Žvelgdamas į modulinių namų statybą Lietuvoje, galėčiau daryti išvadą, kad per keletą dešimtmečių jie taip ir netapo pirminiu pirkėjų pasirinkimu, kas vyksta Skandinavijos šalyse – ten vis daugiau žmonių domisi galimybe gyventi tokiuose, gamyklinio išbaigtumo namuose. Tokios tendencijos, abejonės, ar žiūrėti į juos rimtai, daugiausiai nulemtos įvairių mūsų šalyje gajų mitų dėl ilgaamžiškumo ir kokybės, kuriuos čia pat pamėginsiu išsklaidyti.
Kalbant apie modulinius namus pirmiausiai reikėtų atsakyti į klausimą, kas jie tokie yra. Tai galima padaryti apžvelgiant svarbiausius statybos principus: vienas būdas yra statybų aikštelėje montuojant medžio karkasą, užpildant jį termoizoliacine medžiaga; antras – skydus ir plokštes pagaminant dar gamykloje bei juos sumontuojant jau statybų aikštelėje, po to – išvedžiojant komunalinius ir inžinerinius tinklus.
Trečias būdas – kai pilnai gamykloje paruošti moduliai su visais išvedžiotais komunaliniais ir inžineriniais tinklais atkeliauja į statybų aikštelę bei yra ten yra sutvirtinami tarpusavyje į norimo dydžio statinį.
Kokybę lemia darbas gamykloje
Visi trys išvardinti pasirinkimai, atrodytų, yra išties skirtingi, tačiau iš tiesų pasižymi panašiomis savybėmis. Visų pirma, jų gamyba yra greita ir dažniausiai užtrunka vos kelias savaites: ji atliekama gamyklose, todėl jai įtakos neturi oro sąlygos – statybinės medžiagos visada yra sausos, klijai, silikonai, montavimo putos visada džiūsta gamintojo nustatytų temperatūrų ir drėgmės ribose. Darbus pagreitina ir patogumą suteikia tai, kad montuojant šiuos namus nėra „šlapių procesų“, pavyzdžiui, tinkavimo darbų. O gaminių kokybę įrodo labai lengvai pasiekiama A+ energetinė klasė: namų šilumą užtikrina sienose naudojama akmens vata, kuri pasižymi ne tik efektyvia izoliacija, bet ir užtikrina puikią garso izoliaciją, geresnę priešgaisrinę apsaugą.
Dėl darbo gamyklose ir nedidelio sąlyčio su aplinka galima garantuoti, kad į namo dalis nepaklius įvairūs kenkėjai, neįsiveis pelėsis. Kokybę gerina moduliniams namams gaminti naudojamos aplinkai nekenksmingos medžiagos, statybinių atliekų nebuvimas, o ilgaamžiškumą įrodo, kad seniausius, VII amžių menančius karkasinius pastatus vis dar galima pamatyti Japonijoje.
Patogu perplanuoti namus
Ilgaamžiškumą taip pat įrodo, kad moduliniai namai prieš šimtmetį išpopuliarėjo ir vis dar randami Šiaurės Amerikoje – ten jie buvo pristatomi geležinkeliu bei turėjo viską, kad užsakovas galėtų savarankiškai su draugų, giminių ar kaimynų pagalba surinkti tokius namus pats. Sakysite, perspaudžiu kalbėdamas apie, tačiau ir Lietuvoje modulinis namas gali išdygti vos per 1–3 dienas nenaudojant jokių sudėtingesnių priemonių.
Svarbu, kad ilgainiui, pavyzdžiui, pasikeitus šeimos poreikiams, išties lengva tokį namą ne tik perplanuoti, bet padidinti ar net sumažinti. Tam naudojami moduliai, kurių rekomenduojami parametrai yra 3 m pločio ir 3–11 m ilgio.
Galiausiai – kaina. Pilnos apdailos su įrengtu sanitariniu mazgu namo kaina siekia vos 750 eurų už kv. metrą. Tad nemažą, kur kas greitesniu ir ekologiškesniu pastatymu pasižymintį namą galima įsigyti maždaug už 60 tūkst. eurų.
Patikrinkite šį straipsnį: Namo apšiltinimas turėtų prasidėtidi nuo stogo.
Straipsnio aut. Vaidotas Česnys, instahouse.eu
Bet kaip supratau , kiek mačiau jie vieno aukšto ?
Galbūt tai populiariausia praktika, tačiau tikrai pasitaiko ir yra galimybė ir didesniam aukštų skaičiui.
Vežiau I Osla is Lt sienas, iš kurių statė 9 aukštų namą.
Su vitrininiais stiklais cia butu? Ar cia butu su priemoka?