Drėgmė namuose yra pagrindinė pelėsio susidarymo priežastis. Kaip išnaikinti pelėsį? | Geras būstas

Drėgmė namuose yra pagrindinė pelėsio susidarymo priežastis. Kaip išnaikinti pelėsį?

Andrius Buska 7 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Kodėl svarbu užtikrinti tinkamą patalpų oro drėgmę?

Vėdinimo ypatumai

Pelėsio susidarymo priežastys

Kaip išnaikinti pelėsį ir kovoti su juo?

Per didelė drėgmė, žema temperatūra namuose ir nepakankamas patalpų vėdinimas turi tiesioginės įtakos žmonių sveikatai, o ypač vaikų. Perteklinė drėgmė namuose yra puiki terpė atsirasti pelėsiui, kuris daro neigiamą įtaką kvėpavimo takų veiklai. Iš to gali išsivystyti astma ar alergija. Tai yra ypač pavojinga vaikų ir pagyvenusių žmonių organizmams. Todėl siūlau paskaityti kaip apsisaugoti nuo šių klastingų ligų apsaugant tuo pačiu ir savo namus.

Pelėsis namie

Opiausia per didelės patalpų drėgmės problema pasireiškia senesnės statybos pastatuose, tačiau negalime būti užtikrinti, jog šis klastingas reiškinys neatsiras ir naujos statybos pastatuose. Pakanka, jog namo statybos ar net įrengimo etape būdų daromos klaidos ir nepaisant namo amžiaus galite būti pasmerkti gyventi tarp drėgmės sukeliamo pelėsio.

Kad visi šeimos nariai jaustųsi maloniai, kambariuose turi būti užtikrinama tinkama patalpų temperatūra ir santykinė oro drėgmė. Žodis „tinkama“ gali būti traktuojamas labai įvairiai, todėl reikia suprasti, kad tam tikras drėgmės kiekis namuose yra ne tik visiškai normalus, bet ir būtinas komfortui užtikrinti. Per sausas oras yra toks pat nesveikas, kaip ir per drėgnas. Teigiama, kad optimalus oro drėgmės lygis namuose yra tarp 40-60 procentų. Problema iškyla tuomet, kai drėgmės perteklius nėra tinkamai pašalinamas į išorę.

„Optimalus oro drėgmės lygis namuose yra apie 40-60 procentų.“

Drėgmė ir sveikata – kokia yra per didelės drėgmės namuose rizika?

Drėgmė į namus gali patekti iš išorės dėl įvairių priežasčių – dėl prakiurusio stogo vanduo gali varvėti į patalpas, dėl per aukšto gruntinio vandens lygio, per pamatus skverbtis į sienas, dėl neteisingai sumontuoto garo izoliacinio sluoksnio ar nepakankamo šilumos izoliacijos storio. Vis tik drėgmė į patalpas patenka ne tik iš išorės. Gyvendami ir būdami patalpose žmonės išskiria pakankamai drėgmės, todėl net ir puikiai atlikus konstrukcinę pastato dalį galima susidurti su drėgmės perviršio problema. Taigi efektyvus patalpų vėdinimas, ypač tokiuose kambariuose kaip virtuvė, vonia, skalbykla ar katilinė yra privalomas ir turi būti nuolatinis. Jei ventiliacijos sistema neveikia tinkamai ar jos tiesiog nėra, oro drėgmė patalpose išliks aukšta.

Dėl perteklinės drėgmės patalpų viduje susidaro sąlygos, skatinančios pelėsių ir kitų grybelių vystymąsi, o tai savo ruožtu gali sukelti ne tik kvėpavimo takų ligas, tokias kaip astma ar alergija, bet ir raumenų bei sąnarių skausmus ar nuovargį. Drėgnuose namuose taip pat yra ir vėsiau, todėl sunku juos išlaikyti šiltus. Drėgnos sienos, kaip ir šlapi drabužiai, neapsaugo nuo šalčio. Didelė ir ilgalaikė drėgmė, gali pažeisti ir pastato konstrukcijos elementus, sukeldama koroziją. Šiame kontekste aiškiai matome, kaip yra svarbu užkirsti kelią patalpų drėgmės perviršiui.

Kaip patikrinti ir įsitikinti ar namuose nėra pelėsio? Pirmiausia verta patikrinti drėgmės lygį bute ar name. Kambarių oro drėgmės lygiui tikrinti naudojame higrometrą – tai naudingas prietaisas nurodantis santykinę oro drėgmę patalpoje, tačiau ir be jo galime pastebėti, kad mūsų namuose kažkas ne taip. Pirmasis signalas turėtų būti aprasoję langai, po plovimo ilgai neišdžiūstančios grindys ar nuolat drėgni rankšluosčiai, sklindantis nemalonus kvapas arba ant sienų atsirandančios žalios, rudos ar juodos dėmės.

Kaip atsikratyti drėgmės namuose?

Gera žinia ta, jog yra būdų kaip namus išlaikyti sausus ar neviršyti rekomenduojamų drėgmės normų. Norint apsaugoti pastatą nuo drėgmės, jau projektavimo ir statybos etapuose turėtų būti pateikti tinkami konstrukciniai sprendimai. Kalba eina apie tinkamą vėdinimo, lietaus vandens nutekėjimo sistemas, pamatų apsaugą nuo vandens, drenažus ir kt.

Kitas svarbus konstrukcinis aspektas tinkamas pastato konstrukcijų apšiltinimas bei šilumos izoliacijos storis, nes dėl nepakankamos izoliacijos, dažnai vidiniai paviršiai yra šaltesni, ko pasekoje gali susidaryti palankios sąlygos garų kondensacijai bei pelėsio atsiradimui. Veiksmingiausias būdas apsaugoti pastato konstrukcijas nuo šalčio yra apšiltinti jį naudojant išorinę sudėtinę termoizoliacinę sistemą, dar žinomą kaip ETICS (angl. External Thermal Insulation Composite System). Šią sistemą galime rinktis iš daugelio rinkoje esančių sistemų gamintojų, tačiau ji turėtų būti sertifikuota (turėti CE ženklą), o šiltinimui dažniausiai naudojamos šių dviejų tipų medžiagos:

 

Aukščiau išvardintos šilumą izoliuojančios medžiagos apsaugos pastato sienas nuo išorės žemų temperatūrų bei užtikrins pakankamas paviršių temperatūras pastato viduje. Pasirinkę šiltinimui akmens vata suteiksite pastatui ir daugiau pranašumų – šilumos izoliaciją ir puikų sienų garų pralaidumą. Šiltinant pastatą vandens garus praleidžiančia medžiaga, konstrukcijoje nesikaupia drėgmė ir ji nevaržomai gali pasišalinti, ne tik per vėdinimo kanalus ar langus, bet ir per sienas, taip užkertant kelią susidaryti pelėsiui ar grybeliui patalpų viduje. Putų polistirenas nėra pralaidus garams, todėl toks šiltinimo sluoksnis apsunkina drėgmės pasišalinimą iš pastato ne tik statybų metu (technologinė drėgmė), o vėliau ir jame gyvenant. Šiuo atveju akmens vatos savybė praleisti vandens garus didelis pranašumas leidžiantis drėgmei pasišalinti.

Sienų izoliacija
ETICS išorinių sienų izoliavimo sprendinys su akmens vata 1. ETICS sistema su FRONTROCK PLUS 20 cm storio plokštėmis. 2. Akytojo betono blokeliai 24 cm. 3. Vidaus apdaila

 

Kaip tinkamai vėdinti namus?

Drėgmės problemos pasireiškia nesant tinkamai patalpų ventiliacijai. Klaidos įmanomos dar projektavimo procese – netinkamų medžiagų ir blogai išvedžioti ventiliacijos kanalai, neįrengtas ventiliacijos ištraukimas drėgnose patalpose, netinkamose vietose įrengti padavimo ir paėmimo difuzoriai ir pan. Žinoma, eksploatavimo klaidų pasitaiko taip pat, nereguliariai keičiami rekuperatoriaus filtrai, per silpnas veikimo rėžimas ar mažas oro judėjimo greitis ortakiuose. Daugelyje namų langai yra nelaidūs orui, todėl galima svarstyti įsirengti langus su mikroventiliacijos funkcija.

Kitais atvejais nepamirškite reguliariai vėdinti kambarių ir užtikrinti tinkamą oro srauto judėjimo į ir iš pastato. Mažiausiai kiekvieną dieną visi kambariai turėtų laikyti būti vėdinami atidarius langus bent 10 minučių. Svarbūs ir tokie maži dalykai kaip tinkama oro cirkuliacija visame name ar bute (pvz. nuolat neuždarytos, skalbyklos ir panašių patalpų durys). Svarbu montuojant duris atsižvelgti į tarpą tarp grindų ir palikti jį pilnai neužsandarinant angos. Net ir nedidelis tarpas yra labai svarbus oro cirkuliacijai. Taip pat verta atsiminti apie kasdienes smulkmenas, tokias kaip gartraukio virš viryklės įjungimą ar net puodų uždengimą dangčiais, taip išvengiant per didelės drėgmės virtuvėje.

Šiuolaikinėje statyboje didelių ventiliacijos problemų galima išvengti ir įrengus mechaninę vėdinimo sistemą. Tai užtikrina nuolatinius oro mainus tarp pastato vidaus ir išorės, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Be to, dėka rekuperatoriaus, mes neprarandame šilumos, kuri paprastai išeina per ventiliacijos kanalus į išorę.

Pelėsis namuose – kaip jo atsikratyti?

Tiesa, jog prevencija yra geriau nei gydymas, tačiau jei pradedame pastebėti, kad mūsų namuose atsiranda kažkas trikdančio, laukti neverta. Jei namuose pradeda augti grybelis ar pelėsis, pavyzdžiui ant sienos, nuvalykite jį vandeniu ir nušveiskite šepetėliu stambiais šereliais. Nuvalę, nusausinkite ir užtepkite fungicido – tai priemonė naikinanti pelėsį bei neleidžianti jam augti.

Kuomet grybelis įsiskverbęs giliau, jis turi būti pašalinamas iš esmės, tai reiškia išgramdoma siena ar nuimamas apdailos sluoksnis iki pagrindo. Panaikinę, atrodytų visą matomą židinį, ištepkite vietą fungicidais. Kartais gali paaiškėti, kad problemos mastas yra kur kas didesnis, todėl po sluoksnio nuėmimo, sienas reikia gerai išdžiovinti. Esant didelio masto pelėsio išplitimui rekomenduotina kreiptis į profesionalus ar specializuotas įmones.

Neskubėkime džiaugtis, nes net ir perėjus tokias, pakankamai dideles procedūras jūs nebūsite užtikrinti, jog pelėsis negrįš, kadangi būsite pašalinę padarinius, o ne priežastis. Prieš pradėdami šalinti pelėsį rekomenduotina surasti problemos atsiradimą, kitaip ji pasikartos, o mūsų pastangos problemą išspręs tik laikinai.

 

Kaip panaikinti pelėsį?
Jei namuose pradeda augti grybelis ar pelėsis, pavyzdžiui ant sienos, nuvalykite jį vandeniu ir nušveiskite šepetėliu stambiais šereliais. Nuvalę, nusausinkite ir užtepkite fungicido – tai priemonė naikinanti pelėsį bei neleidžianti jam augti.
Kaip tinkamai vėdinti namus?
Mažiausiai kiekvieną dieną visi kambariai turėtų laikyti būti vėdinami atidarius langus bent 10 minučių. Svarbūs ir tokie maži dalykai kaip tinkama oro cirkuliacija visame name ar bute (pvz. nuolat neuždarytos, skalbyklos ir panašių patalpų durys). Svarbu montuojant duris atsižvelgti į tarpą tarp grindų ir palikti jį pilnai neužsandarinant angos. Net ir nedidelis tarpas yra labai svarbus oro cirkuliacijai. Taip pat verta atsiminti apie kasdienes smulkmenas, tokias kaip gartraukio virš viryklės įjungimą ar net puodų uždengimą dangčiais, taip išvengiant per didelės drėgmės virtuvėje.
Kodėl per didelė drėgmė namuose yra rizikinga?
Dėl perteklinės drėgmės patalpų viduje susidaro sąlygos, skatinančios pelėsių ir kitų grybelių vystymąsi, o tai savo ruožtu gali sukelti ne tik kvėpavimo takų ligas, tokias kaip astma ar alergija, bet ir raumenų bei sąnarių skausmus ar nuovargį. Drėgnuose namuose taip pat yra ir vėsiau, todėl sunku juos išlaikyti šiltus. Drėgnos sienos, kaip ir šlapi drabužiai, neapsaugo nuo šalčio. Didelė ir ilgalaikė drėgmė, gali pažeisti ir pastato konstrukcijos elementus, sukeldama koroziją. Šiame kontekste aiškiai matome, kaip yra svarbu užkirsti kelią patalpų drėgmės perviršiui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *