Geriausi miestai gyventi

Edgaras Misiukas 6 min

Ar verta pasitikėti reitingais?

Pasauliniai geriausių gyventi miestų reitingai yra sudaromi kiekvienais metais. Tiesa ta, kad tokie reitingai ne visada atspindi realybę, kaip tą rodo ir garsusis futbolo komandų reitingas (https://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-table/men/).  Tiesa, kalbant apie miestus, galima padaryti tikrai įdomių išvadų. 

Atsakymas į klausimą, kuriame mieste tikrųjų yra geriausia gyventi yra sudėtingas ir tikriausiai visi pagrįstų savo atsakymą remdamiesi ne tik racionaliais teiginiais, bet ir grynai emocinių argumentų mišiniu. 

Taigi kaip balais apskaičiuoti tokią sudėtingą temą kaip miesto patrauklumas gyventojams ir investicijoms? Nustatant vietų, kuriose norite gyventi, reitingą, atsižvelgiama į daugelį veiksnių. Jie turi atspindėti visą į reitingą įtrauktų miestų ekosistemą 

Rengiant geriausių miestų gyventi reitingą atsižvelgiama į tai:

  • Klimatą, įtraukiant saulės šviesos kiekį per metus – tai svarbu ne tik dėl sveikatos, bet ir dėl aplinkosaugos aspekto įskaitant ir energijos išgavimą saulės kolektorių namuose; 
  • Aplinkaoro grynumas, augmenija, triukšmo lygis; 
  • Plačiai suprantamas gyvenimo stabilumassaugumas, nusikalstamumo lygis, terorizmo grėsmė; 
  • Miesto problemos, tokios kaip architektūros kokybė, miesto išdėstymas, nekilnojamojo turto kainos ir prieinamumas rinkoje; 
  • Išsilavinimo kokybė ir galimybės; 
  • Sveikatos ir socialinės priežiūros lygis;  
  • Transporto prieinamumas ir judėjimo paprastumasatsižvelgiama tiek į viešojo transporto kokybę, tiek į kelių infrastruktūros plėtrą ir susisiekimą su kitais miestais ir šalimis; 
  • Verslo plėtros sąlygos infrastruktūros, politiniais ir ekonominiais aspektais; 
  • Kultūra ir socialinio gyvenimo galimybės, įskaitant kultūrines iniciatyvas, paminklus, muziejus, galerijas, restoranus, kavines ir kitas vietas kurių dažniausiai išeiname laimingesni ir kurios pagerina emocinę būklę buvimas.  

 

Austrija ar Australija? 

Vienas žinomiausių tokio tipo reitingų yraPasaulinis gyvenamumo reitingas” (angl. Global Liveability Index) kurį kasmet rengia “The Economist Intelligence Unit” (EIU). Šis reitingas yra laikomas gana išsamiu, nes kaupiamasis balas yra surenkamas maždaug 30 skirtingų kriterijų. 2019 metais, Viena buvo pirmoji, surinkusi 99,1 balo 100 galimų. Tokį aukštą rezultatą ir laimėjimą antrą kartą eilės lemia ne tik unikalūs architektūros paminklai, opera ar žymusis sūrio pyragas. Ekspertai pabrėžia ir pavyzdinį saugumo klausimą, viešajį transportą ir palaikymo įvairovę. 

Melbourne
Melburnas


Melburnas užėmė antrąją vietą (98,4 taško), įvertintas aukščiausiais įmanomais balais sveikatos priežiūros, švietimo ir infrastruktūros prasmėmis.

Podiumą užbaigė antrasis Australijos miestasSidnėjus, su 98,1 tašku. “Sidnėjus pakilo penktos į trečiąją vietą dėka aukštesnio kultūros ir aplinkos įvertinimo, o tai atspindi išaugusį dėmesį kovai su klimato pokyčių padariniais ir švelninimu, laikantisTvaraus Sidnėjaus 2030” strategijos”, – EIU aiškina aukštą Australijos poziciją. 

Rytų Europos regione Budapeštas užėmė aukščiausią vietą (34-oji pozicija), aplenkdamas Varšuvą (66-oji vieta), Maskvą (68-oji vieta) ir Prahą (69-oji vieta), o joks Lietuvos miestas pirmąjame šimtuke nebuvo reitinguojamas. 

Budapeštas
Budapeštas

O kas yra prioritetas Z kartai? 

Kita vertus, ar tam tikras miestas tikrai yra svajonių vieta gyventi daugiausiai priklauso nuo… to kokios tos svajonės. Remiantis Nestpick.com straipsniu, Londonas yra geidžiamiausia po 2000-ųjų gimusių, arba dar geriau žinomų kaip Z kartos astovų, vieta gyventi. 

Tyrimas rodo, žmonių gimusių 1997 – 2012 laikotarpiu dinamiką: jiems svarbu prieiga prie naujausių technologijų ir informacijos, teisinių paslaugų kokybė, palanki terpė verslo plėtrai (įskaitant dirbtinį intelektą) ir socialinė lygybė 

Londonas
Londonas


Stokholmas
ir Los Andželas taip pat buvo ant podiumo reitinge. Praha (67 vieta), Budapeštas (81 vieta), o Varšuva (83 vieta), taip pat pakliuvo į pirmąjį šimtuką. Deja ir čia Vilniaus ar kito Lietuvos miesto nėra. 

Sveikas kaip … Vilnius 

Vistik daugeliui žmonių svarbiausias kriterijus renkantis gyvenamąją vietą yra sveikatos aspektas kurį tam tikra vieta gali duoti. Tai beveik nestebina, kadangi šiais laikais, kai kuriuos infrastruktūros ar susisiekimo nepatogumus galima apeiti pasitelkus naujausias technologijas. Suteikti šeimai sveiką gyvenseną yra gerokai sudėtingiau. Remiantis naujausia Treated.com analize, Kopenhaga yrasveikiausiųEuropos sostinių viršūnėje. lenkia tik tokie EIU reitingo topuose esantys miestai kaip Viena ar Bernas 

Vilnius
Vilnius


Centrinės Rytų Europos dalyje, Vilnius parodė aukščiausią rezultatą sveikatos apsaugos reitinguose ir užėmė 7-tą vietą, viso žemyno mastu. Labiausiai prie to prisidėjo puiki oro kokybė ir labai vertinamos žaliosios zonos. Bratislava ir Praha pateko į reitingą viena šalia kitos užimdamos atitinkamai 12-tą ir 13-tą vietas. Abu šie miestai išmeta panašų kiekį CO2. 

Varšuva užėmė tik 28 vietą šiame reitinge. Lenkija, dėl palyginti žemų užimamų vietų tokiuose sąrašuose, dažniausiai kenčia dėl susidariusio smogo, šalies mastu. Įdomu tai, kad smogo susidarymo priežastis yra ne didelis tranzitinis eismas, o nuosavų namų ūkiai. Kituose Europos miestuose smogas yra kur kas mažesnis, nei Lenkijoje, o pagrindinė to priežastis išlieka 3.6 milijono privačių, nerenovuotų, namų pastatytų prieš 1989 metus. Tai ir yra pagrindas susidaryti prastai oro būklei. 

Kurį miestą turėtumėte pasirinkti? 

Reikėtų atsakyti į klausimą, kokia tiesų reitingavimo nauda žmogui ieškančiam savo vietos pasaulyje? Galų gale, vėl minint, futbolo analogiją, pagrindinį vaidmenį atlieka ne reitingai, o realios sąlygos. Vistik, kai , galime suprasti ir atsižvelgiant į keletą konkrečių kriterijų, susikursime savo vertybių vaizdą. 

Ramybė, tyla, švarus oras, o gal daugybė kultūrinės veiklos, socialinių iniciatyvų ar visą parą veikiančių pramogų? Tai tik kriterijai, pagal kuriuos galime išsirinkti sau artimą aplinką ir tuomet bandyti ieškoti labiausiai norimos gyventi vietos. 

Ir galų gale, įdomu tai, jog reitingų rezultatai paprastai sutampa su tuo, ką miestų gyventojai atsako kuomet jų paklausiam „Kodėl tau gerai gyveni būtent čia?“