Tvari ir ekologiška namų transformacija Iš ko susidaro ekologiškas namas.

Tvari ir ekologiška namų transformacija. Iš ko susidaro ekologiškas namas

Edgaras Misiukas 7 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Iš ko susidaro ekologiškas namas

Ekologiškas namas gali tuo pačiu būti ir ekonomiškas. Kaip

Ne tik statyba turi būti ekologiškas, bet ir įrengimas, norint gyventi tvariai 

Ar galime ką nors padaryti, kad mūsų namai taptų draugiškesniais aplinkai? Atsakymas be galo paprastas – žinoma jog taip.

Ekologiškas namas
Ekologiškas namas

Ekologiškas namas, energijos taupymas, ekonomija 

Tik nedaugelis keičiantis savo gyvenamąją vietą iš miesto į užmiestį ar net kaimą tai daro dėl tvarumo ar ekologinių sumetimų. Todėl, jeigu statote naują namą mes turime keletą patarimų kaip iš anksto pasirinkti tvarius sprendimus ir sukurti aplinkai draugiškesnius namus. Jau pirminėje projektavimo stadijoje apgalvokite sprendimus kurie leis ateityje taupyti energiją ir mažinti jos suvartojimą.

Neveltui pabrėžiau naują statybą, kadangi tokios statybos atveju yra kur kas paprasčiau įdiegti efektyviausius energijos taupymo sprendimus. Tai padaryti jau pastatyto pastato metu, atliekant jo renovaciją bus gerokai sunkiau. Naujos statybos name iškart galite numatyti naujausius šiuolaikinius sprendimus ir priemones. Kadangi ankščiau statant, tvarumui ar ekologijai nebuvo skiriama tiek daug dėmesio, todėl dabar kur kas sudėtingiau pritaikyti naująsias technologijas jau pastatytame name.

Ką galite padaryti, kad sumažintumėte savo esamo namo neigiamą įtaką gamtai ir sutaupytumėte lėšų energijai tuo pačiu metu? Pasirodo daug ką.

Energiją taupantis namas
Energijos taupymas

Dvigubo stiklo paketai? Tai praeitis

Senuose pastatuose šildymui dažniausiai sunaudojama didžiausia dalis energijos. Dėl prastos atitvarų izoliacijos šiluma tiesiog dingsta ir tenka labiau šildyti patalpas. Taigi, jeigu namas kuriame gyvenate nebuvo pastatytas po 1992 metų, tai didelė tikimybė, kad išorinių atitvarų apšiltinimas naudojant akmens vatą bus puiki galimybė sutaupyti.

Prieš pradedant konstrukcijų šiltinimo darbus, pravartu patikrinti visą namą termovizoriumi. Tokiu atveju sužinosime kur šilumos nuostoliai yra didžiausi ir pagal tai susiplanuosime darbus tinkamai. Reikia įsivertinsime esamų langų ir durų būklę. Verta paminėti tai, jog iki šiol dažnai naudoti dvigubo stiklo langai, dar neseniai vadinti moderniais, šiandien tampa atgyvena, kadangi juos keičia nauji, trijų ir keturių kamerų stiklo paketai. Verta rinktis ir modernesnį sprendimą, naudojant stiklus su atspindinčiomis metalizuotomis dangomis, sumažinančiomis šilumos nuostolius per lango paviršių. Taip pat, geras sprendimas naudoti išorines langų žaliuzes. Jos tiesioginių šiluminių savybių neturi, tačiau kuomet yra uždarytos, jos sukuria oro pagalvę, kuri sumažina šilumos emisiją per langus (tai ypač jaučiasi vėjuotu oru). Be to, vasaros metu jos apsaugo patalpas nuo perkaitimo, todėl ir vėsinimo poreikis bus mažesnis.

Jeigu turime terasą arba balkoną pietinėje ar net rytinėje dalyje, puiki idėją būtų paversti šias erdves įstiklintu žiemos sodu. Nereikia atsisakyti tradicinės šių erdvių paskirties, nes yra nemažai sprendimų leidžiančių lengvai sumontuoti ar išmontuoti tokias atitvaras priklausomai nuo metų laiko, nesvarbu ar tai bus žiema ar vasara.

Saulės energija

Investicija kuri gali ženkliai sumažinti sąskaitas už šildymą yra šildymo šaltinio pakeitimas. Šioje vietoje yra sudėtinga rekomenduoti tik vieną sprendimą kuris būtų tinkamiausias visiems atvejams. Daug kas priklauso nuo šalia esančių komunikacijų, sprendimų populiarumo šalyje ar net paties namo savininko pažiūrų ir biudžeto. Pastaraisiais metais itin didelio populiarumo sulaukė įvairūs siurbliai šilumos energiją imantis iš oro, vandens ar grunto. O ypač efektyvūs būna, kai jie prijungiami ir prie atsinaujinančių šilumos šaltinių pagaminamos elektros. Tačiau visgi pradinės investicijos į šilumos siurblius bei fotovoltinius saulės elementus yra ganėtinai didelės.

Nepaisant to ar nuspręsite naudoti šilumos siurblį ar ne, visuomet derėtų apsvarstyti įsirengti saulės elektrinę iš fotovoltinių elementų. Dėl tobulėjančios įrangos technologijos ir mažėjančių modulių kainų, įvairių valstybinių subsidijų ir mokesčių lengvatų tokios investicijos atsiperkamumo laikas siekia maždaug 7 metus. Tai daro šią investiciją itin patrauklią. Papildomai prie iš saulės energiją generuojančių modulių, verta pagalvoti ir įsivertinti saulės kolektorių įsirengimo galimybes vandens pašildymui. Jų įrengimas yra salyginai nebrangus, tačiau ženkliai sumažina kaštus vandens pašildymui.

Žinoma, bendrųjų namų ūkio elektros išlaidų mažinimas, naudojant saulės energiją, nėra vienintelis. Ženklių elektros sutaupymų galite pasiekti ir pakeitę apšvietimą į taupius LED šviestuvus arba atnaujinę savo buitinę techniką pakeisdami ją aukštesnių energinių klasių gaminiais. Mūsų įpročiai taip pat turi įtakos ir elektros suvartojimui: išjunkite šviesą nenaudojamuose kambariuose, atjunkite įkroviklius kuomet jokie pritaisai nėra prie jų prijungti ir pan.

Fotoelektros
Fotovoltiniai elementai

Vandens maišytuvai taip pat gali būti EKO

Svarbus elementas, kalbant apie tvarumą ir aplinkosaugą yra vandens taupymas. Čia taip pat, tinkami išugdyti įpročiai yra labai svarbūs, pavyzdžiui išjungti vandenį, tarp dantų valymosi ir skalavimo. Taip pat verta žinoti, kad vonios įranga ir virtuvės buitinė technika turi savo klases nusakančias vandens sąnaudų efektyvumą. Priešingai nei kita, elektrinė buitinė technika, produktai pažymėti raide Z yra ekonomiškiausi, todėl ir draugiškiausi aplinkai.

Ženklūs sutaupymai gali būti pasiekti tiesiog sutaisant keletą mažų problemų. Varvantis čiaupas gali reikšti net iki 200 litrų vandens nuostolių per savaitę. Verta ir pasitikrinti ar jūsų vandens tiekimo sistemoje nėra vandens nuotėkio? Lengviausiai tai padarysite – tiesiog patikrindami vandens skaitiklius. Pavyzdžiui, jei išvažiuojate savaitgaliui iš namų, nusirašykite skaitiklius prieš išvykstant ir sulyginkite grįžus. Jeigu jie išliko tokie patys, reiškiasi viskas tvarkoje ir sistemoje nėra jokių vandens nuostolių.

Jau galime rasti ir įvairių šilumogrąžos sistemų, kai prieš išpilant karštą vandenį, pavyzdžiui iš skalbimo mašinos ar indaplovės, mes galime atgauti dalį šilumos pasitelkiant naujoviškas vandens rekuperavimo sistemas. Jos metu panaudotas karštas vanduo nukreipiamas į šildymo katilą ir išpilamas į kanalizaciją tik tada kai jis atvėsta.

Tokio tipo šiuolaikinių sprendimų naudojimas, kartu su kai kurių įpročių pakeitimu gali ženkliai sumažinti sunaudojamos energijos sąnaudas, jau nekalbant apie tvarumo aspektus bei jūsų daromą teigiamą įtaką aplinkai.