Kokie yra gelžbetoninių laiptų tipai ir kokių medžiagų reikės? | Geras būstas

Kokie yra gelžbetoninių laiptų tipai ir kokių medžiagų reikės?

Andrius Buska 5 min

Prieš betonuojant laiptus pastate, reikia įrengti klojinius ir pakloti armatūrą. Armatūros strypynas priklauso nuo laiptų konstrukcinės schemos ir numatomų apkrovų. Betoniniai išoriniai laiptai paprastai formuojami iš atskirų, surenkamų pakopų.

 

Gelžbetoniniai laiptai – apibūdinimas

Gelžbetoniniai laiptai yra konstrukcija, kuri naudojama siekiant įveikti aukščio skirtumą tarp pastato aukštų arba žemės lygio ir įėjimo į pastatą. Paprastai šis pastato elementas įrengiamas  pastato „dėžutės“ statybos etape. Kiekvieni gelžbetoniniai laiptai turi būti įrengiami ir sumontuojami laikantis statinio projekto reikalavimų.

Gelžbetoniniai laiptai skiriasi nuo kitų, dėl savo masės ir konstrukcinės schemos. Dėl šios priežasties galima išskirti tokius laiptų tipus:

  • surenkami gelžbetoninių elementų laiptai – paprastai tokią sistemą sudaro laikančios konstrukcijos laiptatakis, kuris montuojasi ir jungiasi su viršutinėmis ir apatinėmis laiptų aikštelėmis kurios tvirtinamos sienose. Papildomi laikantieji elementai gali būti atraminės sijos pakopų galuose. Dar gali būti ir iš pavienių atskirų elementų (pakopų) surinkti laiptai. Tam pirmiausiai reikia sumontuoti laiptasijas (jos gali būti gelžbetoninės arba metalinės) ir tik tada ant jų montuojamos gelžbetoninės pakopos;
  • monolitiniai gelžbetoniniai laiptai – sunkios konstrukcijos ir didelės masės, nes betonas liejamas statybvietėje į iš anksto surinktus klojinius paklojus armatūros strypyną. Tokio tipo laiptų įrengimas gan sudėtingas ir imlus laikui bei reikalaujantis profesionalių žinių. Neteisingai sustačius klojinius ar suarmavus, ištaisyti klaidas tampa brangu ir sudėtinga;
  • konsoliniai gelžbetoniniai laiptai – susideda iš pavienių pakopų, kurių viena pusė įtvirtinta sienoje, o kita pusė „kaba ore“. Tokie laiptai dažnai įrengiami pastatų išorėje kaip pagalbiniai.

 

Taip pat skaitykite: Ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

 

Kaip įrengiami gelžbetoniniai laiptai?

Laiptai, kaip laikantysis pastato konstrukcinis elementas, turi būti statomi ant atskiro pamato. Paprastai šio laikančiojo elemento altitudė yra šiek tiek aukštesnė už sienų pamatų viršaus altitudę. Laiptų pamato viršus paprastai atitinka žemiausios pakopos aukštį.

Svarbus monolitinių gelžbetoninių laiptų statybos etapas yra klojinių įrengimas. Esant sudėtingos konfigūracijos, konstrukcijoms su posūkiais ar išlinkiais naudojami vietoje surenkami klojiniai, nors visada stengiamasi naudoti standartinių klojinių elementais. Susimontavus klojinių konstrukciją ateina laikas kloti armatūrą. Įgyvendinant šią darbų dalį, reikia naudoti tinkamas armatūros fiksavimo detales, kad būtų užtikrintas reikiamas strypų išsidėstymas užtikrinantis betono mišinio sukibimą su armatūra ir garantuotas visos konstrukcijos stabilumas,   ilgaamžiškumas. Armatūros strypų skaičius, skersmuo ir atstumai tarp jų turi atitikti projekto reikalavimus.

Svarbiausias gelžbetoninių laiptų kūrimo etapas yra pati betonavimo procedūra. Betono mišinio parametrai (įskaitant stiprumo klasę ir slankumą) turi atitikti projektinius skaičiavimus. Po užpylimo betonas yra tankintas, kad būtų pašalintos perteklinės oro dalelės ir pasiektas norimas stiprumas. Visiškas betono mišinio sukietėjimo laikas yra 28 dienos.

Betoniniai lauko laiptai

Paprastai lauko betoninių laiptų statyba vyksta šiek tiek kitaip nei viduje. Pastato išorėje esantys laiptai daromi arba monolitiniai arba montuojami iš pakopų. Vėlgi šių laiptų įrengimas prasideda nuo jų pamatų. Reikėtų pasirūpinti, kad laiptų pamatai būtų įrengti ant sutankinto pagrindo užpylus smėlio, žvyro arba skaldos sluoksnį ir jį sutankinus. Tiek monolitinių, tiek ir iš pakopų surenkamų išorinių laiptų konstrukcija turi būti patogi ir saugi eksploatacijos metu. Visais atvejai turi būti įrengiami ir laiptų turėklai.