Populiariausi fasado sienų dangos ir apdailos pasirinkimai | Geras būstas

Populiariausi fasado sienų dangos ir apdailos pasirinkimai

Mantvydas Dambrauskas 6 min

Fasadai – viena iš agresyviausiai atmosferos veikiamų pastato vietų, todėl statantiems ar atnaujinantiems namus ramybės neduoda klausimai, kaip pasirūpinti namo išorės sienomis, kad jos būtų estetiškos, apsaugotos nuo išorinių veiksnių ir užtikrinančios sveiką aplinką. Kokias namo fasado dangas ir apdailos medžiagas verta rinktis?

Vėdinamiems fasadams – akmens masės plytelės ir apdailinės plokštės iš akmens vatos

Vėdinamų fasadų technologija laikoma higieniškiausia Europoje. Toks fasadas yra saugus priešgaisriniu požiūriu ir atsparus ugniai, nes įrengiamas išskirtinai iš nedegių arba mažai degių medžiagų. Apdailos medžiagos saugo visą konstrukciją nuo neigiamų atmosferos poveikių: vasarą apsaugo nuo saulės spindulių, o žiemą nuo kritulių. Šiuo metu mūsų šalyje fasadų apdailai populiaru rinktis keramines akmens masės plyteles. Fasadų apdailai tinka keraminės, mažo vandens įmirkio plytelės, nebijančios šalčio. Tai akmens masės ir klinkerinės plytelės.

Kai pastato apdaila daroma naudojant „sunkaus tipo“ apdailines dangas – klinkerio ar keramines plyteles – šiltinimo sistemose tinka lamelės tipo akmens vatos plokštės. Ant užarmuoto šiltinamojo sluoksnio tokias plyteles populiaru klijuoti cementiniais arba polimeriniais klijais.

Akmens masės ir klinkerinėms plytelėms įrengti vėdinamo fasado konstrukcijoje galima naudoti medinius arba metalinius karkaso elementus. Mediniai elementai dažniausiai naudojami statant privačius namus, o metaliniai – didesnius pastatus, pavyzdžiui, komercinės paskirties ar daugiabučius namus. Įrengiant vėdinamą fasadą daugiausia naudojamas metalinis karkasas, nes jis yra patikimesnis ir ilgaamžiškesnis. Taip pat, vėdinamam fasadui įrengti gali būti naudojamos vertikalių ir horizontalių profilių sistemos. Lietuvoje dažniausiai naudojama vertikalių profilių sistema – įrengus vėdinamo fasado karkasą yra tvirtinama apdailinė plokštė – dažniausiai tam naudojamos akmens masės plytelės ar įvairios plokštės. Vėdinamų fasadų apdailai vietoje keraminių plytelių galima naudoti bendrovės Rockpanel siūlomas fasadines apdailos plokštes iš akmens vatos. Šios plokštės atitinka techninius, funkcinius, konstrukcinius ir priešgaisrinius reikalavimus.

Rockpanel apdailos plokštės
Rockpanel apdailos plokštės iš akmens vatos

Kodėl verta rinktis akmens masės plyteles?

Akmens masės plytelės beveik neįgeria vandens, todėl visiškai nebijo šalčio. Dėl mažo vandens įgeriamumo ir paviršiaus struktūros nesusidaro drėgna terpė mikroorganizmams plisti ir netraukia prie savęs dulkių bei nešvarumų. Jos taip pat neįgeria grafiti dažų – tokie dažai nesunkiai nuvalomi valikliu. Šios plytelės atsparios karščiui, terminės deformacijos nereikšmingos, vizualiai nepastebimos. Akmens masės plytelės atsparios ultravioletiniams saulės spinduliams – neblunka ir nekeičia spalvos. Jos pasižymi nedegumu, atsparumu daugumai cheminių medžiagų. Šių plytelių briaunos gamykloje apipjautos iki tikslių išmatavimų, todėl vienodų tarpų tarp plytelių išlaikymui galima naudoti šabloną, o montavimas greitesnis ir tikslesnis. Akmens masės plytelės yra bene ilgaamžiškiausia, patikima ir priežiūros nereikalaujanti fasado apdaila. Geras estetinis solidus vaizdas nekinta daugelį metų.

Kaip įveikti tinkuojamo fasado apdailos iššūkius?

Įsirengus naują tinkuotą fasadą neretai neišvengiama problemų – sienos trūkinėja, apsilupa, o kartais netgi pradeda žaliuoti. Pastatų išorei neretai kenkia ne tik gausūs krituliai, bet ir oro tarša bei UV spinduliai, paspartinantys fasadų samanojimą bei lupimąsi. Be to, kenkia ir ant fasadų besikaupiantys dulkės, suodžiai, druskos ir pelėsis. Pastarasis itin kenksmingas sveikatai. Dažniausiai fasadų problemos atsiranda dėl keleto priežasčių. Viena tokių priežasčių – prastas įrengimas ar parinktas netinkamas tinkas, turintis didžiausią įtaką fasado pažeidimams. Kita priežastis – šviesos trūkumas, prailginantis drėgmės laikymąsi ant fasado paviršiaus ir dėl to paskatinantis mikroorganizmų (dumblių arba pelėsinio grybelio) atsiradimą. Šviesos gali trūkti dėl per arti stovinčių kitų pastatų, šalia susodintų medžių, vijoklinių augalų.

Norint įveikti tinkuojamų fasado iššūkius, jų apdailai svarbu parinkti tinkamas medžiagas. Tinkuojamose fasadinėse sistemose rekomenduojama naudoti FRONTROCK PLUS akmens vatos plokštes. Jų naudojimas užtikrina efektyvią ir ilgaamžę sienų šilumos, garso ir priešgaisrinę izoliaciją. Šios plokštės turi geriausius termoizoliacinius parametrus ir yra nedegios. Pastato fasadą apšiltinus akmens vatos plokštėmis FRONTROCK PLUS būsite tikri dėl aukščiausios kokybės produkto pasirinkimo, o jo efektyvumas išliks ilgus metus.

20180111 RW NC PHO 309

Kitas pasirinkimas – FRONTROCK SUPER plokštės. Šios plokštės gali būti naudojamos šiltinant išorines sienas iš įvairių medžiagų – mūro iš keraminių, silikatinių, betoninių akytbetonio plytų/blokelių. Tokiems fasadams įrengti ir atnaujinti labiausiai tinka kompleksiniai sprendimai, susidedantys iš mineralinio tinko ir dažų. Tokios sudėties sistemos natūraliai padeda apsaugoti pastato fasadą nuo dumblių, grybelių ir kitų paviršiaus pokyčių. Rekomenduojama naudoti produktus, kurių sudėtyje yra unikalaus mineralinio rišiklio, ilgam laikui užtikrinančio fasado šarmingumą, kontroliuojamą drėgmės įgėrimą bei išskyrimą ir sudarančio nepalankias sąlygas apaugimui.