Balta, kreminė, smėlio splava – kodėl dažniausiai interjerui renkamės neutralias spalvas? | Geras būstas

Balta, kreminė, smėlio splava – kodėl dažniausiai interjerui renkamės neutralias spalvas?

ROCKWOOL 5 min

dažome baltai

Mus supančios spalvos turi įtakos mūsų nuotaikai, savijautai ir net sveikatai. Jos gali veikti raminamai, atpalaiduojamai, gali švelniai stimuliuoti, suteikti energijos, bet gali ir dirginti, kelti įtampą bei tokiu būdu sukelti nuolatinę streso būseną. Stresas turi tiesioginės įtakos organizmo būklei ir funkcionavimui, todėl interjero spalvų pasirinkimas yra itin svarbus.

Spalvų įtaka savijautai

Neutralios spalvos – dažniausiai renkamės baltą ar įvairius rusvos spalvos atspalvius, kurie veikia raminamai. Tai saugios spalvos, tinkančios prie klasikinio, minimalistinio, skandinaviško bei modernaus stilių. Dažnai jos naudojamos kaip pagrindas kuriant interjerą. Priklausomai nuo spalvinių akcentų, interjeras gali būti vienspalvis arba jame gali vyrauti kontrastuojančių spalvų aksesuarai. Prie baltos spalvos tinka visos kitos spalvos, todėl ji yra tokia universali. Verta prisiminti, kad yra įvairių baltos spalvos atspalvių – pasirinkę tinkamą atspalvį, galime sukurti norimą efektą. Šalti atspalviai tiks patalpose su šiltu arba neutraliu apšvietimu ir, atvirkščiai – šilti tonai dera prie šaltos šviesos. Tinkamai parinktas atspalvis gali neutralizuoti arba pabrėžti natūralų apšvietimą.

Pilka spalva – ši spalva pastaruoju metu yra labai populiari interjere. Tai raminanti, atpalaiduojanti spalva, padedanti atgauti vidinę harmoniją. Dar neseniai buvo sunku įsivaizduoti pilka spalva nudažytas gyvenamąsias patalpas, kadangi ši spalva dažniau buvo skirta komercinėms patalpoms. Populiarėjant pramoniniam ir skandinaviškam interjero stiliui, pilka spalva ėmė karaliauti spalvų paletėje, ji tapo viena iš dažniausiai pasirenkamų spalvų. Nepamirškite jos universalumo ir daugybės atspalvių – būtent nuo jų priklauso kaip jausitės patalpose. Dažnai renkamasi pilką spalvą su smėliniu atspalviu, tokia sienų spalva sušildo vidų, ramina. Tinka didelėse, erdviose patalpose, taip pat stebėtinai gerai dera mažuose kambariuose ar voniose.

Žydra spalva – verta ją naudoti poilsiui skirtose patalpose. Žydros spalvos atspalviai dažnai naudojami miegamuosiuose, nes mažina ne tik stresą, bet ir kraujo spaudimą. Raminantis spalvos poveikis padeda užmigti. Žydra spalva dažnai pasirenkama vonios kambariuose, nes veikia kaip antiseptikas, asocijuojasi su higiena ir švara.

Žalia spalva – tai dar viena raminanti ir atpalaiduojanti spalva. Svarbu žinoti, kad švelnūs žalios spalvos atspalviai mažina raumenų įsitempimą.

Ruda spalva artima smėlio spalvos giminaitė, asocijuojasi su solidžiu, stabiliu, klasikiniu interjeru. Tinkamai parinkta ir pritaikyta ši spalva padeda sukurti interjerą, kuriame jausimės saugiai ir užtikrintai. Per daug rudos spalvos gali slėgti, todėl verta ją derinti su kitomis spalvomis. Ji puikiai dera su balta, taip pat gražiai atrodo su visais žydros spalvos atspalviais. Smėlio spalva gali būti naudojama kaip alternatyva, ne tokiam sodriam interjerui sukurti.

Geltona spalva – džiaugsminga, išraiškinga, suteikianti energijos spalva. Didina pasitikėjimą savimi, skatina veikti ir gerina nuotaiką. Dažnai naudojama virtuvėje, valgomajame ir vaikų kambariuose. Pasteliniai geltonos spalvos atspalviai tinka mokslui ir darbui skirtose patalpose.

Raudona spalva – išraiškinga, stipri, intensyvi spalva. Panašiai kaip geltona spalva, ji taip pat skatina imtis veiklos, nuteikia teigiamai. Svarbu nepamiršti, kad raudona spalva kelia kraujo spaudimą. Didelis raudonos spalvos kiekis interjere gali slėgti, sukelti pyktį ar susierzinimą. Ši spalva puikiai tinka akcentams pabrėžti. Ji naudojama miegamuosiuose, nes nuo senų laikų laikoma meilės simboliu. Per daug intensyvūs atspalviai gali trukdyti užmigti.

Kaip pasirinkti interjero spalvą?

Tai vienas iš sunkiausių sprendimų, kuris dažnai nuvertinamas. Spalva ne tik turi įtakos mūsų savijautai, bet ir lemia tai, kaip reaguojame į patalpą. Spalva optiškai padidina arba sumažina, praplečia arba susiaurina patalpas. Tinkamai parinkus spalvas, galima paslėpti patalpos trūkumus ir pabrėžti privalumus. Nepamirškite, kad viduje pirmiausiai turite jaustis patogiai. Kelios spalvų parinkimo taisyklės:

Rinkitės bazinę spalvą – ji turėtų sudaryti apie 70% visumos. Saugiausią bazinę spalvą   rasite tarp neutralių spalvų. Rinkitės iš baltos, smėlinės ar pilkos atspalvių.

Išsirinkite papildomą spalvą. Tai gali būti panašus arba kontrasto principu parinktas atspalvis, atsižvelgiant į tai, kokio rezultato norite pasiekti.

Atkreipkite dėmesį į šviesą. Patikrinkite, kaip atrodo pasirinkta spalva patalpoje, kurioje ją naudosite. Įsigykite nedidelį kiekį dažų pabandymui ir nudažykite dalį sienos. Palaukite, kol dažai išdžius ir įgaus norimą atspalvį.

Nesekite mada. Tendencijos gali įkvėpti, bet būtent jūs turite gerai jaustis patalpoje. Išreikškite savo individualumą pasirinkdami spalvą. Nepriklausomai nuo to, ar mėgstate šiltas, jaukias patalpas, ar asketiškas ir atšiaurias, tai jūs priimate sprendimą. Eksperimentuokite ir nepasiduokite, o jei nusibos, patalpas visuomet galima perdažyti.

 

Kaip pasirinkti interjero spalvą?
Tai vienas iš sunkiausių sprendimų, kuris dažnai nuvertinamas. Spalva ne tik turi įtakos mūsų savijautai, bet ir lemia tai, kaip reaguojame į patalpą. Spalva optiškai padidina arba sumažina, praplečia arba susiaurina patalpas. Tinkamai parinkus spalvas, galima paslėpti patalpos trūkumus ir pabrėžti privalumus. Nepamirškite, kad viduje pirmiausiai turite jaustis patogiai.
Kaip interjero spalvos gali paveikti gyventojus?
Mus supančios spalvos turi įtakos mūsų nuotaikai, savijautai ir net sveikatai. Jos gali veikti raminamai, atpalaiduojamai, gali švelniai stimuliuoti, suteikti energijos, bet gali ir dirginti, kelti įtampą bei tokiu būdu sukelti nuolatinę streso būseną. Stresas turi tiesioginės įtakos organizmo būklei ir funkcionavimui, todėl interjero spalvų pasirinkimas yra itin svarbus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *