Kur galima, o kur neverta taupyti statant namus? | Geras būstas

Kur galima, o kur neverta taupyti statant namus?

ROCKWOOL 6 min

Norint pasistatyti namą reikia ne tik tinkamo finansinio pasiruošimo. Mat statybų metu reikia priimti daug svarbių sprendimų, nuo kurių priklauso galutinis investicijos dydis. Kad jis itin neišaugtų, o gal būtų ir mažesnis, nei buvo planuota, specialistai turi vertingų patarimų.

Tipinis ar individualus projektas?

Kiekvieno namo statyba prasideda nuo projekto, pagal kurį yra numatomos būsimos namo statybos išlaidos. Čia yra du pasirinkimai: galima įsigyti tipinį namo projektą arba pasinaudoti architekto, kuris suprojektuotų individualų namą, paslaugomis.

Mažiausiai išlaidų patiriama pasirinkus pirmąjį sprendimo variantą – įmonės siūlo tūkstančius tipinių projektų, tarp kurių galima rasti vieno aukšto, standartinių, kelioms šeimoms skirtų ar energiją taupančių namų projektų. Už nurodytą kainą gaunamas ir architektūrinis-statybinis projektas su santechninės ir elektros instaliacijos planu.

Tačiau norint kažką pakeisti už kiekvieną papildomą norą reikia mokėti papildomai – kuo rimtesnis keitimų pobūdis, tuo didesnė paslaugos kaina. Be to, kiekvieną tipinį projektą reikia derinti pagal jūsų turimą sklypą, t. y. reikia paruošti teritorijos užstatymo planą su namo kontūrais ir prijungtomis išorinėmis komunikacijomis bei sutvirtintu pagrindu. Jeigu numatoma, kad tipiniame projekte reikės atlikti daug pakeitimų, verta pamąstyti apie individualaus projekto užsakymą. Tai greičiausiai kainuos daugiau, tačiau nuo pat pradžių atitiks pageidavimus ir teritorijos užstatymo planą.

Ar jums reikalingas didelis namas?

Projektuojant namą, reikia atsakingai įvertinti jo dydį. Sprendimas, kelių aukštų pastatą statyti, turi priklausyti nuo namiškių gyvenimo būdo ir ateities planų. Pastatyti vieno aukšto namą yra pigiau, taip pat pigesnis jo išlaikymas, tačiau yra ribotos jo plėtimo galimybės ateityje. Pasirinkus tokią pastato konstrukciją, ateityje negalima pristatyti papildomo aukšto. Be to, vieno aukšto namas taip pat užima daugiau ploto, jo nepavyks įkomponuoti į mažą ir sudėtingos formos sklypą.

Jeigu reikia daugiau naudingo ploto, verta pagalvoti apie namą su mansarda. Jeigu yra svajonių apie didelį namą, tačiau yra ribotos finansinės galimybės, reikia turėti omenyje, kad kiekvienas papildomas maždaug 15 kv. m ploto kambarys namą pabrangina 10–12 tūkstančių eurų. Todėl verta pagalvoti, kad gal vietoje papildomų patalpų bus geriau investuoti į geresnės kokybės statybines medžiagas, energiją taupančią šildymo sistemą ar šiuolaikiškus buitinius prietaisus.

Viena iš brangesnių investicijų – garažo įrengimas. Be to, jis užima vertingą pirmo aukšto vietą. Tradicinio garažo alternatyva yra automobiliui skirta stoginė, kuri saugo nuo kritulių ir yra pigi bei lengvai pastatoma.

Rūsys – brangus malonumas

Taip pat reikia atsižvelgti į tai, ar jums reikia rūsio, nes žemės kasimo darbai statybvietėje ir rūsio įrengimas yra vieni iš brangiausių statybos darbų. Kaina gali padidėti, kai sklype yra aukšti gruntiniai vandenys arba nepalanki žemės paviršiaus forma. Atsisakius rūsio, namo be apdailos kainą galima sumažinti 20–30 procentų, todėl katilinę verta suprojektuoti, pavyzdžiui, pirmame aukšte, o ne po žeme. Jeigu namui šildyti planuojama naudoti ne didesnės kaip 30 kW galios šiluminį siurblį arba dujinį katilą, galima atsisakyti papildomos katilinės ir įrangą sumontuoti skalbykloje arba nedidelėje ūkinėje patalpoje.

Norint santechnikai išleisti mažiau, vonios kambarius reikėtų išdėstyti vieną virš kito arba vieną šalia kito – vietoje dviejų kanalizacijos statvamzdžių reikės tik vieno.

Langus taip pat reikėtų projektuoti protingai – išnaudoti pietinės pusės, iš kurios krenta daugiausia saulės spindulių, potencialą. Vietoje daugybės atskirų langų vertėtų įrengti vieną didelę įstiklintą sieną – jos įsigijimo kaina, esant tam pačiam paviršiui, bus daug mažesnė.

Statybinėms medžiagoms taupyti negalima

Specialistai pataria jokiu būdu netaupyti statybinėms medžiagoms – kokybiškos medžiagos užtikrins, kad namas ilgai tarnaus. Konstrukciniai pastato elementai, nors jų ir nesimato, turi didelę įtaką saugai ir eksploatacinėms išlaidoms ateityje. Reikėtų turėti omenyje ir tai, kad patalpų įrengimą ir apdailą bus galima keisti daug kartų, o statybines medžiagas renkamasi tik vieną kartą.

Medžiagų pasirinkimas ypač svarbus renkantis šiltinimo medžiagas. Pavyzdžiui, pakaitalai su prastesniais šilumos laidumo parametrais nors ir yra pigesni, bet, deja, degūs. Be to, šildymo sezono metu išorės sienos bus šaltesnės ir ne tokios atsparios. Nereikėtų atsisakyti iš gipso kartono plokščių sumontuotose pertvarose naudojamos garso izoliacijos, kitaip visuose namuose bus girdimi skalbimo mašinos, indaplovės ar televizoriaus garsai.

Jeigu perdangoje, pavyzdžiui, tarp šildomo pirmo aukšto ir nešildomo rūsio, nepanaudojamos šiltinimo medžiagos, atsiras bereikalingų šilumos nuostolių. Kartais, atliekant pamatų įrengimo darbus, nepanaudojamas vertikalusis apšiltinimas – tada, esant aukštam gruntinių vandenų lygiui, sudrėksta rūsio sienos. O drėgnoje patalpoje lengvai atsiranda pelėsis ir grybelis, kurių panaikinimas dažniausiai brangiai kainuoja.

Svarbūs ir stogo konstrukcijoje panaudotų medžiagų parametrai – stogo membraną pakeitus garus prastai praleidžiančia statybine plėvele, šiltinimo medžiagoje kaupsis drėgmė, o jei prireiks remonto, kaina bus labai didelė. Tad verta pasirinkti tokią šiltinimo medžiagą, kuri būtų ilgaamžė, netrupėtų ir nesideformuotų, be pažeidimų atlaikytų nepalankias atmosferos sąlygas. Taip pat svarbu, kad ji būtų nedegi – tada labai padidės namo priešgaisrinė sauga.

Statybines medžiagas patariama pirkti iš gerą reputaciją turinčių ir įgaliotų pardavėjų, statybos medžiagų sandėliuose ar tiesiai iš gamintojo. Verta palyginti kainas ir pasinaudoti akcijomis – perkant didesnį prekių kiekį galima derėtis dėl kainos. Jokioje pertvaroje negalima mažinti šiltinimo medžiagos storio, nes tik taip pavyks išvengti šilumos nuostolių. Geras apšiltinimas leidžia daug sutaupyti šildymo sezonu – per metus, atsižvelgiant į kuro rūšį, gali susidaryti ir tūkstančio eurų skirtumas. Reikėtų turėti omenyje, kad namo eksploatacijos išlaidos, kurių net 70 procentų tenka šildymui ir per daugybę metų gali prilygti jo pastatymo išlaidoms. Daug bus sutaupoma, jeigu statybos metu bus pasirinktos geriausios šiltinimo medžiagos.

Rangovo pasirinkimas – svarbus sprendimas

Viso namo be apdailos pastatymo darbus geriau skirti vienai statybos firmai, nes pasamdžius kelis rangovus, gali atsirasti klaidų ir nesusipratimų. Žinoma, geri specialistai kainuoja, tačiau taip pat turi rekomendacijas, kurias galima patikrinti.

Patariama atsargiai žiūrėti į tokias įmones, kurios statybines paslaugas siūlo už neįtikėtinai mažą kainą. Tai gali reikšti, kad joms trūksta klientų, arba, kad jos, atlikdamos sudėtingesnius darbus, gali padidinti darbų sumą.

Su rangovu verta pasirašyti sutartį, kurioje būtų nurodyta darbų apimtis ir jų atlikimo grafikas. Šiame etape reikia aptarti visus avanso ar atskirų darbų etapų finansavimo klausimus. Dėl kiekvienos su rangovu pasirašomos sutarties patariama pasikonsultuoti su patirtį turinčiu asmeniu, nes tam tikros sąlygos gali būti nepalankios užsakovui. Be to, sutarties negalima pasirašinėti paskubomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *