Reikalavimai naujai statomiems pastatams pakankamai griežti, todėl natūralu,kad tinkamai pastatyti namai turi žymiai mažesnes eksploatacijos išlaidas ir yra komfortiškesni. Sutaupoma dar ir todėl, kad atsisakoma tradicinių šildymo sprendimų: pastatuose naudojami modernūs, mažesnio galingumo šilumos siurbliai bei rekuperacinės sistemos,todėl nebereikia brangių šildymo katilų ir radiatorių.
Populiariausių šildymo sistemų skirtumai
Statant naujus privačius namus, populiariausia šildymo sistema yra oras – vanduo. Tai šilumos siurbliai, kurie šildo vandenį ir dažniausiai yra jungiami prie grindinio ar radiatorinio šildymo. Oras – vanduo gai būti, kaip pagrindinis šilumos šaltinis, kurio pagalba ruošiamas karštas vanduo ir šildomos patalpos.Pagal populiarumą antroje vietoje yra šildymo sistema oras – oras. Šie šilumos siurbliai yra lengviau įrengiami ir mažiau lėšų reikalaujantys įrenginiai. Jų pagalba galima žiemą šildyti, o vasarą vėsinti patalpas. Taip pat dauguma oras-oras šilumos siurblių turi filtrų sistemas, iš patalpų oro pašalinančias dulkes, virusus, bakterijas, žiedadulkes, kitus alergenus ir kvapus. Atsižvelgiant į elektros išteklių suvartojimą, sąlyginai „pigesnis“ yra oras-oras sistemos išlaikymas, bet tokios sistemos funkcijos mažesnės apimties – tik šildyti/šaldyti orą. Oras-vanduo įrenginiai atlieka daugiau funkcijų – šildo grindis bei ruošia karštą vandenį, todėl visoms šioms funkcijoms atlikti reikia daugiau energijos, tad sulyginti šių įrenginių energijos suvartojimą nėra teisinga. Renkantis šilumos šaltinį reikia labai atidžiai išanalizuoti techninius duomenis, nominalias galias.
Šilumos siurbliai:oras-oras – paprastas ir ekonomiškas sprendimas
Šilumos siurbliai oras – oras yra paprasčiausias ir ekonomiškiausias sprendimas patalpoms šildyti, panaudojant lauko ore esančią energiją. Tai ekologiška ir aplinką tausojanti sistema, naudojanti atsinaujinančius energijos išteklius. Oras-oras šilumos siurbliai gali būti diegiami bet kokio ploto ar išplanavimo namuose. Šiai sistemai labai svarbi vidinių įrenginių sumontavimo vieta, kad oro srautai kuo efektyviau pasiskirstytų erdvėje. Tokius šilumos siurblius paprasta sumontuoti tiek naujos statybos, tiek senesniuose būstuose (individualiuose namuose ar butuose). Dėl komforto ir nedidelių sąnaudų tai yra idealus sprendimas papildyti jau esančią vandeninę šildymo sistemą (kieto ar skysto kuro, dujinę, elektrinę ir pan.).
Oras-oras šilumos siurbliai yra įvairių tipų – sieniniai, kanaliniai, grindiniai ir lubiniai,todėl juos nesudėtinga pritaikyti bet kokiame interjere. Dėl ypač aukšto oras-oras šilumos siurblių efektyvumo, užtikrinamos mažos patalpų šildymosi sąnaudos. Kai kuriais atvejais sezoninis naudingo veikimo koeficientas (SCOP) siekia net 6,7! Tai reiškia, kad, suvartodamas 1kWh elektros energijos, šilumos siurblys gali atiduoti net 6,7 kW šilumos energijos.Naujausios technologijos leidžia išlaikyti įrenginių pastovią nominaliąją šildymo galią iki -25°C ir ekonomiškai šildyti netgi esant -35°C bei žemesnei aplinkos temperatūrai.
Svarbu parinkti tinkamą šilumos siurblį
Galima rinktis ir oras-vanduo šilumos siurblius, kurie yra skirti patalpoms šildyti (radiatoriais ar grindine šildymo sistema) ir buitiniam karšto vandens ruošimui,panaudojant lauko ore esančią energiją. Tai ekologiška ir aplinką tausojanti sistema, naudojanti atsinaujinančius energijos išteklius. Oras-vanduo šilumos siurbliai gali būti diegiami bet kokio ploto ar išplanavimo namuose, šiai sistemai nėra svarbi vidinio įrenginio sumontavimo vieta.
Tinkamai parinktas šilumos siurblys gali veikti kaip vienintelis šilumos šaltinis. Dažniausiai šio tipo šilumos siurbliai diegiami naujos statybos būstuose, kuriuose nėra numatytas joks kitas šildymosi būdas. Be to, oras-vanduo šilumos siurblį nesudėtinga integruoti ir į jau esamą kietojo ar skystojo kuro, dujinę ar kitą šildymo sistemą. Dėl aukšto oras-vanduo šilumos siurblių efektyvumo, užtikrinamos mažos patalpų šildymosi sąnaudos.
Norint gyventi šiltai ir sutaupyti daugiau energijos reikėtų ne tik įrengti šiuolaikišką šildymo sistemą, bet ir pasirūpinti tinkamu namo šiltinimu ir sandarumu. Izoliacinės akmens vatos medžiagos ne tik efektyviai izoliuoja šilumą ir garsą, bet yra nedegios ir ilgaamžės. Pastato šiltinimas mažina šilumos nuostolius, reikalingi mažesnio galingumo šilumos šaltiniai, mažinama CO2 emisija, pastatai būna sandarūs ir dėl apšiltinimo gali ilgiau išlaikyti šilumą viduje.