Nestandartinės formos namai | Geras būstas

Nestandartinės formos namai

Andrius Buska 4 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Kokios formos pastatų konstrukcijos yra energiškai efektyviausios

Užapvalintos formos yra natūralesnės už stačiakampes

Kiek galima sutaupyti statant nestandartinių formų namus

Minimalizmas ir draugiškumas aplinkai

Šiuolaikiško šeimos busto statybos kupinos iššūkių, nes namas turi būti ne tik funkcionalus, bet ir estetiškas, inovatyvus ir taupantis energiją. Minimalizmas, efektyvumas ir tvarumas jau kuris laikas dominuoja statybų tendencijų viršūnėse. Užapvalintos pastatų konstrukcijos yra draugiškos reljefui, sudarydamos darną su supančia aplinka, todėl toks pasirinkimas suteikia gyventojams taip norimą sugrįžimą į gamtą.  Be to, tokios konstrukcijos pastatai ne tik sumažina energijos sąnaudas, bet ir puikiai dera tiek mieste, tiek mažiau užstatytose vietovėse.

Ypač dabar, kuomet žmonės vis labiau keliasi gyventi į miestus, pasiilgstame gamtos, kur galime atsipalaiduoti bei pailsėti natūralioje aplinkoje. O gamtoje nėra stačiakampių. Todėl vis dažniau, taip pat ir individualių namų projektuose, siekiama natūralių formų, maksimaliai išnaudojant aplinką ir erdvę, kurioje turėtų darniai įsilieti ir pastatai. Vis dėl to globalinio klimato pokyčių kontekste ir net galimo perkaitimo epochoje yra svarbu įgyvendinti racionalius, energijos sąnaudas mažinančius, sprendimus ir apsisaugoti nuo perteklinių resursų švaistymo. Apvalesnių formų namai pasižymi geresniu energijos vartojimo efektyvumu dėka savo aerodinaminės formos, o kaip žinia ratas yra ergonomiškiausia forma. Tai leidžia eksploatacijos metu nemažai sutaupyti. Štai kodėl taip svarbu jau projektavimo etape planuoti tinkamus sprendimus ir patvarių, saugių bei ilgaamžių medžiagų pasirinkimą. Gali atrodyti, kad tokios formos pastato statyba sunkiai įmanoma, tačiau šiuolaikinių technologijų dėka ir dėl rinkoje esančių didžiulio medžiagų pasirinkimo tai įgyvendinama. Viena tokių medžiagų – mediena, turinti didžiulį potencialą, nes ji kaip natūrali bei atsinaujinanti medžiaga, nepalieka taršos pėdsako, o ir mes jaučiamės geriausiai tokiose apylinkėse kur daug medžių. Ateities namas turi būti funkcionalus, ekonomiškas ir artimas gamtai – sako dr. Andrius Buska.

Ekonomiškumas ir sparta

Kaip rodo kitų šalių praktika ir ten įgyvendinti namų projektai – vienas iš argumentų, skatinančių rinktis apskrito plano projektus yra kaina, kuri gali būti net iki 20% mažesnė nei tradicinės konstrukcijos namo statybos kaštai. Visų pirma, tai mažesnės išlaidos statybos procesams ir trumpesnis pastatymo laikas. Dėl to, kad sferinių pastatų plotas yra mažesnis, jų konstrukcijos gali būti lengvesnės ir montavimui reikia mažesnio medžiagų kiekio. Dalis elementų gali būti pagaminti gamyklose ir kaip surenkamos dalys pristatytos į objektus. Todėl jų surinkimas nėra sudėtingas, o ir visa statyba paprastai užtrunka apie 3–4 mėnesius. Tai yra puikus sprendimas tiems, kas nori greitai švęsti įkurtuves savo išskirtiniuose namuose.

Apskritimas = saugumas ir ramybė

Psichologai teigia, kad apskrito plano namai skatina atsipalaidavimą, daro teigiamą poveikį koncentracijai, o tinkamai pastatyti, gali tapti tikra ramybės oaze. O siekiant darnos su aplinka, būtina ir statyboje atsakingai rinktis ir naudoti efektyvias, aukštos kokybės ir ilgaamžes medžiagas. ROCKWOOL akmens vata dėl savo šiluminių savybių, atsparumo ugniai (degumo klasė A1) ir pralaidumo vandens garams ne tik sustiprins pasyvią namo apsaugą nuo ugnies ir apsaugos nuo drėgmės, bet ir užtikrins tinkamą patalpų vidaus mikroklimatą. Akmens vata yra lengvai montuojama apvalių ar kupolinių stogų konstrukcijose, kuriose garsas atsispindi nuo išlenktų paviršių ir taip pašalina aidėjimą, tokiu būdu užtikrinamas ir akustinis komfortas.

Paprasta, šilta ir efektyvu

Apskritos formos ir namų planai sudomins tuos, kurie vertina paprastumą, bet taip pat ieško neįprastų sprendimų. Nepaisant paprastos formos, toks pastatas atrodo originalus, o platus išorės apdailos medžiagų pasirinkimas leidžia suteikti išlenktam fasadui individualumo. O ir mažų energinių sąnaudų prasme teisingai pastatyti apvalios formos pastatus yra lengviau nei daugiakampius, nes dėl mažesnio atitvarinių (sienų ir stogo) konstrukcijų ploto sumažėja savitieji šilumos nuostoliai, o stačių kampų ir kitų sandūrų nebuvimas eliminuoja ilginius šiluminius tiltelius. Tad tokių namų atitinkančių aukšto energinio efektyvumo ir tvarumo standartus gali tik daugėti, nes kaip žinome nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigalioja reikalavimas statyti A++ energinės klasės pastatus. 

Taigi jei tokią statybą leidžia teritorijos užstatymo reikalavimai (verta pasitikrinti, nes ne visada tai neįmanoma), jūs esate atviri nestandartiniams sprendimams, o tinkamo rangovo paieška ir neįprastos erdvės įrengimas jums nėra problema, verta pagalvoti apie apskrito plano namą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *