Šeimos pramogų ir poilsio zona. Kokia jos paskirtis ir kaip įsirengti?

Šeimos pramogų ir poilsio zona. Kokia jos paskirtis ir kaip įsirengti?

Edgaras Misiukas 7 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Kaip įsirengti nuosavą pramogų zoną

Kokios erdvės tam geriausiai tinka

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį iš statybų pusės, įsirenginėjant pramogų zoną

Dizaino patarimai pramogų ir laisvalaikio zonai įrengti

Dažna šeima, su amžiumi, kraustosi iš butų į individualius namus. To priežastys gali būti kelios: augančios šeimos pajamos, didėjanti šeima ir jos poreikiai, o galbūt tiesiog atsirandantis buvimo gamtoje ar ramybės poreikis. Atsiradus daugiau gyvenamosios erdvės, kartais kyla noras pagalvoti ir galbūt įgyvendinti savo svajonę – susikurti savo “pramogų ar poilsio zoną”.  

Poilsio zona
Poilsio zona

 

Kaip gi gali atrodyti ši svajonių vietelė? Tai vieta kur galima pabūti vienam ar pramogauti su šeimos nariais arba savo draugais. Žinoma, tai gali tapti puiki vieta kur galima niekam netrukdant praleisti laiką prie žaidimų konsolės, be pertraukimų pažiūrėti krepšinio ar futbolo rungtynes, sužaisti kortomis ar tiesiog pabendrauti su artimaisiais ir draugais – sutikite tai skamba kaip tikrai gera idėja.

Kuomet pradedame ieškoti sprendimų tokio projekto įrengimui, paaiškėja, kad nesame jau tokie originalūs ir tokio poilsio kambario įsirengimas yra gan dažnas šiomis dienomis. Taigi rūsys ar cokolinis aukštas, ko gero, yra puikiausiai tam pritaikoma erdvė.

Aukštis ir langai

Erdvės ir paskirties pritaikymas turėtų prasidėti nuo vizijos. Pradžioje turėtume išsimatuoti patalpos aukštį, nes 250 cm turėtų būti mažiausias aukštis gyvenamosios paskirties patalpoms ir 220 cm patalpoms rūsyje. Jeigu rūsio ar cokolinio aukšto patalpų aukštis yra žemesnis, gali kilti problemų, kuomet pakelsime ir šiltinsime grindis. Jeigu mūsų rūsys buvo naudojamas tik kaip vieta daiktams saugoti, toks aukštis buvo pakankamas, bet jau įrengta erdvė poilsiui ar pramogoms gali būti ne itin maloni laisvalaikio praleidimui dėl erdvės trūkumo ir diskomforto jausmo. Dažnu atveju rūsys būna drėgnas ir vėsus, todėl ilgesnio laiko tarpo nei keletas minučių čia išbūti nenorėsime. Tai problemai spręsti būtinas šiltinimas, o tinkamas akmens vatos sluoksnis gali išspręsti šią ne itin malonią situaciją.

Pageidautina, kad patalpoje būtų ir natūralios šviesos šaltinis, kas suteikia patalpai jaukumo bei šviesumo. Mums taip pat reikės apsibrėžti langų plotą, kuris neturėtų būti mažesnis nei 1/8 ar 1/10 grindų ploto. Žinoma sunku įsivaizduoti, kad statybų inspekcija tikrins, kad rūsys atitiktų visus, nuolatiniam gyvenimui reikalingus aspektus, tačiau įrengimo darbų metu reikia laikytis nustatytų minimalių reikalavimų. Netinkami sprendimai gali iššaukti padidėjusias eksploatacines išlaidas ilguoju laikotarpiu. Be to, ir namo dokumentai turėtų būti tvarkingai parengti, nes jei ateityje norėsite parduoti savo turtą, tai sukels papildomų rūpesčių dėl ne pagal reikalavimus atliktą rūsio įrengimą, todėl gali sumažėti namo vertė.

Rūsys
Rūsys

Šilta ir sausa

Kuomet įsivertiname rūsio aukštį ir langų dydį, turėtume pereiti prie išorinių sienų. Žinoma, pirmiausiai turime įsitikinti ar nėra įsiveisusio grybelio ar pelėsio pėdsakų ir nustatyti santykinio drėgnumo vertes. Jeigu vis tik aptinkame židinius, turime nustatyti to priežastis. Ar taip atsitiko dėl peršalusios sienos ar vėdinimo patalpoje trūkumo. Svarbu paminėti, kad patalpose esant didelei drėgmei ji paprastai kondensuojasi ant šaltų paviršių dėl prastai apšiltintų sienų. Viskas ko jums reikia yra tinkamas šiltinimo iš akmens vatos izoliacijos sluoksnis.

Blogiau jeigu drėgmė prasiskverbia į rūsį iš lauko pusės. Tai greičiausiai reiškia, kad ant pamatų ir rūsio sienų ar net grindyse nėra hidroizoliacijos. O tai reiškia, kad turėsime iš lauko atsikasti pamatus ir juos izoliuoti. Svarbu pasikonsultuoti su specialistais prieš pradedant šiuos labai svarbius darbus. Jie pakonsultuos kaip paprasčiausiai ir efektyviausiai sustabdyti drėgmės patekimą į rūsį bei parinks tam tinkamus sprendimus, patars dėl hidroizoliacijos, papildomo išorės šiltinimo, pasakys dėl drenažo įrengimo ir pan. Svarbu prisiminti jog pirmiausiai reikia susitvarkyti su drėgme, o po to tik galima pradėti šiltinimo darbus.

Stilius ir interjeras

Žinoma, geriausiai kai namas jau turi sausą rūsį ir nereikia atlikti jokių papildomų hidroizoliavimo darbų, tuomet iškart galėsite užsiimti savo „svajonių poilsio“ patalpų įrengimu, be didesnio galvos skausmo. Bendra taisyklė – jis neturi būti perkrautas daiktais arba prabangiai įrengtas. Dažniausiai tokio tipo patalpos būna įrengiamos minimaliais kaštais, ir daug ką galima pasidaryti pačiam. Paprastumas ir minimalizmas dažniausiai tobulai tinka. Vietoje brangios grindų dangos, panaudokite keramikines plyteles, PVC dangą arba tiesiog palikite „švarų“ betoną bei impregnuokite sustiprindami jo paviršių bei „surišdami“ dulkes – tai atrodys gerai ir bus praktiška.

Kad ir sienos nebus tobulai išlygintos, jas galime dažyti tiesiogiai ant paviršiaus, taip sutaupysite lėšų ir laiko. Palikti neuždengti tam tikri plytų ar betono elementai taip pat gali puikiai įsikomponuoti į erdvę. Elektros instaliacija ir vamzdžiai taip pat gali atsieiti pigiau, juos montuojant atvirai, tiesiogiai ant sienos, matomoje vietoje. Jų nėra būtina paslėpti, bet galima įkomponuoti kuriant tam tikrą patalpos išskirtinumą. Baldai gali būti pritaikyti ir panaudoti antram gyvenimui, pavyzdžiui, vietoje krėslų galima panaudoti automobilio sėdynes pritvirtintas prie metalinių elementų, spinteles ar lentynas galima pasigaminti iš medinių plokščių, o baro zona puikiai atrodys uždėjus stalviršį ant nenaudojamų statinių. Visa tai puikiai tiks minimalistiniam-industriniam stiliui suformuoti. Dar keletas plakatų, didelio formato nuotraukų ant sienų, garso aparatūra, televizorius ar net projektorius ir mūsų „pramogų ir poilsio zona“ yra paruošta.

Žinoma, mes galime rinktis visiškai skirtingą stilių. Jeigu mūsų biudžetas yra didesnis, puikiai tokiame interjere atrodo rudos spalvos oda. Tai jūsų vaizduotės vaisius ir svarbiausia, kad jaustumėtės šioje erdvėje patogiai bei komfortiškai, kur maloniai leidžiamas laikas tiesiog dingsta akimirksniu.