Didelis ar ne – svarbu savas namas | Geras būstas

Didelis ar ne – svarbu savas namas

Edgaras Misiukas 6 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Kaip pasirinkti namo dydį tinkantį visai šeimai

Statybos kaštų skirtumai priklausomi nuo namo dydžio

Minimalūs kambarių dydžiai komfortiškam gyvenimui

„Tik atsimink, nestatyk per didelio namo”. Tokį patarimą dažnai išgirstame iš draugų, artimųjų ar kolegų kurie jau susidūrę su statybomis ir šiuo procesu. Tačiau kaip nustatyti kokio dydžio namo mums reikia?

Vienas svarbiausių sprendimų su kuriuo susiduria investuotojai planuojantys statytis namą yra jo dydžio nustatymas. Būtent tai, kaip ne joks kitas veiksnys, turės įtakos investicijos galutiniam dydžiui ir vėlesnėms nekilnojamojo turto priežiūros išlaidoms. Taip pat tai stipriai gali paveikti mūsų gyvenimo komfortą.

Bėda ta, kad priimdami sprendimą dėl būsto dydžio turime atsižvelgti į vienas kitam prieštaraujančius klausimus. Viena vertus dėl patogumo norėtume pasistatyti daug erdvės suteikiantį namą, kita vertus dauguma mūsų turi ribotas finansines galimybes, todėl norėtume statyti, jei ne kuo pigiau, tai bent jau už priimtiną kainą.

Deja, esant šiandieninėms statybinių medžiagų kainoms, darbo sąnaudoms bei nors ir žemoms, tačiau savo dalį atsigriebiančioms bazinėms kredito palūkanoms, daugelis iš mūsų turi gerai apgalvoti kiekvieną papildomą kvadratinį metrą, prieš nusprendžiant, kad jis mums reikalingas. Taigi, kokio dydžio namą turėtume statyti?

Taip pat skaitykite: Namo statybos kaina 2022 – kiek išleisime projektavimui, statybai ir interjerui?

kokio namo dydžio mums reikia
Poreikiai, o ne metrai svarbiausia

Poreikiai, o ne metrai svarbiausia

Internete ar populiariuose statybos žurnaluose galime rasti plačią nuomonę, kad gyvenamasis namas turėtų būti apie 120 – 150 m2 ploto. Paprasta, tačiau 30 m2 skirtumas gali lygiuotis į 25-30 tūkst. eurų siekiančias papildomas statybos išlaidas. Ir papildoma svetainė ar du patogūs miegamieji išdidina namo kainą ženkliai. Todėl toks apytikslis rėžių nustatymas atrodo ne visai naudingas.

Taigi, kaip nustatyti kokio dydžio namo mums vis tik reikia? – Namo dydis pirmiausia turėtų būti pritaikytas prie namų ūkio gyventojų skaičiaus ir jų funkcionavimo būdo. Tarkime, jeigu maisto gaminimas yra bendras šeimos pomėgis, taupyti virtuvės erdvės neverta. Kita vertus, jei dirbame iš namų verta pagalvoti apie atskirus, kad ir nedidelius biurus. Tokie kambariai, jei reikia, gali veikti ir kaip svečių miegamasis, tačiau jeigu dažnai turime apsistojančių svečių, verta pagalvoti ir apie atskirą papildomą miegamąjį kambarį. Tas pats galėtų būti pasakyta jeigu artimiausiu metu galvojate apie šeimos pagausėjimą. Tačiau patartina neprojektuoti namo galvojant toli į ateitį. Namo statymasis su mintimi, jog kažkada senatvėje su mumis gyvens tėvai, o gal vaikai su šeima, dažnai priveda prie to, kad metų metus gyvename per dideliame pastate, patirdami jo eksploatavimo išlaidas ir įdėdami per daug pastangų jo priežiūrai, kad jis būtų švarus, tvarkingas ir modernus. Būtent todėl planuojant investiciją, primygtinai rekomenduoju orientuotis į esamus poreikius. Šiandien vis geriau suprantame, kad namas, priešingai nei buvo kadaise sakoma, yra statomas ne visam gyvenimui, o tik tam tikram gyvenimo etapui.

Kuomet žinome kiek kambarių mums reikia, verta pagalvoti apie ūkinės paskirties patalpas. Daugelis žmonių atsisako kai kurių iš jų, siekdami išplėsti tik gyvenamąją erdvę, tačiau kiekvienas toks sprendimas turėtų būti gerai apgalvotas. Drabužinė, sandėliukas, skalbykla gali pasirodyti kaip nereikalingas puikavimasis, tačiau iš tikro jie labai padidina gyvenimo komfortą.

Ieškokime kompromisų

Tarkime apsisprendėme kiek ir kokių kambarių mums reikia. Sekantis žingsnis sąmatos įsivertinimas ir numatyto biudžeto atitikimas. Verta prisiminti, kad projektuojant namą, neišvengiamai teks įtraukti ir tokių erdvių, kaip koridoriai, galbūt laiptinės, prieangis bei galbūt kitos jungiančios erdvės.

O ką daryti jei į pastatą netelpa mums norimas kambarių skaičius kurį galime sau leisti? Šioje situacijoje yra dvi galimybės: arba padidinti biudžetą arba rasti kompromisą tarp patogumo ir galimybių. Stacionari spinta gali būti pakeista į įmontuotą, skalbimo mašina iš skalbyklos gražinama į vonią, o du biuro kambariai patapti vienu. O atvykę svečiai visuomet galės pernakvoti ant sofos svetainėje.

