Kadangi šiuolaikiniai pastatai yra ypatingai sandarūs, o mes juose praleidžiame apie 90 proc. savo laiko, tai labai svarbu pasirinkti tinkamą vėdinimo sistemą. Pagrindinė vėdinimo sistemos paskirtis pastatuose – nuolat užtikrinti šviežią ir švarų orą patalpose, kad žmonės galėtų gyventi ir dirbti patogioje, komfortiškoje aplinkoje. Taip pat svarbus pastato saugojimas nuo perteklinės drėgmės, kad neatsirastų pelėsis ir drėgmė nepradėtų gadinti pastato konstrukcijų. Jei trumpai – vėdinimo sistema yra pastato plaučiai, kurie turi funkcionuoti kokybiškai ir patikimai.
Patalpų vėdinimas ne tik gerina oro kokybę
Vėdinimas gali būti apibrėžtas, kaip patalpų oro kokybės gerinimas ir jos palaikymas keičiant patalpų orą. Iš esmės vėdinimas reikalingas, kad žmogus galėtų dirbti ir ilsėtis švariame ore. Vėdinimas ne tik sukuria normines sąlygas žmonių veiklos zonose, bet ir mažina oro taršą, sprogiųjų ir degiųjų priemaišų koncentracijas ore, pailgina pastatų atitvarų eksploatavimo trukmę, apsaugodamas nuo perteklinės drėgmės ir pelėsių.
Pastatas gali būti vėdinamas įvairiais būdais, naudojant įvairios konstrukcijos ir tipo sistemas: pagal prigimtį skirstomas į natūralų, mechaninį ir hibridinį. Populiariausia, efektyviausia ir energetiškai taupiausia yra mechaninė vėdinimo sistema su šilumos atgavimu, t.y. rekuperacinė vėdinimo sistema. Mechaninis vėdinimas leidžia užtikrinti pageidaujamus/ reikalaujamus tiekiamo ir šalinamo oro kiekius patalpose, sudaro galimybes išvalyti orą, prieš tiekiant jį į patalpas. Naudojant mechaninio vėdinimo sistemas gali būti pasiekiamas individualus komfortas kiekvienoje patalpoje, taupoma šiluminė energija, atgaunant šilumą iš šalinamojo oro, pagal poreikius naudojant įvairius jutiklius (CO2, drėgmės ir pan.) reguliuojant tiekiamo oro kiekius. Mechaninio vėdinimo intensyvumas mažai priklauso nuo lauko oro sąlygų, oro srautai vėdinimo kanaluose neapsigręžia.
Renkantis mechaninio vėdinimo sistemą, reikia nepamiršti, kad ji privalo būti tinkamai suprojektuota – parinktas efektyvus vėdinimo įrenginys (rekuperatorius), numatyti triukšmo slopintuvai, suprojektuoti tinkamo dydžio oro tiekimo ir ištraukimo ortakiai, teisingai parinktos šviežio lauko oro paėmimo ir iš patalpų ištraukiamo oro išmetimo vietos. Tinkamai suprojektuota ir įrengta mechaninio vėdinimo sistema yra energiškai efektyvi, begarsė ir užtikrinanti sveiką mikroklimatą pastate.
Rekuperatorius – pagrindinė vėdinimo sistemos dalis
Vėdinimo įrenginį sudaro du ventiliatoriai, kurių vienas įtraukia orą į namus, o kitas ištraukia iš namų. Labai energiškai efektyvus rotacinis šilumos atgavimo įrenginys atgauna iki 85 proc. šilumos iš patalpų oro. Ši šiluma perduodama tiekiamam į namus orui. Tai reiškia, kad šaltuoju metų laiku gaunamas pašildytas oras ir išvengiama šaltų skersvėjų, kurie yra dažna problema senesniuose namuose su orlaidėmis ir sklendėmis. Didelis atgaunamos šilumos kiekis sumažina energijos vartojimo poreikį, todėl yra draugiškas aplinkai ir visuomenei. Energija, kurią sutaupote ir nenaudojate, yra aplinkai nekenksmingiausia energija.
Tinkamai parinktas ir veikiantis rekuperatorius neturėtų skleisti papildomo triukšmo. Jei girdite didesnį garsą, nei įprasta, verta atkreipti dėmesį į du dalykus: ar gerai subalansuotas vėdinimas į patalpas ir ar įrenginyje nėra susiformavusio ledo. Pirmu atveju problemos su vėdinimo subalansavimu dažniausiai kyla, kai rekuperatoriai ir visa papildoma vėdinimo sistemos įranga (ortakiai, difuzoriai ir kt.) parinkta ir sumontuota be projekto. Jeigu jau taip atsitiko, norint suderinti oro tiekimo ir ištraukimo srautus patalpose ir pasiekti didžiausią sistemos efektyvumą, patartina kreiptis į šią sritį išmanančius profesionalus, kurie turi žinių, patirties ir profesionalią oro srautų matavimo įrangą.
Naujai pastatytuose namuose, per pirmąjį žiemos sezoną, rekuperatoriuose ar prastai izoliuotuose ortakiuose, gali formuotis šerkšnas ar ledas, dėl to ne tik mažėja efektyvumas, bet ir atsiranda papildomų garsų. Nereikia pamiršti ir ortakių izoliacijos naudojant akmens vatos demblius, kurie užtikrina garso izoliaciją, mažina šilumos praradimus bei apsaugo nuo kondensacijos. Siekiant išvengti kondensato susidarymo ir rekuperatoriaus sustabdymo, aktyvuojami elektriniai šildytuvai.
Kas svarbiausia renkantis vėdinimo sistemą pastate?
Energijos sąnaudos, sistemos efektyvumas ir komfortas pastate yra pagrindiniai kriterijai renkantis rekuperacinę sistemą. Rekuperatoriuose turi būti kokybiški ir aukštos klasės oro filtrai, kad efektyviai filtruotų šviežią, iš lauko į patalpas patenkantį orą, taip pat apsaugotų patį įrenginį nuo užsiteršimo mikro dulkėmis ir išsaugotų jo energetinį efektyvumą.
Pats rekuperatorius turi turėti aukštą Energijos klasės sertifikatą, A ar A+, o tai įmanoma tik esant efektyviam šilumokaičiui ir mažų energijos sąnaudų ventiliatoriams su EC varikliais. Renkantis gamintoją, reiktų atkreipti dėmesį į regioną, kur įrenginys gaminamas – Skandinavijoje gaminami rekuperatoriai vieni tinkamiausių mūsų klimatui ir dirba efektyviausiai. Kitas svarbus aspektas – palaikyti tinkamą santykinę drėgmę pastate, ji turėtų būti tarp 40 ir 60 proc. Žiemą, santykinė drėgmė patalpose nukrenta, kai kada drastiškai. Įsirengiant vėdinimo sistemas, rekomenduojame įsirengti ir drėkintuvą, kurį galima integruoti į vėdinimo sistemą. Rekuperatoriaus automatika turi būti išmani, turėti galimybę valdyti įrenginį tiek pagal drėgmės jutiklius, tiek pagal CO2 jutiklius. Įsidiegus CO2 jutiklius įrenginys valdomas pagal poreikį, o tai dar labiau sumažina išlaidas.