Į ką investuoti, kad šildymas kainuotų mažiau? | Geras būstas

Į ką investuoti, kad šildymas kainuotų mažiau?

ROCKWOOL 9 min

Namo statyba yra susijusi su didelėmis išlaidomis, tačiau investavus į kelis svarbius elementus, šildymo sezono metu bus galima sumažinti išlaidas namo šildymui. Minėti elementai yra: šiltinimo medžiagos, tyrimas termovizoriumi, kuris parodo apšiltinimo defektus, šiuolaikinė šildymo valdymo sistema ir vis didesnį populiarumą įgyjantis mechaninis vėdinimas su šilumos atgavimu. Kaip šiuos sprendimus panaudoti projektuojant namą, sužinosite šiame straipsnyje.

Šiltas namas – dėl apšiltinimo

Kiekvienas namas privalo turėti tinkamą šiluminę apsaugą, gaunamą panaudojus tinkamai parinktą ir sumontuotą apšiltinimą. Kuo geresnė namo izoliacija, tuo mažiau energijos reikės jam šildyti. Išorinių atitvarų šiluminės izoliacijos matas yra šiluminio laidumo koeficientas. Kuo mažesnė jo vertė, tuo geresnės gaminio ar pastato atitvaros izoliacinės savybės.

Dairantis namo statybai skirtų šiltinimo medžiagų, galima pastebėti, kad jos yra įvairių formų: plokštės, ritiniai, kilimėliai. Prieš nusprendžiant, kokią medžiagą įsigyti, verta atkreipti dėmesį į jos savybes ir techninius parametrus. Pavyzdžiui, kiekviena šilumą izoliuojanti medžiaga privalo turėti CE sertifikatą, kuris pateikiamas etiketėje arba ant pakuotės; etiketėje taip pat rasite šią informaciją: medžiagos storį, šiluminę varžą, atsparumą apkrovai ir reakcijos į ugnį (degumo) klasę. Daugeliu atvejų pagrindinis statybinės medžiagos pasirinkimo kriterijus yra šiluminio laidumo koeficientas . Kuo jis mažesnis, tuo geresnė pertvarų izoliacija. Tai tas parametras, kurio sąskaita nederėtų taupyti statant namą. Taip pat svarbios šiltinimo medžiagos savybės yra ir jos atsparumas ugniai bei ilgaamžiškumas. Priešgaisrinė pastato sauga yra labai svarbus elementas – nedegi šiltinimo medžiaga padidina apsaugą nuo gaisro, taigi galėsite būti ramūs dėl savo šeimos bei turto. Savo ruožtu, medžiagos ilgaamžiškumas užtikrina ilgą naudojimą be problemų net ir esant nepalankiausioms oro sąlygoms.  Investicija į geras šiltinimo medžiagas  sugrįžta jau po kelerių metų, nes sumažėja išlaidos šildymui.

Ar ką nors laimėsite atlikę tyrimus termovizoriumi?

Statybos darbų pabaigoje atliekamas namo tyrimas termovizoriumi leidžia patikrinti, ar gerai atliktas namo apšiltinimas. Termovizoriaus pateikiamas vaizdas parodo tai, ko plika akimi pamatyti neįmanoma: namą šiltinusios brigados darbo trūkumus, apšiltinimo defektus aplink langus, blogai sutapdintas putų polistireno plokštes ar atskirus akmens vatos gabalus ir t. t. Tokius tyrimus galima atlikti ir su esamais pastatais, tokiu būdu surandant šilumos tiltelius. Tai vietos, per kurias šiluma išeina į lauką ir dėl kurių šilumos nuostoliai pavirsta didesnėmis šildymo išlaidomis. Jeigu ruošiatės atlikti šiluminį namo modernizavimą, tokius tyrimus galima panaudoti darbų planui sudaryti – remdamiesi nuotraukomis (termogramomis), gausite informaciją, kurias vietas reikia apšiltinti, ir ar reikia keisti langus.

Tyrimus termovizoriumi atlikdami iš šildomo pastato vidaus, šiluminių tiltelių ar apšiltinimo defektų vietas termogramose matysite kaip tamsiai mėlynos ar violetinės spalvos šalčiausias vietas. Jeigu tyrimus atliekate iš pastato išorės, situacija yra priešinga – šiluminės izoliacijos defektai ar visiškas jos nebuvimas rodomi kaip oranžinės ar raudonos spalvos šilčiausios vietos. Tyrimai termovizoriumi taip pat parodo drėgmės šaltinius ir jos prasiskverbimo per pertvaras vietas bei leidžia užtikrinti, kad name neatsiras pelėsis ar grybelis. Atlikus tyrimą termovizoriumi, namas po remonto tikrai bus šiltesnis ir pigiau eksploatuojamas.

1 nuotrauka. Namo kampe esančio šilumos tiltelio pavyzdys. Trijų sluoksnių sienos konstrukcijoje netiksliai sutapdinus akmens vatos gabalus, susidaro linijiniai šilumos tilteliai.

Mechaninio vėdinimo su šilumos atgavimu privalumai

Kad šildymo sezono metu pastatas pasižymėtų aukštu šiluminiu komfortu ir mažomis eksploatacinėmis išlaidomis, jis privalo turėti labai gerą išorinę izoliaciją ir šiuolaikiškus instaliacijos sprendimus. Todėl projektuojant namą reikia pasirūpinti pakankamai sandaria konstrukcija, tinkamais langais ir tinkama objekto padėtimi sklype bei apsauga nuo šilumos nuostolių, tam panaudojant labai gerų parametrų apšiltinimą. Jeigu energetiniame balanse neatsižvelgsite į didelius šilumos nuostolius dėl vėdinimo, tai taupiai šildyti bus sunku. Dalis šiluminės energijos iš pastatų šilto oro pavidalu į lauką negrįžtamai išeina dėl savaiminio vėdinimo. Jeigu namas labai gerai apšiltintas, tai didžiausia šilumos nuostolių dalis tenka savaiminiam vėdinimui. Žinoma, namą vėdinti būtina – į lauką iš patalpų reikia pašalinti nešvarumus, drėgmę ir anglies dvideginį. Be vėdinimo pablogėja komfortas ir gyventojų savijauta, kyla pavojus atsirasti pelėsiui ir grybeliui.

Kad sumažėtų su nekontroliuojamu patalpų vėdinimu susiję šiluminės energijos nuostoliai, pastato projektavimo etapo metu reikia numatyti mechaninį vėdinimą su šilumos atgavimu. Tai būtina energiją taupančio ir pasyviojo namo įranga. Toks sprendimas apima centrinį vėdinimo bloką bei įpūtimo ir ištraukimo kanalus – įpūtimas naudojamas patalpose, kuriose būna žmonės (svetainė, miegamasis), o ištraukimas – nešvarumų atsiradimo vietose (vonios kambaryje, virtuvėje, drabužinėje). Centrinio vėdinimo bloko paskirtis yra šviežią orą tiekti (naudojant ventiliatorius) į pastatą, o sunaudotą orą ištraukti į lauką. Centriniame bloke panaudojus rekuperatorių, iš ištraukiamo oro galima atgauti šilumą ir ją panaudoti įpučiamam orui sušildyti. Naudojant centrinį vėdinimo bloką, namo šildymui reikalingos išlaidos gali sumažėti net trečdaliu. Centrinis vėdinimo blokas standartiniu atveju turi filtrus, kurie iš oro pašalina žiedadulkes, dulkes ir mikroorganizmus. Jis ypač pasitvirtina tuose regionuose, kur šildymo sezono metu oras būna labai užterštas.

Išmanusis šildymo valdymas

Kalbant apie taupymą namo šildymui, reikia nepamiršti ir apie tai, kokį vaidmenį atlieka šildymo valdymo sistema. Tie laikai, kai radiatoriai kaito, kiek tik galėjo, seniai praėjo. Šiais laikais jie turi termostatinius vožtuvus. Tai, savo ruožtu, leidžia turėti komfortišką patalpų temperatūrą ir sumažinti namo šildymo išlaidas. Senuose radiatoriuose valdymo elementas buvo vožtuvas su rankenėle, o dabartinių termostatinių galvučių nuolat reguliuoti nereikia. Keičiantis temperatūrai, karšto vandens tiekimą reguliuojančio vožtuvo šerdis traukiasi arba plečiasi, todėl patalpos per daug neįkaista ir neatvėsta. Kad radiatorius būtų galima valdyti efektyviau, gamintojai siūlo elektrinius termostatus. Jie yra ne tik programuojami, bet ir valdomi nuotoliniu būdu per bevielį tinklą. Kai naudojamas grindinis šildymas, kiekvieną šildymo kontūrą turi valdyti atskiras patalpos reguliatorius ir termostatinis vožtuvas, kuris montuojamas skirstymo spintoje. Dėl didelio grindinio šildymo inertiškumo (grindų plokštė lėtai įkaista ir ilgiau vėsta) grindinio šildymo sistema turi veikti, naudodama į oro sąlygas reaguojantį reguliatorių, kuris pasitvirtina dujų, skystojo kuro ir kietojo kuro katilinėse su šilumos buferiu. Į oro sąlygas reaguojantis reguliatorius su lauko temperatūros davikliu reguliuoja iš kondensacinio katilo ištekančio karšto vandens parametrus. Katilinės su šilumos buferiu atveju vandens temperatūrą jis valdo maišymo vožtuve. Anksčiau minėtas patalpos reguliatorius užtikrina galimybę temperatūrą reguliuoti, atsižvelgiant į vartotojo pageidavimus. Todėl skirtumas tarp išmatuotos ir patalpos reguliatoriuje nustatytos temperatūros yra nedidelis ir temperatūros nuokrypiai patalpoje yra minimalūs.

Apibendrinimas

Visi, norintys pasistatyti namus, svajoja, kad jų namas bus šiltas, komfortiškas ir nebrangus išlaikyti. Kad tai būtų įmanoma, projektavimo ir statybos etapuose reikia įvertinti daug veiksnių, kurie lemia namo apšiltinimo efektyvumą ir ekonomišką šildymo sistemos veikimą. Be to, panaudojus mechaninį vėdinimą, šildymui skirtos išlaidos sumažėja todėl, kad atgaunama ištraukiamo oro šiluma. Naudodami valdiklius, galite nuspręsti, kokią temperatūrą palaikyti patalpose. Naudodami bevielę technologiją, namo sistemas valdyti galite iš bet kurios vietos pasaulyje. Visi šie sprendimai padeda patalpose išlaikyti aukštą šiluminį komfortą ir iki minimumo sumažinti šildymui reikalingas išlaidas.

Komentarai straipsnyje

  1. Tai aišku reikalingas apšiltinimas, gali būti pastatytas geriausi ir išmaniausi dujų katilai, bet jei visa šiluma išeis pro sienas, tai…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *