Kaip įsirengti audio studiją namų sąlygomis? | Geras būstas

Kaip įsirengti audio studiją namų sąlygomis?

Džiugas Januškaitis 8 min

1000 F 184246880 NRMM1zrGItnVNgStbvXvL9ts5uGBzMPC

Visos patalpos skamba, nes sienos, lubos, grindys ir net daiktai, esantys patalpoje, rezonuoja įvairiais garso dažniais. Kai šie rezonansai sumaišomi, gaunamas visas garsų spektras, sklindantis patalpoje ir iškraipantis garsą. Akustiškai neparuoštoje patalpoje, klausantis muzikos, mes ne tik girdime tai, ką groja kolonėlės, bet ir girdime visus rezonuojančius daiktus bei paviršius. Dėl šios priežasties mūsų ausys negali aiškiai atskirti, kuris garsas yra tiesiogiai iš kolonėlių ir kuris yra sukurtas patalpoje nuo garso atspindžių bei rezonansų.

Patalpos garso įrašų studijai parinkimas

Kuriant audio studiją namuose, svarbu atkreipti dėmesį į dvi svarbiausias sritis: garso izoliaciją bei techninę/programinę įrangą. Šios dvi sritys yra pagrindiniai veiksniai, lemiantys ne tik studijos funkcionalumą, bet ir galutinį garsą. Pirmasis žingsnis – pasirinkti tinkamą vietą audio studijai. Rinkitės kambarį, kuriame nėra labai erzinančių išorinių triukšmų, ir kuris gali būti izoliuotas nuo kitų gyventojų triukšmo. Stenkitės vengti kvadratinių ar turinčių žemas lubas patalpų, nes tokiose patalpose garso bangos turės daug atspindžių ir garsas taps ,,neaiškus“. Būna net kurioziškų situacijų – diktorius įrašant garso įrašą neparuoštose tam patalpose, pradeda „švepluoti“ ar kalbėti sunkiai suprantamai –  tokį efektą sukuria parazitiniai atspindžiai, aidas nuo patalpos paviršių.

Siekiant geriausio rezultato, būtina atkreipti dėmesį į atitvarų laikančiąją konstrukciją, kuri yra vienas iš pagrindinių faktorių renkantis patalpą. Sienų, lubų, grindų laikančioji konstrukcija turėtų būti sudaryta iš tankių medžiagų – plytų, betono, gelžbetonio. Šios medžiagos labai efektyviai izoliuoja žemuosius dažnius, kuriuos gali skleisti gretimame kambaryje/bute vaikščiojantys žmonės, garsi muzika, krentantys daiktai ir t. t.

Garso izoliacija triukšmui mažinti ir garso kokybei užtikrinti

Garso izoliacija – tai būdas sumažinti triukšmą ir išlaikyti geresnę garso kokybę. Geros akustinės savybės yra būtinos, siekiant sumažinti rezonansą ir padaryti erdvę palankią garsui kurti. Gera akustika padeda kontroliuoti triukšmą, užtikrina geresnę garso kokybę bei privatumo apsaugą. Tai ypač svarbu kuriant namų audio studiją, kurioje reikalingas skaidrus ir kokybiškas garsas.

Garso izoliacinės medžiagos – svarbi dalis, siekiant pagerinti garso kokybę studijos aplinkoje. Jos gali būti pagamintos iš įvairių medžiagų, pavyzdžiui, akmens vatos, porolono ar veltinio, kurie efektyviai absorbuoja ir izoliuoja garsą.

Depositphotos 64717379 l 2015

Jos dažnai yra lengvos, nesudėtingai tvirtinamos ir gali būti pritaikomos skirtingoms studijos vietoms be didelių pastangų.  Šias plokštes paprasta derinti su studijos dizainu ir paversti jas dekoratyviniais elementais. Jos yra dažnai naudojamos ant sienų ir lubų, sumažina garso atspindžius ir padeda kontroliuoti triukšmą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į plokščių stiprumą ir ilgaamžiškumą, siekiant užtikrinti ilgalaikį naudojimą. Garso izoliacinės plokštės yra esminis įrankis, galintis reikšmingai pagerinti studijos aplinką ir garantuoti geresnį garso kontrolės lygį.

Kaip kovoti su atspindžiais?

