Ankštas, bet nuosavas. Kiek ir kokių klaidų galima padaryti remontuojant nedidelį kaimo namelį?

Ankštas, bet nuosavas. Kiek ir kokių klaidų galima padaryti remontuojant nedidelį kaimo namelį?

ROCKWOOL 6 min

kaimo-namelis

Normalu, jog planuojant remontą dauguma siekia kuo daugiau sutaupyti. Manoma, kad remontuojant nedidelį kaimo namelį nėra kur suklysti, tad ir taupymas neturėtų sukelti grėsmių. Pasirodo – yra, todėl net ir remontuojant vasarnamį, kuriame neplanuojate gyventi šaltuoju metų laiku, būtina planuoti bei žiūrėti į ateitį, kad investicijos nenueitų veltui. Dalinamės istorija, kurią perskaitę sužinosite, į kokias grėsmes privalu atsižvelgti pradedant remontuoti net ir nedidelį namelį.

Ankštas vasarnamis

Esu miestietis, bet jau metus gyvenu kaime, 1927 metais statytoje trobelėje, kurią paveldėjau iš senelių. Kai ją perėmėme, atrodė, kad tai puiki vieta trumpoms išvykoms už miesto. Ko daugiau norėti, kai kiemas pilnas žalumos, auga riešutmedis, po kuriuo ant grotelių galima kepti maistą, o po vakarėlio yra kur pernakvoti?

Netrukus pasirodė, kad norėti galima vonios.

Taip prasidėjo nesibaigiantis remontas, kurio istorija gali būti labai pamokanti, nes tokios trobelės stovi daugelyje mažų gyvenviečių, vis daugiau žmonių įsigyja jas vietoj vasarnamių.

Galima sakyti, kad tai standartinio projekto trobelė. Kiekvienoje yra panašus patalpų išplanavimas: įėjimas per prieangį, tada didelė virtuvė su malkomis kūrenama virykle, kuri atstoja ir krosnį, bei įėjimas į miegamąjį. Už jos suplanuotas vadinamasis sandėliukas – ilga patalpa be lango, drabužinė arba tiesog kamarėlė, kur mes įstatėme balkono duris ir įrengėme vaikų kambarį.

Šiandien pasakytume, kad tai nuosavas medinis namas, kuriame yra didelė drabužinė ir virtuvė, sujungta su svetaine ir miegamuoju. Apie vonios kambarį geriau neužsiminti, nes „medinis maudymuisi skirtas namelis gražioje vietoje“ būtų pernelyg vaizdingas apibūdinimas pamiškėje stovinčiam lauko tualetui…

Pražūtingas remontas

Įrenginėdami tikrą vonią padarėme pirmą ir turbūt pačią didžiausią klaidą. Norėdami išvengti didelių išlaidų ir neapsikrauti papildomu darbu, įrengėme ją netoli prieangio. Panašiai elgiasi dauguma žmonių, kurie tokiuose namuose įrenginėja vonią.

Iš pradžių viskas buvo gerai, iš lauko nenusimovus batų buvo galima įeiti tiesiai į vonią. Puiki išeitis, kai namelyje leidi tik vasaras ir kiaurą dieną esi lauke. Bet kiekvieną kartą, kai žiemą išsimaudęs einu per šaltą prieangį, svarstau, kodėl apie tai anksčiau nepagalvojome. Be to, atsisakėme apšiltinimo, galų gale, juk tai turėjo būti tik namelis atostogoms.

Gerėjant sanitarinėms sąlygoms, vis ilgiau pasilikdavome savo namelyje. Ilgainiui pasirodė, kad senovinis namo interjeras mums nepatinka. Nutarėme šiek tiek atnaujinti vidų. ,,Tik pakeisime tapetus, nupirksim kelis baldus ir bus gerai,“ – pasakė mano brangiausioji. Ką gi…

Greitai paaiškėjo, kad po senais tapetais slepiasi supuvę rąstai, elektros instaliacija trupa vos palietus, vienoje vietoje supuvo grindlentės ir grindys įlūžo 20 cm. Kartą palėpėje atsistojau ant vienintelės, bet visiškai supuvusios lentos. Mano koja pramušė lubas, padarydama jose didžiausią skylę, kurį laiką atrodžiusią kaip avangardo stiliaus sietynas.

Galų gale, remontas truko visą vasarą ir kainavo labai daug.

Planuok protingai

Deja, planuojant remontą mums pritrūko vaizduotės ir nenumanėme, kam galime ryžtis. Netinkamai viską numatėme. Pirmiausia, neapšiltinome trobelės. Jei virtuvę ir miegamąjį šildo koklinė krosnis, tai jau vonią ir „sandėliuke“ įrengtą vaiko kambarį reikia šildyti elektriniais šildytuvais. Šie, nesant gero akmens vatos sluoksnio, turi veikti visą laiką, o tai daug kainuoja.

Padoraus apšiltinimo trūkumas aidu atsimuša kiekvieną kartą, kai po mūsų langais pravažiuoja traktorius ar kombainas.

Problema yra ir neapšiltintos grindys. Net jei žiemą namie yra 25 °C, avime šlepetes, nes ant neapšiltintų grindų šąla kojos.

Amžinai trūksta elektros lizdų, ilgintuvai jau suraizgė tikrą voratinklį. Tai nervina dar labiau dėl to, kad kai elektrikai įrenginėjo naują elektros instaliaciją, galėjome paprašyti, kad įrengtų tiek elektros lizų, kiek tik širdis geidžia. Bet mums atrodė, kad po dvi rozetes kiekvienoje patalpoje jau ir taip per daug, juk ketinome tik įkrauti mobiliuosius telefonus…

Svarbiausias patarimas

Šiandien, kai mano pažįstami planuoja atnaujinti panašius namus ir prašo mano patarimo, paprastai atsakau taip: planuok remontą taip, lyg ketintum tame name gyventi visus metus. Iš savo patirties ir stebėdamas kitus galiu pasakyti, kad net jei ir negyventum ten visą laiką, vis tiek gali taip atsitikti, jog kada nors kils mintis atvykti ten per šventes ar Naujuosius metus arba tiesiog kelias dienas paatostogauti žiemą. Tada paaiškės, kad mintis įrengti vonią arba virtuvę nešildomame prieangyje arba priestate nėra jau tokia geniali, kaip atrodė vasarą. Tad geriau iš karto viską daryti taip, lyg ketintum ten gyventi visus metus. Tai didina išlaidas, bet juk nebūtina visko padaryti per vieną sezoną. Kol namelis gyvenamas tik vasarą, nesvarbu, kad virtuvė ar kitos patalpos dar ne visai įrengtos, svarbu, kad patalpos būtų tinkamai suplanuotos ir tinkamose vietose. Tai turės didelę reikšmę, kai panorėsime namu naudotis ne tik vasarą. Jei akmens vatą ROCKWOOL galima dėti bet kada – ką aš dabar ir darau – tai pakeisti jau suremontuotų patalpų išplanavimą taip, kad jomis būtų patogu naudotis rudenį ar žiemą, jau daug sunkiau.

Svarbiausias mano patarimas skambėtų taip: daryk! Nebijok ir nesvyruok. Net jei padarysi klaidą – ir tai bus gerai. Nuosavas namas kaime juk nuostabus dalykas. Net jei jis ir nėra idealus. Kaip mano.


Skaitykite kitus įdomius straipsnius: Tvari statyba ir atsinaujinantys energijos šaltiniai. Projektavimo principai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *