augalų išdėstymas padeda atskleisti natūralius vidaus erdvės privalumus ir tampa neatskiriama interjero dalimi. Net nedidelės, tinkamai išdėstytos žalumos oazės kardinaliai keičia visą gyvenamąją erdvę. Taip pat įrodyta, kad augalai patalpose ne tik subalansuoja drėgmės kiekį, bet ir yra natūralus filtras, sugeriantis kenksmingas medžiagas, pavyzdžiui cigarečių dūmus.

Gydomosios augalų savybės

Augalų naudojimas gydomaisiais tikslais (fitoterapija) – viena labiausiai išvystytų medicinos sričių, taikoma jau daug metų. Ja besidomintys žmonės neapsiriboja tik vaistažolėmis – gerą savijautą palaiko ir tinkamai pasirinkę kambarinius augalus.

Pavyzdžiui, citrinmedžiai ir apelsinmedžiai gerina nuotaiką. Fikusas padeda susikaupti ir gerai valo orą, neutralizuoja kenksmingą ekranų spinduliavimą. Figmedis veikia panašiai, be to iš oro šalina cigarečių dūmus. Namuose stovinti difenbachija gerina oro kokybę ir švelniai stimuliuoja bei padeda susikaupti, o alijošių galima naudoti, norint paspartinti žaizdų ir nudegimų gijimą ar sustiprinti organizmą. Galiausiai, mėgstantiems retesnius augalus, galima pasirinkti palmę, kuri turi drėkinamųjų savybių, be to, sugeba iš oro pašalinti grybelį ir pelėsį.

Svarbiausia – vanduo

Norint džiaugtis kambariniais augalais – privaloma jais rūpintis. Tam reikalingas tinkamas dirvožemis, maistinės medžiagos, bet, visų pirma, vanduo. Vandens poreikis priklauso nuo augalo rūšies, metų laiko, augalo vystymosi tarpsnio. Reikėtų įsidėmėti, kad augalo suvartojamas vandens kiekis yra proporcingas lapų paviršiui – kuo daugiau lapų, tuo daugiau vandens reikia. Dažniau laistyti reikėtų dideles šaknis turinčius ir greitai augančius augalus, taip pat, tuos, kurie tuo metu žydi ar yra subrandinę pumpurus. Svarbu parinkti tinkamą vandens kiekį – per drėgnas dirvožemis kenkia šaknims.

Žalumos išdėstymas interjere

Prieš papildant namų interjerą augalais, reikėtų pasirūpinti ir jiems tinkama vieta. Augalams kenkia temperatūrų skirtumai ir arti esantys šilumos šaltiniai, pavyzdžiui, radiatoriai ar židiniai. Jų taip pat nereikėtų statyti praėjimo vietose, nes užkliudydami juos kenkiame jų išvaizdai ir būklei. Taip pat renkant vietą kambariniams augalams, šviesą reikia pritaikyti prie individualių jų poreikių, pavyzdžiui mėgstantiems saulę geriau skirti pietinę palangę, o gamtoje augantiems pavėsyje – šiaurinę.

Daugelio sodininkų idealas ir svajonė yra žiemos sodas. Jis suteikia namams papildomos šviesos ir, nepriklausomai nuo oro, sukuria ryšio su gamta įspūdį. Žiemos sodas nebūtinai turi būti šildoma patalpa – tinka ir įstiklinta veranda arba didesnis balkonas. Tokia vieta gali tapti puikia poilsio zona, o egzotiški kambariniai augalai joje žaliuos ir žiemos metu.

Kitas, vis labiau populiarėjantis, variantas – tikrasis žiemos sodas, kuriam, visų pirma, reikia kokybiško, profesionalaus sienų ir grindų apšiltinimo. Žiemos sodas gali tapti papildoma patalpa, padidinančia namų erdvę ir sukuriančia estetinę ir praktinę naudą. Norint žiemos sode įsirengti biurą, dirbtuvę ar valgomąjį, tam labiausiai tiks šiaurinė arba rytinė pusė. Pietinėje ar vakarinėje pusėje visada bus daug saulės, todėl reikės pasirūpinti pakankamu pavėsio kiekiu, tinkama izoliacija ir ventiliacija. Tokia patalpa – geriausias pasirinkimas, norintiems poilsio po dienos darbų.


Skaitykite kitus įdomius straipsnius: Tvari statyba ir atsinaujinantys energijos šaltiniai. Projektavimo principai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.