Neatsinaujinančios energijos atsisakymas yra būdas pasiekti energinę nepriklausomybę. Investavimas į savo elektros energijos gamybą, šilumos siurblį ir bendrą energijos taupymo sistemą, užtikrina gyvenimo kokybę ne tik ekonominiu požiūriu, bet ir suteikia saugumo jausmą.
Kokie yra neatsinaujinantys energijos šaltiniai?
Neatsinaujinantys (iškastiniai) energijos šaltiniai yra gamtiniai resursai, kuriuos suvartojame daug greičiau nei jie natūraliai atsikuria. Tokios tendencijos rezultatas – neišvengiamas išteklių išeikvojimas. Pagrindinės neatsinaujinančių energijos šaltinių rūšys yra iškastinis kuras, toks kaip nafta, anglis ar dujos. Dažniausiai šios iškastinės kuro rūšys naudojamos kaip šaltiniai elektros gamybai.
Dabartinės problemos, susijusios su strateginėmis pasaulio anglių kasyklomis, klimato anomalijomis ir geopolitine situacija, lėmė gilėjančią energetikos krizę. Šis reiškinys atsiranda dėl kylančių degalų ir energijos prieinamumo problemų bei kylančių jų kainų.
Turbūt racionaliausias požiūris šiais laikais yra siekis bent iš dalies būti nepriklausomiems nuo neatsinaujinančių energijos šaltinių. Norint užtikrinti gyventojų komfortą vyraujančios sprendimo strategijos energetinės krizės metu yra sunaudojamos energijos kiekio mažinimas, tvari statyba ir perėjimas prie atsinaujinančios energijos šaltinių.
Taip pat skaitykite: Atsinaujinančios energijos šaltiniai miestuose.
Kodėl verta pereiti prie atsinaujinančių energijos šaltinių?
Efektyviai energiją naudojantis namas yra išmanus sprendimas neatsinaujinančių energijos išteklių tausojimo požiūriu ir žingsnis tvarios statybos link. Technologijų, leidžiančių sumažinti pastatų energijos suvartojimo intensyvumą, pagrindinė prielaida – minimalizuoti pastato atitvarų šilumos nuostolius. Mažai šilumos praleidžiančių atitvarų įrengimas pastate sumažina šilumos nuostolius šaltuoju metų laiku, o tuo pačiu apsaugo nuo perkaitimo šiltuoju laikotarpiu. Įrengiant tokias atitvaras galima sutaupyti nemažai energijos reikalingos pastato šildymui ir vėsinimui. Šis požiūris yra racionaliausias energijos sąnaudų valdymo būdas, kadangi vien tik šildymo šaltinio pakeitimas nebus laukiamo rezultato, jei nesumažinsime šilumos praradimus.
Noras tapti nepriklausomiems nuo neatsinaujinančių energijos šaltinių naudojimo reikalauja pastate įrengti sistemas, kurios užtikrins reikiamą šilumos ir elektros gamybą.
Kaip pasigaminti energiją namams?
Populiariausias būdas apsirūpinti elektros energija gyvenamąjį namą – įsirengti savo elektrinę naudojant fotovoltines plokštes. Tokio tipo sistema gamina elektros energiją naudodama saulės spinduliuotę. Pagaminta energija gali būti perduodama į tinklą arba sunaudojama savo reikmėms. Kitas būdas glaudžiai susijęs ekonomiška šildymu – tai pastato šildymo sistemos, naudojančios ore ar grunte esančios šilumos energijos, įrengimas. Dažniausiai tai bus šilumos siurblys, kuris iš veikia kaip šildymo sistema arba ir kaip buitinio karšto vandens ruošimo įrenginys. Dar labiau apsimoka įrengti kombinuotas sistemas, t.y. nuosavos elektros gamybą su energijos kaupikliu ir šildymo sistemą siurbliu. Nes su tokia sistemos konfigūracija energetinė nepriklausomybė gali būti pasiekta nemažą metų dalį.