Sodo namelio ar vasarnamio statyba – taip pat didžiulio atidumo reikalaujanti užduotis

Sodo namelio ar vasarnamio statyba – taip pat didžiulio atidumo reikalaujanti užduotis

Valdas Baranauskas 5 min

Iš miesto triukšmo ir skubos norintys ištrūkti žmonės kaip vieną iš galimų būdų tam svarsto ir sodo namelio ar vasarnamio įsirengimą gamtos pašonėje. Atrodytų, lengva užduotis, bet iš tiesų jo statyba reikalauja ne mažiau atidumo nei bet kokio kito gyvenamojo pastato.

Visų pirma tokio tipo darbams reikia turėti viziją bei planą – užsakovas turi žinoti, kokią paskirtį atliks sodo namelis ar vasarnamis, kokiais metų laikais ir kaip dažnai jame lankysis. Nuo to labai priklauso, kiek investicijų reikės įgyvendinant savo svajonę turėti vietą, kur gali būti arčiau gamtos ir atsipalaiduoti.

Jei pastatui nereikalingas projektas, vis tiek būtina iki smulkmenų suplanuoti pastato erdves. Tai svarbu ir dėl to, nes reikia iškart nusistatyti biudžetą ir galimybes, mat pastarąsias labai daug žmonių pervertina. Tuomet galiausiai pritrūksta finansų ir pradedama taupyti ne ten, kur reikia.

Svarbu tinkamai pasirinkti medžiagas

Kitas svarbus žingsnis – medžiagų pasirinkimas. Vienos iš rekomenduotinų tokio tipo pastatui – medis. Pats dirbu su jo konstrukcijomis, tad iš patirties galiu užtikrinti, kad medis yra ilgalaikė ir patikima statybinė medžiaga. Teko atlikti ne vieną rekonstrukciją ir susidurti su daugiau nei šimto metų senumo medinėmis konstrukcijomis, kurios ir po tiek laiko atrodė puikiai. Tiesa, itin svarbu išlaikyti medinę konstrukciją sausą – pastatas turi „kvėpuoti“, kad pasišalintų nereikalinga drėgmė. Šiais laikais nėra sudėtinga tai atlikti.

Svarbu gerai apsvarstyti ne tik pagrindinių, bet ir apšiltinimui reikalingų sodo namelio ar vasarnamio medžiagų pasirinkimą. Mat tinkama izoliacija ne tik sulaiko pastate šilumą, bet ir yra reikalinga garso izoliacijai. Tam itin pasitarnauja puikias šilumines ir garso izoliavimo savybes turinti akmens vata. Šiandien statybų sektorius yra itin ištobulintas, tik reikia pasirinkti teisingai. Dar svarbiau – sistemingai dirbti, kaip nurodyta gamintojų instrukcijose.

Pastato šiltinimas itin svarbus ir tada, jei žmogus nenusiteikęs vasarnamyje gyventi žiemą, nori jame apsistoti tik šiltuoju metų laikotarpiu. Mat šiltinimo sluoksnis neleidžia pastatui įkaisti – tai itin svarbu, nes keletas pastarųjų vasarų parodė, kad šalyje gali būti net labai karšta. Tikrai nemanau, kad pavyktų išsimiegoti neapšiltintoje palėpėje. Apibendrinant, šiltinti pastatą būtinai reikia dėl pastovesnės ir komfortiškos temperatūros palaikymo.

Sutaupyti gali padėti specialistas

Šiltinti vasarnamį yra svarbu ir dėl žiemos sezono, net jei ir neketinate ten būti šiuo metų laiku. Jeigu patalpos peršals, atsiras ir drėgmė, o vėliau gali pradėti varginti ir pelėsis. Jeigu investavote nemažai pinigų į vasarnamio vidaus apdailą ir baldus, tikrai nenorėtumėte jų sugadinti. Šiais laikais šildymo šaltiniai ištobulėjo ir palaikyti bent minimalią teigiamą temperatūrą šaltuoju metų laiku įmanoma be didesnių problemų. Galite sakyti, kad anksčiau močiučių ir senelių namų patalpos peršaldavo ir nieko baisaus nenutikdavo, bet nereikia pamiršti, jog tie namai buvo nesandarūs, o tai suformuodavo natūralią ventiliaciją.

Vienas paskutinių žingsnių mąstant apie vasarnamį ar sodo namelį – pastato stogas. Vienas iš mitų, kad jei stogas uždengtas plienine danga, tai viduje neįmanoma gyventi – lyjant jis barška. Taip, skarda yra puikus garso laidininkas, bet namo pastogę apšildžius teisingai, šios problemos, kaip ir dedant bet kokį kitą stogą, išnyksta. Juk pažiūrėkite, kiek Lietuvoje daug plieninių stogų! Jei tai būtų tikrai opi problema, ar žmonės su tuo taikstytųsi?

Galiausiai, nors gerų patarimų yra daug, tačiau vis tiek dažnai pastebiu, kad žmonės bando taupyti ten, kur nereikia. O tai vėliau sukelia didelių problemų ir reikalauja nemažų papildomų kaštų. Tad jei jau nusprendėte nesamdyti profesionalios komandos atlikti darbams, tai bent jau pasisamdykite asmenį, kuris šiuos procesus supranta ir pakonsultuos jus kiekviename žingsnyje. T. y., kontroliuojant darbų eiliškumą ir išpildymą, medžiagų sistemingą parinkimą ir t. t. Statybos būdų ir medžiagų yra tikrai daug, svarbiausia juos tik teisingai panaudoti.

Taip pat žiūrėkite čia: Namo apšiltinimas turėtų prasidėtidi nuo stogo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *