Geriausi miestai gyventi: ar verta pasitikėti reitingais? – Gerasbustas.lt

Geriausi miestai gyventi

Edgaras Misiukas 8 min

Geriausi miestai gyventi 2021: Ar turėtumėte pasitikėti reitingais? 

Kasmet, geriausi gyventi miestai pasaulyje yra sureitinguojami ir pasidalinama įžvalgomis su visuomene. Tiesa ta, jog aklai negalime pasikliauti tokiais reitingais, bet didele dalimi juose yra tiesos ir galime susidaryti pirmąjį įspūdį. 

Geriausi miestai gyventi – kaip tai pamatuojama? 

Atsakymas į klausimą, kuris miestas iš tiesų yra geriausias gyventi pakankamai sudėtingas ir kiekvienas apklaustasis gali turėti asmeninių, emocinių ar praktinių argumentų apie tai kuris miestas jam ar jai yra geriausias ar tinkamiausias gyventi. 

Taigi, kaip balais paversti tokius kriterijus kaip miesto patrauklumas gyventojams ir investuotojams? Nustatant vietų geriausių gyventi reitingus atsižvelgiama į daugybę veiksnių. Jie turi atspindėti visumą bei į reitingą įtrauktų vietovių ar miestų ekosistemą. 

Rengiant geriausių gyventi miestų reitingus atsižvelgiama į: 

– klimatą, įskaitant saulėtų dienų skaičių per metus – tai svarbu ne tik sveikatos požiūriu, bet ir dėl ekologinio aspekto, pvz. energijos pasiekiamumas iš fotovoltinių plokščių; 

– aplinką – oro taršą, žaliuosius plotus ar augmeniją, triukšmo lygį ir kt.; 

– saugumą – tai plačiąją prasme suprantamas miesto gyvenimo saugumas, nusikalstamumo lygis, terorizmo grėsmė ir pan.; 

– miesto problemas, tokias kaip architektūros kokybė, miesto erdvių išdėstymas arba nekilnojamojo turto kainos ir prieinamumas;  

– gyventojų išsilavinimo lygį, mokslo įstaigų kokybę ir prieinamumą; 

– sveikatos paslaugų ir socialinės apsaugos lygį; 

– transporto prieinamumą ir judėjimo lengvumą – atsižvelgiama tiek į viešojo transporto kokybę, kelių infrastruktūros plėtrą, susisiekimą su kitais miestais bei šalimis;  

– verslo plėtros sąlygas – infrastruktūrą, politiniu ir ekonominiu lygmeniu; 

– maisto ir kultūros prieinamumą kūnui ir sielai. Į tai įeina kultūrinės vietos, paminklai, muziejai, galerijos, restoranai, kavinės ir panašios vietos, iš kurių įprastai išeiname laimingesni. Tuo pačiu šiomis vietomis sukuriama pačio miesto atmosfera. 

Verta paminėti, jog “Covid-19” pandemija ir jos poveikis turėjo didelės įtakos šių metų reitingo paveikslui. Dalis tyrimų apklausų buvo sustabdyta dėl judėjimo suvaržymų. Tačiau sėkmingai atliktos analizės davė labai įdomių rezultatų. 

Australija ir Naujoji Zelandija – 6/10 

Vienas iš geriausiai žinomų reitingų bandančių atsakyti, kuriuose miestuose geriausia gyventi yra “The Global Liveability Index”, kurį kasmet rengia “The Economist Intelligence Unit (EIU)”. Šį sąrašą galima laikyti gana išsamiu, kadangi bendrą balą sudaro bemaž 30 skirtingų vertinimo kriterijų. 2021 metais reitinge įvyko pokyčiai, daugiausiai susiję su Covid-19 pandemijos įtaka. Į geriausiųjų dešimtuką patenka net 6 Australijos ir Naujosios Zelandijos miestai. Naujasis lyderis yra Oklandas, surinkęs 96,0 taškus iš 100 galimų. Dėl sienų uždarymo ir palyginti mažo Covid-19 atvejų skaičiaus, Naujoji Zelandija sugebėjo išlaikyti teatrus, restoranus ir kitas kultūrines erdves atviras, o tai akivaizdžiai pagerino gyventojų gyvenimo kokybę ir savijautą. Taip pat verta paminėti, jog visi 6 miestai gavo aukščiausius įvertinimus pagal išsilavinimo lygio kriterijų, dėl paprasčiausios galimybės tęsti studijas įprastu būdu. O kaip atrodo Europa? Į dešimtuką patenka tik senojo žemyno miestai, Ciurichas Šveicarijoje (7 vieta, 92,8 taško) ir Ženeva (8 vieta, 92,5 taško). Deja, bet didžiausias kritimas reitinge fiksuotas visai netoli mūsų esančių miestų tarpe: Hamburgas (nukrito 37 vietomis), Frankfurtas (-29), Diuseldorfas (-28), Praha (-27), o Bratislava (-20). Šis nuosmukis daugiausia susijęs su reikšmingu sveikatos apsaugos indekso pablogėjimu lyginant su ankstesnių metų reitingu. Vidutinis miestų įvertinimas šiuo aspektu sumažėjo beveik penkiais punktais. 

Oklandas
Oklandas

Labiausiai užteršti miestai, įskaitant… 

Anot “Treated.com” analizės padarytos dar 2020 m., Kopenhaga yra lyderė tarp „sveikiausių“ Europos sostinių. Ji aplenkė Vieną ir Berną. 

Mūsų sostinė Vilnius parodė geriausius rezultatus sveikatos užtikrinimo bei aplinkos srityje, užimdamas aukštą 7 vietą tarp visų Europos sostinių – pagrinde dėl geros oro kokybės ir žaliųjų plotų mieste. Bratislava ir Praha rikiuojasi greta viena kitos užimdamos atitinkamai 12 ir 13 vietas. Abu šie miestai turi panašius CO2 emisijos rodiklius. 

Vienas didžiausių regiono didmiesčių ir sostinių – Varšuva, užėmė tik 28-tą vietą sudarytame reitinge. Varšuva, kaip ir didelė dalis Lenkijos kenčia nuo smogo problemos. Šių metų sausio 17 d. fiksuotas 1300% viršijantis normą, užterštumo lygis visai greta Varšuvos. Įdomiausia yra tai, kad jį sukelia ne automobiliai ar kitas transportas, bet neapšiltinti individualūs namai, kurie šildomi kietu kuru (dažniausiai anglimi).  

Ciurichas
Ciurichas

Gražiausi, įdomiausi, o gal švariausi? Kurie miestai yra geriausi? 

Tačiau koks iš tikrųjų tokių reitingų poreikis ir poveikis žmogui ieškančiam savo vietos pasaulyje? Aišku, jog pagrindinis vaidmuo tenka ne reitingams ar mietų sąrašams, bet realiai ko kiekvienas iš mūsų nori pagal asmeninius poreikius ir sąlygas. Žinoma, atsižvelgiant į konkrečius kriterijus, galime susidaryti bent jau bendrinį vaizdą apie mus supančią aplinką bei kas mums rūpi iš tiesų. 

Ramybė, tyla ir švarus oras? Visa tai atsispindi reitinguose. 

Daugybė kultūrinių veiklų, socialinių iniciatyvų ir pramogų visą parą? Taip, tai yra svarbu. Verslo galimybės, keliavimas bei lengvas susisiekimas su visu pasauliu? Taip pat. 

Tačiau sveikata ir saugumas, galimybė reaguoti į nenumatytas, ilgalaikes pastangas suvaldyti pandemiją dabar reiškia daug daugiau nei tai buvo iki šiol. 

Geriausi miestai gyventi 2020: Ar turėtumėte pasitikėti reitingais? 

Pasauliniai geriausių gyventi miestų reitingai yra sudaromi kiekvienais metais. Tiesa ta, kad tokie reitingai ne visada atspindi realybę, kaip tą rodo ir garsusis futbolo komandų reitingas (https://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-table/men/).  Tiesa, kalbant apie miestus, galima padaryti tikrai įdomių išvadų. 

Atsakymas į klausimą, kuriame mieste tikrųjų yra geriausia gyventi yra sudėtingas ir tikriausiai visi pagrįstų savo atsakymą remdamiesi ne tik racionaliais teiginiais, bet ir grynai emocinių argumentų mišiniu. 

Taigi kaip balais apskaičiuoti tokią sudėtingą temą kaip miesto patrauklumas gyventojams ir investicijoms? Nustatant vietų, kuriose norite gyventi, reitingą, atsižvelgiama į daugelį veiksnių. Jie turi atspindėti visą į reitingą įtrauktų miestų ekosistemą 

Rengiant geriausių miestų gyventi reitingą atsižvelgiama į tai:

  • Klimatą, įtraukiant saulės šviesos kiekį per metus – tai svarbu ne tik dėl sveikatos, bet ir dėl aplinkosaugos aspekto įskaitant ir energijos išgavimą saulės kolektorių namuose; 
  • Aplinkaoro grynumas, augmenija, triukšmo lygis; 
  • Plačiai suprantamas gyvenimo stabilumassaugumas, nusikalstamumo lygis, terorizmo grėsmė; 
  • Miesto problemos, tokios kaip architektūros kokybė, miesto išdėstymas, nekilnojamojo turto kainos ir prieinamumas rinkoje; 
  • Išsilavinimo kokybė ir galimybės; 
  • Sveikatos ir socialinės priežiūros lygis;  
  • Transporto prieinamumas ir judėjimo paprastumasatsižvelgiama tiek į viešojo transporto kokybę, tiek į kelių infrastruktūros plėtrą ir susisiekimą su kitais miestais ir šalimis; 
  • Verslo plėtros sąlygos infrastruktūros, politiniais ir ekonominiais aspektais; 
  • Kultūra ir socialinio gyvenimo galimybės, įskaitant kultūrines iniciatyvas, paminklus, muziejus, galerijas, restoranus, kavines ir kitas vietas kurių dažniausiai išeiname laimingesni ir kurios pagerina emocinę būklę buvimas.  

Austrija ar Australija? 

Vienas žinomiausių tokio tipo reitingų yraPasaulinis gyvenamumo reitingas” (angl. Global Liveability Index) kurį kasmet rengia “The Economist Intelligence Unit” (EIU). Šis reitingas yra laikomas gana išsamiu, nes kaupiamasis balas yra surenkamas maždaug 30 skirtingų kriterijų. 2019 metais, Viena buvo pirmoji, surinkusi 99,1 balo 100 galimų. Tokį aukštą rezultatą ir laimėjimą antrą kartą eilės lemia ne tik unikalūs architektūros paminklai, opera ar žymusis sūrio pyragas. Ekspertai pabrėžia ir pavyzdinį saugumo klausimą, viešajį transportą ir palaikymo įvairovę. 

Melbourne
Melburnas


Melburnas užėmė antrąją vietą (98,4 taško), įvertintas aukščiausiais įmanomais balais sveikatos priežiūros, švietimo ir infrastruktūros prasmėmis.

Podiumą užbaigė antrasis Australijos miestasSidnėjus, su 98,1 tašku. “Sidnėjus pakilo penktos į trečiąją vietą dėka aukštesnio kultūros ir aplinkos įvertinimo, o tai atspindi išaugusį dėmesį kovai su klimato pokyčių padariniais ir švelninimu, laikantisTvaraus Sidnėjaus 2030” strategijos”, – EIU aiškina aukštą Australijos poziciją. 

Rytų Europos regione Budapeštas užėmė aukščiausią vietą (34-oji pozicija), aplenkdamas Varšuvą (66-oji vieta), Maskvą (68-oji vieta) ir Prahą (69-oji vieta), o joks Lietuvos miestas pirmąjame šimtuke nebuvo reitinguojamas. 

Budapeštas
Budapeštas

O kas yra prioritetas Z kartai? 

Kita vertus, ar tam tikras miestas tikrai yra svajonių vieta gyventi daugiausiai priklauso nuo… to kokios tos svajonės. Remiantis Nestpick.com straipsniu, Londonas yra geidžiamiausia po 2000-ųjų gimusių, arba dar geriau žinomų kaip Z kartos astovų, vieta gyventi. 

Tyrimas rodo, žmonių gimusių 1997 – 2012 laikotarpiu dinamiką: jiems svarbu prieiga prie naujausių technologijų ir informacijos, teisinių paslaugų kokybė, palanki terpė verslo plėtrai (įskaitant dirbtinį intelektą) ir socialinė lygybė 

Londonas
Londonas


Stokholmas
ir Los Andželas taip pat buvo ant podiumo reitinge. Praha (67 vieta), Budapeštas (81 vieta), o Varšuva (83 vieta), taip pat pakliuvo į pirmąjį šimtuką. Deja ir čia Vilniaus ar kito Lietuvos miesto nėra. 

Sveikas kaip … Vilnius 

Vistik daugeliui žmonių svarbiausias kriterijus renkantis gyvenamąją vietą yra sveikatos aspektas kurį tam tikra vieta gali duoti. Tai beveik nestebina, kadangi šiais laikais, kai kuriuos infrastruktūros ar susisiekimo nepatogumus galima apeiti pasitelkus naujausias technologijas. Suteikti šeimai sveiką gyvenseną yra gerokai sudėtingiau. Remiantis naujausia Treated.com analize, Kopenhaga yrasveikiausiųEuropos sostinių viršūnėje. lenkia tik tokie EIU reitingo topuose esantys miestai kaip Viena ar Bernas 

Vilnius
Vilnius


Centrinės Rytų Europos dalyje, Vilnius parodė aukščiausią rezultatą sveikatos apsaugos reitinguose ir užėmė 7-tą vietą, viso žemyno mastu. Labiausiai prie to prisidėjo puiki oro kokybė ir labai vertinamos žaliosios zonos. Bratislava ir Praha pateko į reitingą viena šalia kitos užimdamos atitinkamai 12-tą ir 13-tą vietas. Abu šie miestai išmeta panašų kiekį CO2. 

Varšuva užėmė tik 28 vietą šiame reitinge. Lenkija, dėl palyginti žemų užimamų vietų tokiuose sąrašuose, dažniausiai kenčia dėl susidariusio smogo, šalies mastu. Įdomu tai, kad smogo susidarymo priežastis yra ne didelis tranzitinis eismas, o nuosavų namų ūkiai. Kituose Europos miestuose smogas yra kur kas mažesnis, nei Lenkijoje, o pagrindinė to priežastis išlieka 3.6 milijono privačių, nerenovuotų namų pastatytų prieš 1989 metus. Tai ir yra pagrindas susidaryti prastai oro būklei. 

Kurį miestą turėtumėte pasirinkti? 

Reikėtų atsakyti į klausimą, kokia tiesų reitingavimo nauda žmogui ieškančiam savo vietos pasaulyje? Galų gale, vėl minint, futbolo analogiją, pagrindinį vaidmenį atlieka ne reitingai, o realios sąlygos. Vistik, kai , galime suprasti ir atsižvelgiant į keletą konkrečių kriterijų, susikursime savo vertybių vaizdą. 

Ramybė, tyla, švarus oras, o gal daugybė kultūrinės veiklos, socialinių iniciatyvų ar visą parą veikiančių pramogų? Tai tik kriterijai, pagal kuriuos galime išsirinkti sau artimą aplinką ir tuomet bandyti ieškoti labiausiai norimos gyventi vietos. 

Ir galų gale, įdomu tai, jog reitingų rezultatai paprastai sutampa su tuo, ką miestų gyventojai atsako kuomet jų paklausiam „Kodėl tau gerai gyveni būtent čia?“