Ką reikia žinoti apie grindinį šildymą? | Geras būstas

Ką reikia žinoti apie grindinį šildymą?

Andrius Buska min

Kokie yra grindinio šildymo tipai? 

Pagal pasirinktą šilumos šaltinį grindų šildymo įrenginiai skirstomi į du tipus: vandens ir elektros. Dažniausiai naujos statybos namuose būsimi gyventojai renkasi vandeniu šildomas grindis. Šis šildymo būdas, kaip ir naudojant tradicinius radiatorius, pagrįstas karšto vandens cirkuliacija nuo kurios ir vyksta patalpų šildymas. Vandeninio grindinio šildymo sistemos atveju pagrindinis šilumos gamybos įrenginys gali būti tradicinis kieto kuro ar dujinis katilas arba šilumos siurblys. Tuo tarpu elektrinio grindinio šildymo principas įkaistančių šildymo kabelių skleidžiama šiluma. Vandeninio grindinio šildymo sistema reikalauja didesnių pradinių investicijų, darbo sąnaudų ir sudėtingesniu įrengimu nei elektrinis, tačiau ateityje užtikrina mažesnes eksploatacijos išlaidas. 

Elektrinis grindinis šildymas yra geras pasirinkimas renovacijai, ypač tada jei nenorima ar negalima keisti grindų aukščių, nes sistema sumontuojama iš plonų šildymo kilimėlių klojamų betarpiškai po grindų danga. Be to, norint įrengti elektra šildomas grindis, nereikia statyti atskiro ar keisti šilumos šaltinio įrenginio bei įrengti katilinę. Viskas ko pakanka, pakloti kilimėlius ir prijungti juos prie elektros. Dėl aukštesnių eksploatacijos kaštų bei elektros sąnaudų, elektrinis grindinis šildymas dažniausiai įrengimas tik keliose patalpų zonose arba tose vietose, kur nėra galimybės įrengti vandeniu šildomų grindų.  

Šildomos grindys: privalumai ir trūkumai 

Aišku grindinio šildymo tipo bei šilumnešio pasirinkimas turi įtakos sistemos efektyvumui bei eksploatacinėms išlaidoms, tačiau reiktų prisiminti, kad ir grindų šilumos izoliacija yra būtina tokioje grindų konstrukcijoje. Jei tiesiog įrengsime šildomas grindis ant neapšiltinto pagrindo tiesiogiai kontaktuojančio su gruntu ar nešildoma erdve – tai nemaža dalis šilumos bus prarandama. Nes būtent grindų šilumos izoliacija ir neleidžia šilumos srautui skverbtis gilyn į atitvarą, bet ją nukreipia į grindų paviršinius sluoksnius, todėl jie greičiau sušyla bei išlaiko pastovią temperatūrą ilgą laiką. Be to, šildomų grindų konstrukcijoje naudojamos medžiagos turėtų pasižymėti matmenų stabilumu, t. y. nekeisti savo linijinių matmenų dėl temperatūros ar apkrovų poveikio. Naudojant šilumos izoliaciją iš ROCKWOOL akmens vatos tuo būsite tikri, nes ji nekeičia savo matmenų, nesusitraukia, neišsiriečia ir nesideformuoja laikui bėgant.

Svarstant apie grindinį šildymą, verta turėti omenyje neabejotinus šio sprendimo privalumus: 

  • Tolygiai šildoma patalpa: skirtingai nei radiatoriai, kurie patalpą šildo tik tam tikruose zonose, šiluma perduodama nuo viso grindų paviršiaus, todėl temperatūra pasiskirsto tolygiai ir patalpa šildoma efektyviau. 
  • Šiluminis komfortas esant žemesnei temperatūrai: maloni šiluma kojose ir aiškiai jaučiamas komfortas. Vandeninio grindinio šildymo sistemoje cirkuliuojanti vandens šilumnešio temperatūra yra žemesnė nei į radiatorius paduodama temperatūra, tai mažina kaštus ir vis tiek užtikrina pakankamai jaučiamą šiluminį komfortą. 
  • Estetika: Radiatorių nebuvimas, padaro kambarį tvarkingesnį ir gerokai lengviau sutvarkomą.

 

Ar yra grindinio šildymo trūkumų? Kaip ir kiekviena sistema ar konstrukcija ji turi savo ribojimus, kuriuos verta turėti omenyje. 

  • Sudėtingas remontas: po grindimis paklota ir paslėpta sistema gali tapti problema jeigu jai prireiks remonto dėl užsikimšimo ar kokio pažeidimo. 
  • Ribotas grindų dangos pasirinkimas: nors daugelis rinkoje esančių grindų dangų gerai praleidžia šilumą ir gali būti naudojamos grindinio šildymo sistemose, reikėtų vengti storų kilimų ir kiliminių pasižyminčių didele šilumine varža. 
  • Šiluminė inercija: tai grindinio šildymo sistemos trūkumas ir privalumas. Grindys įšyla gana lėtai, tačiau tolygiai o taip pat lėčiau ir atšąla tokiu būdu ilgiau atiduoda šilumą net ir atjungus šildymo sistemą. 

Grindinis šildymas: kokią dangą rinktis?

Nusprendę įsirengti grindinį šildymą savo namuose, turėtume žinoti, kad ne visų tipų grindų dangą bus įmanoma panaudoti. Ant šildomų grindų galima kloti tik gerai šilumą praleidžiančias medžiagas, ir geriausia – nedidelio storio. Tam puikiai tinka tokios dangos kaip keraminės, akmens masės ir kitos panašios plytelės. Taip pat galima naudoti parketlentes ar laminato plokštes ir net klijuoti parketą, o štai medinių lentų grindis nerekomenduojamos. Įrengiant elektrinį grindinį šildymą dažniausiai naudojama plytelių danga, nes elektrinių šildymo kilimėlių šiluma beveik be pasipriešinimo pasiskverbs į dangos paviršių. Ko neverta kloti ant šildomų grindų – tai storų ir sunkių kilimų ar kiliminių dangų, nes jie sunkiai praleidžia ir sulaiko iš po jų sklindančią šilumą. 

Šildymo kaina: kuri sistema yra pigesnė? 

Grindinio šildymo sistemos įrengimo kainą lemią visa grindų konstrukcija ir pačios šildymo sistemos medžiagų įrangos kokybė ir montavimo kaina. Be abejo, vandeninio šildymo sistemos įrengimas reikalauja didesnių pradinių investicijų lyginant su elektrinio šildymo sistema, nes kuro katilo ar šilumos siurbliu įsigijimas ir montavimas kartu su katilinės įranga turi būti pridėtas prie galutinės kainos. Santykinai nedidelės šildymo kilimėlių kainos bei sudėtingas elektrinio grindų šildymo įrengimas žymiai sumažina bendras išlaidas įrengimui, tačiau tolimesnis eksploatavimas laikomas mažiau ekonomišku ypač pastaruoju metu rinkoje kylant elektros energijos kainoms.