Interjero dizainas prasideda nuo funkcionalumo – Gerasbustas.lt

Interjero dizainas prasideda nuo funkcionalumo

Brigita Dikevičė 5 min
Planuojant namus svarbu ne tik tai, kad galutinis variantas būtų malonus akiai, bet ir pasižymėtų funkcionalumu. Todėl mąstant apie būsimą namų erdvę būtina apgalvoti ir žingsnį į priekį – kaip tam tikra vieta bus išnaudota funkciškai ar kaip ateityje tarnaus vienas ar kitas baldas. Patarimais, kaip būtų galima susikurti geresnę gyvenimo kokybę namuose, čia ir pasidalinsiu.
Interjero dizainas
Interjero dizainas 

Interjero dizainas prasideda nuo funkcionalumo

Visų pirma, prieš pradedant planuoti namų erdvę, reikia apsispręsti, ar prisirišti prie to, kaip išdėstytos preliminarios funkcinės zonos renovuojamuose ar naujuose namuose. Patarčiau permąstyti, ar viskas atitinka poreikius: kur bus virtuvė, svetainė, o gal šios zonos turėtų būti vienoje patalpoje; kur poilsio zonos; ar reikalinga darbo zona; kiek sanitarinių mazgų. Jau geriau, jeigu reikia, kardinaliai viską perdaryti darbų pradžioje, negu vėliau gailėtis dėl neįgyvendintų poreikių.

Tai itin aktualu galvojant apie senesnio namo ar buto perplanavimą – privalu įsivertinti situaciją, ar pakanka padalinto ploto, ar reikia sujungti erdves, pavyzdžiui, virtuvę su svetaine, kaip dabar įprasta. Patalpos perskirstomos ir naujos statybos butuose – dažnas klientas nori vietoje suplanuotų dviejų vaiko kambarių padaryti vieną didesnį, tad erdvės taip pat neretai sujungiamos.

Taisyklė, kad svarbiausia pagalvoti apie realų gyvenimą tam tikrame būste, galioja ir įrengiant garso izoliaciją. Pasitaiko, kai butai suprojektuojami taip, kad vieno buto miegamasis ribojasi su kito svetaine, tad gali pasitaikyti situacijų, kuomet poilsio laikas sutaps su vakarėlio laiku. Norint išvengti tokių situacijų reikėtų investuoti ir storinti sienas su papildoma izoliacija, pavyzdžiui, garso izoliaciją užtikrinančia akmens vata (https://www.rockwool.lt/kodel-rockwool/ramybe/).

Virtuvės erdvė – namų akcentas

Kuriant interjerą kone visada pradedama nuo virtuvės zonos, kuriai skiriama netgi iki 20–25 proc. viso įsirengimui planuojamo biudžeto. Tai neretai yra lyg namų ašis, aplink kurią ir sukasi interjero sprendimai – parinktos medžiagos bei spalvos šiai zonai, dažnai pritaikomos ir kitose interjero erdvėse.

Svarbu apgalvoti ir baldų klausimą. Vienas variantas yra pritaikyti baldus, kuriuos galima rasti įvairiose parduotuvėse. Kitas – esant labiau komplikuotai erdvei ar norint ją maksimaliai funkcionaliai išnaudoti galima suprojektuoti ir gaminti baldus pagal individualų užsakymą. Dažniausiai stengiuosi nuteikti klientus, kad būtent pastarasis būdas visgi yra geresnis, ypatingai kalbant apie virtuvę, nes pasirinkus rinkoje esančius modulinius baldus visgi gali likti kažkoks tarpas, į kurį galiausiai bandoma įterpti rankšluosčių kabyklą, ar kitą buities rakandą, kas įneš chaoso ir netvarkos.

Svarbiausia patogumas buityje

Interjero dizainas

Siūlau pagalvoti apie įprastą kasdienybę: kuo mėgstate užsiimti namuose ir tam pasiruošti, kad nereikėtų kažko perdaryti. Pavyzdžiui, jeigu dažnai naudojatės kompiuteriu, tačiau tam atskiros darbo zonos įgyvendinti nepavyks, o virtuvėje planuojama įrengti sala, joje galima suplanuoti elektros kištukus taip, kad ten būtų patogu pilnavertiškai naudotis kompiuteriu ar prijungti ir kokį kitą elektros prietaisą. Kartais pamirštama apie tai apgalvoti, todėl galiausiai atsiranda laidų raizgalynė.

Jei būsto gyventojai mėgsta muziką, galima iš karto suplanuoti, kur įrengti jai skirtą aparatūrą, kad nesimatytų laidų. Klausytis mėgstamų dainų smagu ir vonios kambaryje, tad kodėl nesuplanavus kolonėlių ir čia?

Taip pamąstyti apie ateitį reikia daugybėje vietų. Jei namuose įrengiami įprasti radiatoriai, rekomenduoju pasvarstyti apie elektrinį grindinio šildymo kilimėlį, kuriuo būtų galima padidinti patalpų temperatūrą šaltesniu laikotarpiu, kol dar nėra įjungtas centrinis šildymas. Toks sprendimas ypatingai aktualus vonios kambariuose, kur šaltas plyteles galima šildyti ir visus metus.

Patariu atsižvelgti ir į naujoves: reguliuojamas vėdinimas, šilumos palaikymo sistema ir panašiai. Tai aktualu ir daug keliaujantiems žmonėms, kai telefonu galima įjungti šildymą dar prieš grįžtant į namus, kad tik įžengus pro duris jie būtų šilti. Tokie sprendimai populiarėja ir tobulėja, tad visada gerai investuoti į ateitį ir tuo pačiu didesnę savo gyvenimo kokybę.

Straipsnio aut. Brigita Dikevičė, “NAMIE geriausia