Augalai namie atlieka ne tik dekoratyvines funkcijas. Gėlės namuose puikiai gerina nuotaiką ir teigiamai veikia mūsų sveikatą, kadangi jos sugeria daug kenksmingų medžiagų iš aplinkos.
Namų interjeras yra viena svarbiausių erdvių, apibrėžiančių gyvenimo kokybę. Čia mes ilsimės, atsikratome neigiamų emocijų, sukauptų per dieną. Augalai padeda nusiraminti, kadangi jie turi tokių savybių. Žalia spalva regeneruoja mūsų nervų sistemą. Tai padeda atsipalaiduoti ir daro teigiamą poveikį bendrai savijautai, todėl turėtumėte apsupti savo gyvenamąją vietą augalais ir jais rūpintis, kad šie galėtų grąžinti naudą mūsų organizmui.
Namai mums turi suteikti maksimalų komfortą ir saugumą, todėl mes rūpinamės, kad jie būtų jaukūs ir sveiki. Augalai interjere padeda pasiekti šiuos tikslus. Gėlės namuose pabrėžia jaukumo ir saugumo atmosferą. Tinkamai išdėstyti ir iškabinti augalai, padeda išgauti natūralumo pojutį. Taip pat augalai atlieka svarbias dekoratyvines funkcijas, dažniausiai užbaigiančias interjerą, daiktų išdėstymą ir neretai sudaro neatsiejamą jo dalį. Be augalų, interjeras gali atrodyti šaltas ir negyvas.
Fikusas: augalas ypatingoms užduotims atlikti
Šimtmečiais augalai buvo naudojami medicininiais tikslais. Augalinės medicinos mokslas yra viena iš labiausiai išsivysčiusių natūralios medicinos formų, palaikanti mūsų sveikatą nuo senų senovės. Bet ne tik vaistažolės yra svarbus mūsų kasdienio gyvenimo elementas. Gerą fizinę būklę galime palaikyti ir pasirinkdami tinkamus kambarinius augalus. Taigi citrinų ir apelsinų medžiai gerina nuotaiką. Fikusas skatina susikaupimą ir efektyviai valo orą. Jis taip pat sugeria kenksmingą ekranų ir monitorių elektromagnetinę spinduliuotę. Panašiai fikusas filtruoja orą užterštą cigarečių dūmais. Difenbachija, be to, kad turi teigiamą poveikį oro kokybei, švelniai stimuliuoja ir padeda susikaupti. Alavijas yra puiki priemonė pagreitinti žaizdų ir nudegimų gijimą. Jo sultys padidina organizmo atsparumą ir netgi padeda lieknėti, Paparčiai puikiai surenka toksinus iš oro ir sugeba neutralizuoti elektromagnetines bangas. Palmės pasižymi puikiomis drėkinamosiomis savybėmis, taip pat turi priešgrybelinių ir antipelėsinių savybių.
Žaluma namuose – pagrindas yra vanduo
Norėdami visiškai džiaugtis augalų grožiu namuose, turime jais rūpintis. Jie turėtų būti aprūpinti tinkamu substratu, reikiamais kiekiais mineralinių medžiagų ir, svarbiausia, vandeniu, kuris yra būtinas palaikyti gyvybei. Vandens poreikis priklauso nuo kiekvieno augalo individualių savybių, taip pat nuo sezono ir vystymosi momento. Yra prielaida, jog augalas naudoja vandenį proporcingai lapų kiekiui – kuo daugiau lapų, tuo didesnis augalo poreikis vandeniui. Laistome augalus, dažniausiai augančius vazonuose, užpildytuose šaknų sistema. Negalima leisti visiškai išdžiūti substratui, nes tai gali sukelti šaknų mirtį. Augalų perlaistymas taip pat yra nepalankus.
Kambarinių augalų išdėstymas interjere
Norint užtikrinti tinkamą vystymąsi ir ekspoziciją, verta užtikrinti teisingą vietos pasirinkimą. Gerai žinoma, kad kambariniai augalai netoleruoja didelių temperatūros svyravimų, jaučiasi nepatogiai šalia tiesioginių šilumos šaltinių, tokių kaip radiatoriai ar židiniai. Rinkdamiesi vietą savo namų sodui, turėtumėte parinkti šviesos poveikį individualiems augalo poreikiams. Taigi tiems, kuriems reikia daugiau natūralios šviesos, blogai statyti prie šiaurinio lango, ir atvirkščiai – ieškome užtemdytų vietų, kuriose pirmenybė teikiama mažiau saulės spindulių reikalaujantiems augalams. Daugelio namų sodininkų idealas ir svajonė yra žiemos sodas.
Dažnai tokia erdvė sukuriama namuose kaip papildomas kambarys. Tai pagyvina namo interjerą ir, nepaisant oro sąlygų, sukuria sąlyčio su gamta įspūdį. Tai gali būti nešildomas kambarys, pvz. įrengta veranda arba didesnis balkonas. Tinkamai sutvarkyta erdvė gali tapti puikia poilsio vieta ir žiemą laikyti egzotinius vazoninius augalus. Namų savininkai vis dažniau renkasi tikrą žiemos sodą. Toks kambarys turi turėti gerą, profesionalią šilumos izoliaciją tiek sienų, tiek grindų lygyje. Žiemos sodas gali tapti papildomu kambariu, padidinančiu namo naudojimo plotą, teikiančiu gyventojams estetinę ir praktinę naudą. Renkantis vietą žiemos sodo statybai, verta atkreipti dėmesį į tai, kokias funkcijas, apart dekoratyvinių, jis turėtų atlikti. Taigi: šiaurinė ir rytinė ekspozicijos puikiai tiks biuro, studijos ar valgomojo patalpų pagyvinimui. Tuo tarpu pietinė ir vakarinė pusės yra susijusios su dideliu saulės spindulių kiekiu. Tokiu atveju turėtų būti užtikrintas tinkamas užtemimas, izoliacija ir ventiliacija, kad būtų galima visiškai mėgautis papildoma erdve.