Svarbiausia yra atkreipti dėmesį į tai, kad didžiausias miksavimo ar garsų įrašymo priešas yra atspindžiai nuo kietų paviršių – lubų, sienų, grindų ir baldų. Kovojant su atspindžiais reikia naudoti efektyviai garsą sugeriančias medžiagas – akmens vatą. Renkantis plokštes reikia atkreipti dėmesį į gamintojo deklaruojamą garso sugerties koeficientą (kurio maksimali vertė yra 1). Kuo šis skaičius didesnis – tuo akmens vatos plokštė geriau sugerią garsą. Kaip rodo bandymai akmens vatos izoliacinės medžiagos yra labai efektyvios sugeriant aukštus ir vidutinius dažnius.

statyk105 35 garso sugerties pavyzdziai

Sienoms dar galima naudoti knygų lentynas ar akustinius paveikslus, kurie taip pat efektyviai sugeria garsą, bei gali tapti dizaino elementu. Grindis patartina dengti kilimu ar kilimine danga, sugeriančia dalį atspindžių. Jeigu kambaryje turite langų, juos reikėtų izoliuoti kuo tankesne medžiaga, pavyzdžiui, užuolaidomis, kadangi lango konstrukcija yra viena iš lygiausių ir daugiausiai rezonuojančių. Renkantis garso izoliacines medžiagas studijai rekomenduotume jas rinktis audiovideo.lt parduotuvėje.

gumos granuliu plokstes 5b5195c50302f

 

Svarbu pasirinkti tinkamą techninę ir programinę įrangą

unnamed (1)

Nepamirškite jog, jums reikės tinkamos techninės ir programinės įrangos, atitinkančios jūsų poreikius. Garsiakalbiai ir ausinės turėtų būti aukštos kokybės, užtikrinantys tikslią garsų reprodukciją. Įvairios garso redagavimo programos suteikia skirtingus įrankius, todėl verta atrinkti tai, kas geriausiai tinka jūsų kūrybinei veiklai. Taip pat galima investuoti į garso procesorius ir efektus, suteikiančius dar didesnę kūrybinę laisvę.  Mikrofonas taip pat turėtų atitikti jūsų poreikius, suteikiant galimybę kokybiškai įrašyti ir redaguoti garsą. Renkantis svarbu perskaityti naudotojų atsiliepimus ir apžvalgas, kad geriau suprastumėte, ar konkretus mikrofonas atitinka jūsų lūkesčius. Taip pat turėtumėte atsižvelgti į papildomas išlaidas, pavyzdžiui, jei reikės mikrofono laikiklio. Mikrofonų yra kelios rūšys: kondensatoriniai, dinaminiai, juostiniai ir t.t. Prieš perkant mikrofoną, svarbu apsvarstyti, kokią muziką, vokalą ar garsą ketinate įrašyti, kokios yra jūsų erdvės akustinės savybės ir kokio tipo mikrofono jums reikia.

Populiariausi mikrofonų tipai bei jų privalumai ir trūkumai

  • Dinaminiai mikrofonai yra tvirti ir atlaiko didelius garso slėgius, todėl idealiai tinka naudojimui scenoje arba stipresniems garso šaltiniams. Jie taip pat mažiau jautrūs aplinkos triukšmui, bet juos naudojant gali trūkti subtilaus jautrumo ir detalumo.
  • Kondensatoriaus mikrofonai pasižymi aukštu jautrumu ir plačiu dažnių diapazonu, suteikia išsamų ir detaliai atkurtą garsą. Šie mikrofonai reikalauja išorinio energijos šaltinio ( phantom power) ir gali būti pažeidžiami dėl savo konstrukcijos.
  • Juostiniai mikrofonai teikia natūralų ir šiltą garsą, ypatingai tinkantį vokalams ir instrumentams. Jie taip pat gali būti pažeidžiami dėl juostelės jautrumo dideliam garso slėgiui.

Elektronikos, kabelių ir garso sąsajų kokybė taip pat yra esminis aspektas, į kurį reikia atsižvelgti. Kiekvienas komponentas turėtų būti derinamas, siekiant išlaikyti aukštą garso kokybę.

Galutinis sėkmingos audio studijos kūrimas priklauso nuo subalansuoto požiūrio į garso izoliaciją ir techninę įrangą. Atsižvelgiant į šias sritis, galite sukurti profesionalią ir funkcionalią aplinką, kurioje kūryba nevaržoma techniniais iššūkiais.