Elektromobilio įkrovimo stotelės įrengimas namuose | Geras būstas

Elektromobilio įkrovimo stotelės įrengimas namuose

Andrius Kymantas 5 min

Elektromobilio įkrovimo stotelės įrengimas – tai sprendimas, kuris turi būti gerai apgalvotas siekiant užtikrinti saugumą, patikimumą ir efektyvumą. Pateikiame pagrindinius aspektus, į kuriuos būtina atsižvelgti norint sklandžiai integruoti elektromobilio įkrovimo stotelę daugiabučio infrastruktūroje bei privačiuose namuose.

elektromobilio stotele 1
1 pav. Circontrol Ehome5 įrengta elektromobilių įkrovimo stotelė daugiabutyje

Svarbiausi įrengimo aspektai

Daugiabučiuose dažniausiai jau yra fiksuotos parkavimo vietos, o stotelės įrengimo vietos pasirinkimas yra ribotas. Tai reiškia, kad vietos atstumo iki elektros tiekimo taško keisti dažniausiai negalima. Dėl šios priežasties svarbu tinkamai parinkti kabelius ir apsaugos priemones, kad būtų išlaikytas efektyvumas ir saugumas net ir tada, kai įkrovimo stotelė yra toliau nuo elektros tiekimo šaltinio.

Privačuose namuose esminiai stotelės įrengimo kriterijai beveik tokie pat, kaip ir daugiabučiuose, tik su niekuo nereikia derinti projektų. Taip pat atsiranda papildomas rūpestis – įkrovimo stotelę reikia sujungti su saulės elektrine ant stogo, jei namas tokią turi. Elektromobilių įkrovimo stotelės ir dinaminės galios valdiklis arba kitaip dar vadiniamas išmanusis skaitiklis yra tokie išmanūs, kad gali nukreipinėti elektros energiją tiesiai iš saulės elektrinės, o kai jos nėra pakankamai kombinuoti su elektros tinklais ateinančia energija ir pan. Tokiu būdu žmonės tikrai nemažai sutaupo. Dar viena gera naujiena – elektromobilio įkrovimo vietai įsirengti galima gauti paramą. Plačiau apie tai skaitykite interneto svetainėje: https://chargein.lt/parama-stotelems/

Elektros įrangos ir saugumo užtikrinimas

Įkrovimo stotelės saugumą užtikrina kruopščiai parinktos apsaugos priemonės, o dinaminis galios valdiklis atlieka esminį vaidmenį valdant elektros tinklo apkrovą. Naudojant, pavyzdžiui, „Carlo Gavazzi“ dinaminį galios valdiklį, elektros tinklo apkrova stebima realiu laiku, o pagal esamą apkrovą reguliuojama įkrovimo stotelės galia. Taip apsaugomas visas įvado elektros tinklas nuo galimų apkrovos šuolių ar netikėtų elektros trikdžių. Norint, kad šis valdiklis tinkamai veiktų, būtina išvesti signalinį kabelį, perduodantį informaciją apie elektros sistemos apkrovą ir leidžiantį valdikliui automatiškai reguliuoti įkrovimo procesą pagal apkrovos pokyčius.

Papildomos rekomenduojamos apsaugos priemonės

Automatinis išjungiklis su srovės nuotėkio rele – apsaugo nuo trumpojo jungimo ir pavojingų nuotėkių, mažindamas gedimų ir gaisro riziką. Įkrovimo stotelėse integruotos apsaugos – kokybiška įkrovimo stotelė turi įmontuotas apsaugas nuo per didelės ir per mažos įtampos, perkrovos, nuotėkio, perkaitimo ir įžeminimo trūkumų. Tokios apsaugos padidina eksploatavimo patikimumą ir mažina gedimų tikimybę.

Ne mažiau svarbu pasirūpinti, kad ir greta įkrovimo stotelės esančios konstrukcijos būtų iš nedegių medžiagų. Kadangi automobilio įkrovimo vietos dažniausiai įrengiamos garažuose, pravartu apie įrengimo vietą esančias konstrukcijas izoliuoti nedegios akmens vatos sluoksniu. Pavyzdžiui, garažų ir požeminių automobilių stovėjimo aikštelių lubų izoliacijai tinka plokščių STROPROCK G sistema, kurios atsparumas ugniai patvirtintas sertifikatu.

garažo lubų izoliacija
2 pav. Požeminės parkavimosi aikštelės lubų izoliacija priešgaisrine akmens vata

Tinkamos kabelių kvadratūros pasirinkimas

Kadangi atstumas tarp stotelės ir elektros tiekimo taško dažnai negali būti keičiamas, tinkamos kabelių kvadratūros pasirinkimas tampa ypač svarbus. Norint sumažinti energijos nuostolius ir išvengti perkaitimo rizikos, rekomenduojama naudoti ne mažesnės nei 5×6 mm² kvadratūros kabelius. Kai kurie daugiabučių administratoriai taip pat reikalauja CCA kategorijos kabelių.

Dažniausiai pasitaikančios įrengimo klaidos

Siekiant užtikrinti patikimą ir saugų įkrovimo stotelės veikimą, būtina vengti dažniausiai pasitaikančių klaidų. Tokios klaidos:

  • Netinkamo kabelio skersmens pasirinkimas – jei kabeliai yra per ploni, kyla perkaitimo rizika, gali padidėti energijos nuostoliai.
  • Pamirštama integruoti signalinį kabelį – tokiu būdu nelieka galimybės realiu laiku įvertinti naudojamos energijos poreikio ir jo tinkamai bei saugiai paskirstyti.
  • Nepakankamas apsaugos lygis – įkrovimo sistemai būtina turėti pilnavertę apsaugą, kuri apima galios reguliavimą, srovės nuotėkio apsaugą, perkaitimo ir kitus apsaugos mechanizmus.
  • Netinkamai įrengta stotelė ar nesaugoma nuo aplinkos poveikio – neapsaugota stotelė gali būti veikiama drėgmės, temperatūros pokyčių ar kitų veiksnių, kurie trumpina jos tarnavimo laiką ir padidina gedimų riziką.

 

Circontrol Ehome5 įrengta elektromobilių įkrovimo stotelė ant pastato sienos
3 pav. Circontrol Ehome5 įrengta elektromobilių įkrovimo stotelė ant pastato sienos