Patarė, kokias šildomas grindis pasirinkti ir jas tinkamai įsirengti | Geras būstas

Patarė, kokias šildomas grindis pasirinkti ir jas tinkamai įsirengti

Saulius Morkūnas 4 min

Šildomos grindys Lietuvoje jau seniai nebėra naujovė ar tuo labiau kažkoks stebuklas – jos vis dažniau įrengiamos naujuose ar renovuojamuose senesniuose namuose. Tačiau vis dar atsiranda esminių klaidų jas įrengiant, dėl kurių šilumos energijos sąnaudos gali padidėti net penktadaliu.

Pagrindiniai dalykai, kodėl pasirenkamas šildomų grindų sprendimas – komfortas ir galimybė sutaupyti. Ši šildymo sistema dirba žemomis temperatūromis, o kuo ji žemesnė, tuo mažesni šilumos nuostoliai ir sąnaudos. Įvertinama ir tai, kad šiltas oras kyla aukštyn, o šaltas leidžiasi žemyn, tad montuojant konvekcinius šildymo prietaisus, pavyzdžiui, radiatorius, šaltas oras nusėda patalpos apačioje. Todėl įrengiant šildomas grindis to nesijaučia, oras prie grindų visada būna šiltas.

Įrengti nėra sudėtinga

Šildomų grindų rūšių yra įvairių – atsirado net infraraudonųjų spindulių grindų, kai klojama speciali plėvelė, nors energijos šaltinis – elektra. Populiarios ir pastarosios ar vandeniu šildomos grindys.

Dabar įmanoma įrengti ir grindis, kuriose cirkuliuotų karštas oras. Jos veikimo principas panašus, kaip ir šildant techniniu vandeniu, dar kitaip vadinamu termofikatu – šildomas oras eina per vamzdelius. Gera savybė ta, kad pragręžus tokį vamzdelį užtenka jį užtepti klijais, nereikia ardyti visos dangos. Tačiau ši technologija Lietuvoje nėra itin išplėtota, todėl vis dar atsieina brangiai. 

Kokios grindys iš jau minėtų bus įrengtos, priklauso ir nuo numatomų kaštų. Šildyti namus įrengiant termofikatu apšildomas grindis – pigiausias sprendimas. Taip yra, nes neprisirišama prie vienos kuro rūšies: kažkada pigiau šildyti namus malkomis, kažkada – anglimis ar dujomis. Kai įrengiamos elektra šildomos grindys, teks mokėti pagal tuo metu esantį tarifą.

Įrengti šildomas grindis nėra sudėtinga – dedamas apšiltinimo sluoksnis, hidroizoliacija, armavimo tinklas, išvedžiojami šildymo vamzdeliai, inžineriniai tinklai. Yra sukurtas specialus parketas šildomoms grindims su specialia technologija, taip pat renkamasi ir plyteles, kitas medžiagas.

Siūlau įsidiegti termostatinį valdymą

Nuo to, kokia termoizoliacinė medžiaga bus pasirinkta bei kaip bus apšiltinta, priklauso ir nuostoliai – šiltinimo sluoksniui geriausiai rinktis tokias medžiagas, kurios nekeičia savo matmenų, nesusitraukia dėl temperatūros poveikio, kuo pasižymi akmens vata. Sutaupyti galima ir nedarant įvairių pasitaikančių klaidų: netinkamai suskaičiuojant žingsnį; netaisyklingai į vieną žiedą suvyniojant metražą; neteisingai pasirenkant įžeminimo mazgą esant dviem temperatūrų kontūrams; įrengiant visų šildomų grindų temperatūros valdymą pagal vieną kontrolinį kambarį nededant zoninio valdymo.

Būtent pastarasis yra itin svarbus. Įsivaizduokite situaciją, kai įrengtas termostatinis, ranka nustatomas valdymas, nėra zoninio valdymo, o būsto gyventojai neturi galimybės jį reguliuoti – yra išvykęs ar panašiai. Tai labai aktualu, kai lauke dideli temperatūrų skirtumai – pavyzdžiui, kai ryte atšyla nuo -10 iki 0 laipsnių pagal Celsijų.

Tuomet šildoma visada, net kai atšyla, tad patalpos perkaista ir susidaro šilumos nuostolis. Kuris yra šiaip nemažas, mat norint pakelti 2 laipsniais temperatūrą patalpoje reikia sudeginti dešimtadaliu, o 4 laipsniais – jau 20 proc. daugiau kuro.

Staipsnio autorius Saulius Morkūnas, www.defaktas.lt

Komentarai straipsnyje

  1. Sveiki. Gal turite pavyzdžiu kaip įrengti nešildomas grindis. Planuojama įrengti infroraudonuosius kilimėlius lubose (kur jos efektyviausios) tad iškilo klausimas koki sumuštinį naudoti ne šildomos grindims kad jos nebūtų šaltos. Ačiū

    1. Atsakyti į Jūsų klausimą dėl to, kaip įrengti nešildomas grindis – kad jos nebūtų šaltos nėra paprasta nes nežinome visų detalių. Tačiau iš statybinės fizikos pagrindų žinome, kad “šiltumo” pojūtį prisilietus prie kiekvienos medžiagos paviršiaus nusako šiluminis imlumas. Šio reiškinio apibrėžimas toks – šilumos srauto tankio santykis su atitvaros vidaus paviršiaus temperatūros svyravimo amplitude vadinamas šiluminiu imlumu. Kiekvienai medžiagai ši savybė yra skirtinga, nes priklauso nuo savitosios talpos, šilumos laidumo koeficiento bei tankio. Kaip suprantate negalim tiksliai nurodyti jums grindų sumuštinį, tačiau jei nenorite jausti „šaltų“ grindų reikėtų rinktis kilimines dangas ar kitas panašias medžiagas galutiniam grindų paviršiaus sluoksniui. Jei norite konkretesnės konsultacijos parašykite office@rockwool.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *