Statybos tendencijos 2021 metams | Geras būstas

Statybos tendencijos 2021 metams

Andrius Buska 5 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Statybų tendencijos ateinantiems metams

Pastatų energinio efektyvumo klasių pokyčiai

Ekologija statyboje

Ankstesniais metais statybų ir interjero dizaino tendencijos keitėsi lyg kaleidoskopas. Tačiau yra keletas nuolatinių elementų, apibūdinančių požiūrį į statybą ir interjero dizainą pastaraisiais sezonais, o atėjus 2021 m. jų svarba taps dar pastovesnė. Mes taip pat vis labiau suprantame, kad patogūs namai yra ne tik erdvūs ir madingai įrengti interjerai. Vis labiau pradedame vertinti ir komforto sąlygas: gerą šilumos ir garso izoliaciją, medžiagų kokybę, spartų internetą ar už saugumą atsakingas sistemas.

Kartu, mes norime būti ir arčiau gamtos. Taigi, kokie bus mūsų gyvenamųjų patalpų poreikiai ir kaip su tuo susijusi aplinkos būklė?

Integruota gyvenamoji erdvė

Pastaruoju metu mes turime daugybę galimybių pažvelgti į savo gyvenamąsias erdves, kurios tapo ne tik poilsio vieta nakties metu, bet kartu ir namų biuru, mokyklos klase ar darželiu. Viskas rodo, kad daugiafunkcinių butų ir namų mums reikės vis labiau. Todėl integruotos gyvenamosios erdvės interjere yra viena svarbiausių ateinančio sezono tendencijų ir prioritetas tarp investuotojų lūkesčių. Atviras virtuvės, valgomojo ir svetainės ploto planas yra naujas standartas, būtinas palaikyti kasdienio gyvenimo dinamiką. Toks išdėstymas palengvina kasdienį šeimų su mažais vaikais funkcionavimą, tuo pačiu palaikant namų biuro režimu dirbančius žmones, kuriems vis dažniau tenka derinti savo profesines pareigas su vaikų priežiūra ir kasdienine namų ūkio veikla. Todėl atviros erdvės, natūralios medžiagos, tiesios linijos ir neutralus, ramus dekoras tampa vis populiaresni. Jų dėka prireikus ne tik atsipalaiduosime, bet ir susitelksime į darbą.

Gamta eina vidun

Ekologinės tendencijos stiprėja, o visuomenė tampa vis atviresnė gamtai net ir viduje. Žinodami aplinkos būklę, mes vis labiau jaučiamės atsakingi už turimus daiktus ir vis labiau norime savo daiktams suteikti antrą gyvenimą. Dizaineriai peržengia idėjas kurti neįprastas ir naujas medžiagas, pagrįstas perdirbimu, alternatyviomis technologijomis ir tvariu požiūriu į gamtą bei technologijas. Atsisakome plastiko naudodamiesi natūraliomis medžiagomis, tokiomis kaip mediena, bambukas ar pan., kurios mūsų namuose noriai laikomos šiuolaikiškų baldų elementų ir dekoratyvinių detalių pavidalu. Norėdami būti arčiau gamtos, į savo butus įleidžiame vis daugiau šviesos. Todėl artimiausiu metu interjero šviesumą ypač vertins nekilnojamojo turto savininkai, architektai ir interjero dizaineriai. Taigi tiek naujuose, tiek atnaujintuose pastatuose padidės ne tik langų skaičius, bet ir jų dydis. Be langų, taip pat yra virtuvės, kuriose vis dažniau gaminame natūralius, sveikus patiekalus ir leidžiame laiką su šeima.

Pasyvi konstrukcija

Šiandien energiją taupanti statyba yra standartas. Tačiau ateinančių metų uždavinys yra kuo labiau priartėti prie pasyvių standartų. Neveltui, nuo ateinančių metų, įvedami reikalavimai, naujų pastatų statybai, turės atitikti A++ energinio naudingumo klasę. Kol kas tai bus taikoma tik naujai pastatytiems pastatams. Todėl mes stengiamės kuo labiau sumažinti pirminės energijos poreikį, o ir patys reikalavimai turi užtikrinti pastatuose naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius. Iš kur tokia tendencija? Padidėjęs pastatų energinis efektyvumas ne tik sumažina išlaidas šildymui bei vėsinimui, bet pirmiausia yra glaudžiai susijęs su aplinkos apsauga ir išmetamu į aplinką CO2 kiekiu, taip pat su kova su oro tarša, kuri visame pasaulyje tampa vis didesniu reiškiniu. Taigi, kaip mes galime priartėti prie nulinės taršos normų? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį statant ar remontuojant namą, siekiant apsaugoti aplinką, taupyti pinigus ir užtikrinti komfortą, saugumą ir sveikatą?

Visų pirma, gera šilumos izoliacija

Pastato energijos vartojimo efektyvumo didinimo rezultatai:

  • sumažinti pastatų pirminės energijos poreikį;
  • pastatų atitvarų ir kitų namo konstrukcijos elementų energijos vartojimo efektyvumo didinimas;
  • šildymo sistemų modernizavimas ir atsinaujinančią energiją gaminančios įrangos naudojimas.

Tačiau nė vienas iš aukščiau minėtų veiksmų nebus visiškai veiksmingas, jei mes neatkreipsime dėmesio į tinkamos izoliacijos visame name užtikrinimą. Tik pakankamas pastato apšiltinimas tvariomis, aukštos kokybės medžiagomis su tinkamais parametrais, pavyzdžiui, akmens vata, gali sumažinti energijos poreikį ir sumažinti galimus jos nuostolius. Tai taikoma ne tik pastatų sienoms ir stogui, bet ir langams bei durims. Todėl populiarėja vis daugiau konstrukcijų, tokių kaip sienos su mažiau kampų ar stogų su mažiau šlaitų. Tokias formas galima izoliuoti lengviau ir efektyviau, o taisyklingos formos pastatas turi mažesnį šilumos perdavimo paviršiaus plotą, todėl jis daug efektyviau izoliuojamas.

Atsinaujinantys energijos šaltiniai

Sunku galvoti apie pasyvią statybą be atsinaujinančių energijos šaltinių. Šiuo metu šilumos siurblių ar fotoelektros supirkimo kainos ir montavimas yra daug mažesnės nei prieš kelerius metus, o Europos Sąjungos biudžetas ateinančiais metais numato nemažą finansavimą atsinaujinančios energijos srityje. Taigi, kokios yra mūsų galimybės šiuo klausimu? Šiuo metu rinkoje vis dažniau pasirodo ekologiškos šilumos siurblių sistemos, sąveikaujančios su fotoelektros įrenginiais, o jų derinimo tendencija tampa vis aiškesnė. Ir nenuostabu. Fotoelektros dėka gautą elektrą galime naudoti šildymui, vėsinimui ir kitiems energijos reikalaujantiems įrenginiams. Tai lemia labai mažas ar net nulines sąskaitas už elektrą – juk mes naudojame energiją, kurią patys ir pasigaminome. Be to, šie prietaisai tampa vis efektyviau energiją vartojantys, o tuo pačiu ir ekonomiškesni. Pažangiausi sprendimai gali netgi padaryti gyvenamąjį pastatą visiškai nepriklausomą nuo išorinių energijos šaltinių!

Gera šilumos izoliacija ir atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas reiškia ne tik didesnį komfortą, bet ir tausojantį bei gerinantį aplinkos būklę, kurios gerovės mums taip reikia dabar. Energiją taupanti statyba yra ne tik pigesnė ir išsiskirianti patogesne priežiūra bei valdymu, bet ir nekenksminga oro kokybės požiūriu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *