Šiame straipsnyje kalbėsiu ne apie pačių langų techninius parametrus, o apie langų įtaką erdvei ir net baldų išdėstymui. Kodėl verta atkreipti dėmesį į langų dydį, aukštį, varstymo kryptį ir pasaulio šalių geografinę padėtį, kai perkate ar nuomojatės butą? Ką apgalvoti, jeigu statotės namą?
Akivaizdu, jog langas reiškia daugiau šviesos. Visi tą suprantame ir žinome, jog ypatingai mažose patalpose, natūrali dienos šviesa optiškai didina erdvę (ypatingai, jeigu ji šviesios spalvos). Tačiau ar susimąstėte, jog kiekvienas langas atima iš jūsų sienos dalį, prie kurios galėtumėte kažką pastatyti?
Jeigu ant kiekvienos mažo buto sienos bus po vitrininį langą iki žemės, tai galų gale gali atsitikti taip, jog net nebus sienos, prie kurios galėtumėte priglausti lovą ir ją reikės statyti po langu. Jeigu langas nėra skaidytas į kelias dalis (pvz. viršutinė dalis varstoma, apatinė – ne), tai lova trukdys atidaryti langą ir jį išvalyti. Daug šviesos yra gerai, tačiau kai kuriais atvejais geriau turėti laisvą sienos plotą ir jį išnaudoti aukštai spintai ar kitam baldui.
Be to, jeigu būste yra didelis kiekis langų (arba didelis jų plotas), nukenčia namų mikroklimatas, kadangi langai nėra gera medžiaga sulaikyti šilumą, o per nesandarius angokraščius, ypatingai senos statybos pastatuose, prarandama 20% šilumos. Lango montavimo vieta sienos atitvaroje taip pat turi didelę reikšmę, nes norint iki minimumo sumažinti šilumos nuostolius aplink langą, jį reiktų montuoti termoizoliacinėje šiltinimo medžiagoje, panaudojant inovatyviausius metodus (pvz. ROCKWOOL REDAir LINK sistemą). Daugiau apie šią sistemą galite skaityti čia.
Anksčiau langai butuose ir namuose būdavo pakelti aukščiau ir likdavo dar bent 90 cm aukščio iki palangės. Po tokiu langu galima pastatyti ir rašomajį stalą, ir lovą žemu galvūgaliu, ir virtuvės spinteles. Dabar, kai projektuojami vis didesni langai, atsiranda vietos trūkumo problema, todėl atidžiai įvertinkite langų dydžius bei aukščius net ir prieš nuomojantis butą, jau nekalbu apie jo pirkimą.
Pasimuliuokite, bent jau mintyse pasidarykite baldų išdėstymo planą, pagalvokite, ar viskas, ko jums reikia patogiam gyvenimui tilps ir tik tada priimkite sprendimą. Langų juk nepakeisite, o kartais geriau mažiau langų, tačiau daugiau dirbtinės šviesos ir tankiau apstatyta patalpa.
Manau, jog tobuliausias lango sprendimas yra toks, kai jis yra suskaidytas į varstomą viršutinę ir nevarstomą apatinę dalį (kuri būtų bent jau 80cm aukščio). Tuomet po varstoma dalimi dar telpa rašomasis stalas, o tai ypač svarbu vaikų kambaryje ir tuo pačiu gaunama daugiau dienos šviesos, jeigu langas paliekamas neapstatytas.
Statant namą ir pradėjus jo projektavimo darbus, langų dydžius ir kiekį galima numatyti iš anksto, nes lygiagrečiai yra daromas baldų išdėstymo planas. Tai padeda matyti, ar užteks turimos erdvės visiems baldams sutalpinti.
Šilumos izoliacija. Kaip užsandarinti senus langus ir sumažinti šilumos nuostolius?
Kitas aspektas, kurį reiktų įvertinti – vaizdas pro langą. Jeigu turite langą vonios kambaryje, pro kurį matote kaimynus ir langas nuolat būna uždengtas ( gal net aklinai), tai ar verta jį iš vis turėti? O galbūt užteks neaukšto, bet ilgo lango aukščiau akių lygio, kur kaimynai jūsų nebematys? Žinoma, galimas ir pilnas ar dalinis langų tonavimas, kuris įleis dienos šviesos, tačiau nebūsite matomi iš vidaus.
Kuo svarbi langų varstymo kryptis?
Tuo, jog baldus reikia planuoti taip, kad prireikus visada galėtumėte iki galo atidaryti langą. Jeigu virtuvės langas, esantis virš stalviršio bus dviejų dalių, apgalvokite, kurią dalį norite varstyti, kad tam nemaišytų virtuvinis maišytuvas. Ne visus langus būtina varstyti (nevarstomi langai pigesni), o statant namą su rekuperacine vėdinimo sistema langų varstymas praktiškai nereikalingas, tačiau vis tiek nepamirškime apie eksploatacinę priežiūrą, t.y. valymą.
Pasaulio šalių geografinė padėtis
Tai dar vienas elementas, į kurį reiktų atkreipti dėmesį tiek perkant būstą, tiek statant jį naujai. Tarkim, jeigu turite galimybę projektuoti garažą šiaurinėje pusėje, tą ir darykite, nes ši pusė gauna mažiausiai saulės, o garaže natūralios dienos šviesos praktiškai nereikia, lyginant su virtuve. Jeigu visi buto langai nukreipti į pietus, tai vasarą bus be proto karšta, tad pasidomėkite, ar būstas turi kondicionierių, kokios šiltinimo medžiagos naudotos ir kuo uždengti langus.
Atrodo, tokia smulkmena – juk svarbiausia, jog yra daug šviesos, bet yra ne visai taip. Galvokite į priekį ir jeigu esate linkę turėti daug daiktų bei baldų, būtinai įsivertinkite, ar langai neatims taip reikalingo jiems ploto, ar dienos šviesos už lango netemdys tankūs medžiai, aklina siena prieš langus ar kaimynai ir ar iš vis galėsite atidaryti langą, kad nuvalytumėte nuo jo nešvarumus?
Straipsnio autorė Evelina Aleliūnienė www.e-interjeras.lt
Labai ačiū už informaciją! Puikus straipsnis.