Taip pat galime sumažinti atskirų kambarių plotą. Daugiabučių namų projektuotojai mus įtikino kiek stipriai galime susispausti. Žmonėms kurie miegamajame praleidžia tik naktis, nereikia daug daugiau erdvės, nei sutalpinti lovą ir drabužių spintą. Vonios kambariuose galima sutaupyti daug vietos, nors apsiribojimas vienu, turės didelę įtaką namų ūkio narių gyvenimo kokybei Priimdami tokius sprendimus, visada turėtume turėti omenyje, kaip funkcionuoja šeimos nariai. Kaip ir visi kompromisai, taip ir dėl namo dydžio, turi savo ribas, kurių nederėtų peržengti. Juk namai, net ir patys mažiausi, turi būti patogaus gyvenimo vieta.

Taip pat skaitykite: Kaip apsaugoti planetą ir savo piniginę?

kokio namo dydžio mums reikia
kambarių dydžiai

Pagrindiniai kambarių dydžiai nuo absoliutaus minimumo iki patogiam gyvenimui reikalingo dydžio:

Virtuvė
Nuo 4 m2 – tai gana maža virtuvės linija, sujungta kartu su svetaine, kažkam mėgstantiems daugiau valgyti mieste, o ne nuolatos gamintis namie, iki 30 m2, kurioje patogiai tilps ne tik visi virtuvės rakandai, bet ir nedidelė valgomojo erdvė.

Svetainė
Nuo 12 m2 – versija dviems žmonėms, kurių pagrindinė pramoga yra televizija, iki be neribotų erdvių. Komfortą gauname maždaug 35-45 m2 plote, kuomet kambaryje galima įrengti valgomojo ir svetainės erdves kartu.

Vonia
Nuo 3 m2 – parinkus tinkamą vietą unitazui, praustuvas ir dušas tilps atsižvelgiant į tai. 12 m2 vonios kambaryje galime įrengti vonią, dušą ir tualetinį staliuką bei sutalpinti skalbimo įrangą.

Vaiko kambarys
Nuo 6 iki 20 m2. Paradoksalu, bet kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau vietos jam reikia. Vyresniam paaugliui užtenka lovos, rašomojo stalo su kėde ir spintos, tačiau mažylis turi turėti kur paskleisti savo žaislus ir pakvailioti.

Miegamasis
Nuo 7 m2 – tiek pakanka lovai, drabužių spintai ir prieigai prie jų. Viršutinės ribos čia nėra, o komfortas pasideda maždaug nuo 16-18 m2, kuriame telpa plati lova su priėjimu iš abiejų pusių, solidi spinta, miegamojo staliukai iš abiejų pusių ir televizoriaus komoda.

Biuras
3-4 m2 – rašomajam stalui, kėdei, knygų lentynai pakanka, kad būtų galima užsidaryti ir susikaupti darbui. Esant 16-20 m2 erdvei, galėsime ne tik dirbti, bet ir priimti svečius ar aptarti verslo reikalus patogioje aplinkoje.

Ar verta planuoti pagalbines patalpas, tokias kaip: persirengimo kambarys, skalbykla, sandėliukas?

Neverta
Tai nereikalinga mada
Aš jų nenaudosiu
Taip, nes šios erdvės padidina gyvenimo komfortą

Taip, nes šios erdvės padidina gyvenimo komfortą

Ar tiesa, kad kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau vietos jam reikia?

Ne
Priklausomai tai berniukas ar mergaitė
Taip, paaugliui pakanka lovos, rašomojo stalo ir kėdės bei spintos
Priklauso nuo vaikų ūgio

Taip, paaugliui pakanka lovos, rašomojo stalo ir kėdės bei spintos

Šiltos grindys

Kokia turėtų būti minimali miegamojo erdvė?

20 m²
16-18 m²
25 m²
Nuo 7 m²

Nuo 7 m²

Miegamasis

Kaip galime nustatyti kokio dydžio namo mums reikia?

Namo dydis turėtų būti pritaikytas prie namų ūkio narių skaičiaus ir jų funkcionalumo būdo
Namo turėtų būti kuo didesnis
Man reikia papildomų kambarių svečiams
Neverta orientuotis į esamus poreikius, reikia žiūrėti į ateitį

Namo dydis turėtų būti pritaikytas prie namų ūkio narių skaičiaus ir jų funkcionalumo būdo

Ar namo dydis turi įtakos statybos ir eksploatavimo kaštams?

Neturi
Turi įtakos, tačiau kaštai minimalūs
30 m² prie namo ploto yra apie 25-30 tūkst. eurų statybos sąnaudų ir kelis šimtus papildomų eurų per metus eksploatacinėms išlaidoms
Turi mažai įtakos, bus daugiau tvarkymo

30 m² prie namo ploto yra apie 25-30 tūkst. eurų statybos sąnaudų ir kelis šimtus papildomų eurų per metus eksploatacinėms išlaidoms

namas

Ar verta taupyti virtuvės erdvės atžvilgiu?

Neverta, maisto gaminimas ir valgymas kartu yra svarbi šeimos gyvenimo dalis
Taip, bus daugiau vietos kitoms patalpoms
Nesvarbu
Mes negaminame ir nevalgome kartu

Neverta, maisto gaminimas ir valgymas kartu yra svarbi šeimos gyvenimo dalis

Kodėl reikia izoliuoti  perdangą (lubas)?