Garsai patenkantys į namus gali būti skirtingi. Pavyzdžiui, jei gyvename netoli miškingų vietų, lapų šnarenimas tikrai atpalaiduoja ir yra malonus ausiai, todėl tokio garso dažnai net nepastebime. Tuo tarpu gyvenant mieste, mus pasiekia automobilių gaudesys, besikalbantys žmonės, kieme žaidžiantys vaikai. Visa tai galima pavadinti vienu žodžiu – triukšmu, o nuo jo norisi apsisaugoti. Tiesa, yra ir dar viena triukšmo rūšis, kuri sklinda namų viduje iš gretimų kambarių. Apie tai ir noriu pakalbėti.
Šiuo metu kaip tik vyksta pirmojo nuosavo namo projektavimo darbai. Iki pabaigos dar toli, tačiau baldų išdėstymo planas aiškus ir beveik galutinis. Nors idealiausiu atveju pageidautina miegamojo kambarį projektuoti rytuose, mums asmeniškai nebuvo didelio skirtumo, kur šis kambarys bus.
Kadangi namo vietą sklype bei pačią architektūrą diktavo įvažiavimas į sklypą, kaimynai, šalia esantys keliukai bei pietūs, kuriuose norėjosi projektuoti vidinį kiemą, terasą, svetainę bei virtuvę, likę kambariai susidėliojo taip, kad būtų elementariai patogu jais naudotis. Miegamajame tik miegame, tad kaip ir minėjau, mums nebuvo didelio skirtumo, kurioje pusėje bus jo langai. Šiuo atveju tiek miegamojo, tiek vaikų k. langai yra į šiaurės vakarus.
Kai paprašiau savo sekėjų pasidalinti nuomone apie šį planą, teko išgirsti komentarų, jog vaikų kambarys ir miegamasis šalia vienas kito labai bloga idėja.Tuomet paskaičiau istorijų, kaip vaikai kentėdavo nuo to, jog reikia tildyti muziką arba kaip dubliuojasi skirtinguose kambariuose žiūrimos televizijos programų garsai ir pan. Esmė tokia, jog abiejuose kambariuose kuo puikiausiai girdisi, kas vyksta už sienos. Man asmeniškai vaikų kambarys šalia miegamojo neatrodo problema, kadangi statant namą naujai galima iškart numatyti geresnę pertvarų izoliaciją tarp šių kambarių ir problemų dėl garso iškart nebeliks.
Net jeigu tai ne naujai statomas namas, o senos statybos kotedžas ar butas, visada galite pagerinti pertvarų izoliacijos savybes. Įprastinės pertvaros tarp kambarių storis siekia 7-12 cm ir to pilnai pakanka pajusti žymų skirtumą pertvaroje su izoliacijos užpildu ir be jos. Tokiose vietose siūlyčiau naudoti akustines gipso kartono plokštes, kur kainos skirtumo nedideliam plotui beveik nepajusite. Toks sprendimas pareikalaus šiek tiek daugiau išlaidų, o priklausomai nuo pasirinktos pertvaros storio gali sumažinti kambario plotą keliais centimetrais, nes reikės storesnės sienos, bet kartais garso izoliacija yra žymiai svarbesnė už prarastus 3-5cm.
Su mūrinėmis tarpbutinėmis sienomis situacija yra sudėtingesnė, ypač senos statybos pastatuose, kadangi reikia izoliuoti jau esamą sieną, tačiau tai yra sprendimas, kurį verta apsvarstyti. Pavyzdžiui, dabartiniame bute, kuriame gyvenu yra tikrai prasta garso izoliacija. Už miegamojo sienos yra kaimynų virtuvė ir kuo puikiausiai girdisi, kai jie uždaro spinteles, o man, jautriai miegančiai, tai tikrai trukdo. Šiuo atveju aš tikrai sutikčiau paaukoti kad ir 10cm, kad pagerinčiau garso izoliacijos savybes ir galėčiau ramiau miegoti.
Tokios problemos galima išvengti, jeigu iš anksto pasirūpinsime tinkama garso izoliacija (arba tai padarys vystytojas). Kiek teko domėtis, gamintojas ROCKWOOL akmens vatos plokštėms ROCKSONIC SUPER ir SUPERROCK deklaruoja garso sugerties parametrus, vadinasi šiems gaminiams buvo atlikti atitinkami bandymai patvirtinantys šių gaminių efektyvų naudojimą garsui izoliuoti.
Šiek tiek nukrypau nuo savo temos, tačiau noriu pasakyti, jog statantis namą labai svarbu apgalvoti ne tik iš ko pats namas bus pastatytas ir kaip atrodys interjeras, bet ir ar jame jausitės patogiai, ar jūsų kasdienybės netrukdys elementarus triukšmas, ypač, jeigu jis neleidžia ilsėtis. Galbūt jūs galite gyventi prie aerodromo ar geležinkelio, tačiau jūsų antrai pusei ar vaikams tai kelia diskomfortą. Atsižvelkite į savo šeimos narius. Iš patirties galiu pasakyti, jog triukšmas vargina ir erzina, tad geriau apie tai pagalvoti iš anksto ir numatyti problemos sprendimo būdus, kol dar ne vėlu.
Aut. Evelina Aleliūnienė www.e-interjeras.lt