Kaip apsisaugoti nuo gaisro namuose? | Geras būstas

Kaip apsisaugoti nuo gaisro namuose?

Andrius Buska 4 min

Remiantis statistiniais duomenimis, gaisrų padaugėja šaltuoju metų laiku, nes naudojama daugiau elektros, kietojo kuro, o ir šventiniu laikotarpiu su ugnimi ne visada elgiamasi atsargiai ir atsakingai. Ką daryti, kad šventės neapkarstų? Kokių atsargumo priemonių verta imtis?

20171012 CMC PHO 111

Pagrindinės gaisrų patalpose priežastys

Remiantis Vilniaus savivaldybės interneto svetainėje skelbiamais duomenimis, per devynis šių metų mėnesius sostinėje kilo 937 gaisrai. 140 gaisrų užgesinti gyvenamosios paskirties patalpose. Tai sudaro 15 proc. visų gaisrų. Tarp pagrindinių gaisrų priežasčių įvardijamas – pašalinis ugnies šaltinis,  neatsargus žmonių elgesys su ugnimi, elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai, krosnių, židinių bei dūmtraukių gedimai (1,1 proc.), krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimai (1,1 proc.) ir kitos priežastys.

Būtina turėti dūmų detektorių

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento interneto svetainėje skelbiama, kad kiekviename gyvenamojo būsto aukšte būtina įrengti bent po vieną autonominį dūmų detektorių. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir  kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų. Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija, nepamiršti pakeisti elementus, patikrinti veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.

Renkantis autonominį dūmų signalizatorių, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų sertifikuotas pagal Europos standartą EN 14604:2005/AC:2008 ir paženklintas CE ženklu. Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais, arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (apie 10 metų). Taip pat kiekvienuose namuose pravartu turėti gesintuvą, kurio galiojimo laikas nepasibaigęs.

Kaip tinkamai eksploatuoti dūmtraukius?

Projektuojant šildymo sistemas, būtina tinkamai parinkti dūmtraukio sistemą pagal paskirtį. Dūmtraukiai klasifikuojami pagal temperatūros, slėgio, atsparumo kondensatui, korozijai, suodžių gaisrui klases. Kiekvienas dūmtraukio elementas turi būti paženklintas CE ženklu ir nurodyta paskirtis, t.y. nurodytos minėtos dūmtraukio klasės/charakteristikos.

Kieto kuro šildymo sistemų dūmtraukiai turi būti atsparūs suodžių gaisrui, t.y. atlaikyti suodžių gaisrą dūmtraukio viduje ir neleisti liepsnai išplisti į išorę arba dūmtraukio įkaitusios konstrukcijos negali sukelti greta esančių degiųjų medžiagų užsiliepsnojimo. Suodžių gaisro metu, temperatūra dūmtraukio viduje siekia 1000 laipsnių pagal Celsijų. Todėl dūmtraukio izoliacija turi būti speciali, atspari tokiai temperatūrai. Taip pat dūmtraukis turi būti reguliariai valomas ir kartą per 1-2 metus patikrintas kaminkrėčio.

Red roof and smoking chimney

Padėti gali izoliacinės medžiagos

Įrengiant naujus ar renovuojant senos statybos pastatus svarbu rinktis nedegias statybines medžiagas. Tinkamai parinkus statybines medžiagas lėčiau plinta gaisras, lieka daugiau laiko ir galimybių išgelbėti žmones, pastatą ir turtą. Siekiant mažinti šilumos nuostolius ir pagerinti komforto sąlygas, statyboje atsirado poreikis naudoti šilumą izoliuojančias medžiagas. Šių medžiagų termoizoliacinės savybės dažnu atveju būna panašios, tačiau jos skiriasi reakcijos į ugnį savybėmis. Rinkoje galima rasti daug skirtingų ir įvairių rūšių šilumą izoliuojančių gaminių. Plačiausiai naudojamos neorganinės ir polimerinės izoliacinės medžiagos. Neorganinės – tai mineralinė vata, kuri, priklausomai nuo gamybai naudojamų žaliavų, gali būti akmens ar stiklo. Polimerinės medžiagos – putos, kurios taip pat gali būti įvairių tipų: polistireninis arba ekstruzinis putplastis, poliuretano ar poliizocianurato (PIR) putos ir pan. Be to, yra sukurta ir naudojama gamtinės kilmės šilumą izoliuojančių medžiagų – tokių kaip medžio vata, šiaudai, spaliai, kanapių pluoštai.

Geriausia naudoti aukštesnių degumo (A–B) klasių medžiagas arba žemesnės degumo klasės produktus dengti mažesnio gaisrinio pavojingumo statybos projektais, nes tokiu būdu sudaroma nuolat veikianti pasyvi priešgaisrinė apsauga, nereikalaujanti priežiūros ar einamojo remonto, neleidžianti gaisrui išplisti ir ribojanti gaisro plitimo galimybę į kitas patalpas.

Norint gyventi ne tik jaukiai, bet ir saugiai reikėtų pagalvoti apie itin paprastas priemones – dūmų detektorių įrengimą, tinkamo dūmtraukio parinkimą ir teisingą jo priežiūrą bei saugų elgesį su ugnimi. Taip pat vertėtų rinktis nedegias statybines medžiagas.