Kokia turėtų būti funkcionali pavėsinė? | Geras būstas

Kokia turėtų būti funkcionali pavėsinė?

Andrius Buska 5 min

Pavėsinė – kokia ji gali būti? 

Pavėsinės tai kiemo statinys skirtas poilsio ir laisvalaikio praleidimui. Pavėsinės gali būti skirtingų rūšių priklausomai nuo jų pastatymo vietos, paskirties ir medžiagiškumo. Be to, jos gali būti uždaros, įstiklintos, atviros ir pan. Iš principo pavėsinės gali būti atskiros, t. y. statomos bet kurioje sklypo vietoje arba kaip priestatai prijungti prie namo. Atskiro tipo pavėsinės dažniausiai statomos sodybose ar didesnio ploto sklypuose kur yra daug erdvės. Tokio tipo pavėsinių yra labai įvairių ir rinktis galima iš pakankamai plataus asortimento atsižvelgiant į jų formą, dydį ir medžiagiškumą. Antrojo tipo pavėsinės, kurios paprastai prijungtos prie namo konstrukcijų pasižymi kompaktiškumu bei patogumu. Tokiose pavėsinėse gali būti įrengtos kelios erdvės, pavyzdžiui vieta griliui ar nedidelių susibūrimų rengimui, ramiam poilsiui ar net vandens pramogoms jei įrengiama sūkurinė vonia ar kubilas. 

Pavėsinės pristatytos prie namo su uždaromomis stiklinėmis atitvaromis yra puikus sprendimas, nes gali būti naudojamos žymiai ilgesnį laiką. Apsauga nuo kritulių ar žvarbaus vėjo leidžia džiaugtis aukštu naudojimo komfortu, neprarandant atvirumo sodo aplinkai jausmo. 

 

Taip pat perskaityk: Fasado šiltinimas

 

Komforto užtikrinimas pavėsinėje 

Planuojant lauko pavėsinės statybą ar įrengimą verta pagalvoti apie patogių ir komfortiškų sąlygų jos viduje sukūrimą bei užtikrinimą. Dėl šios priežasties pravartu pasirūpinti, kad pavėsinė šaltuoju metų sezonu per daug neatvėstų, o karštomis vasaros dienomis per daug neįkaistų. Pirmuoju atveju svarbu užtikrinti jos sandarumą bei maksimalų šilumos išlaikymą, nes paprastai  pavėsinėse neįrenginėjama jokia šildymo sistema, bet galima naudotis vietiniais šildytuvais. 

Jei pavėsinėje numatomos ištisinės konstrukcijos be įstiklinimo, tuomet rekomenduojama tokias atitvaras apšiltinti, nes vasarą tokios konstrukcijos mažiau perkaista, o žiemą ilgiau išlaiko šilumą. Tinkamas technologinių sprendimų parinkimas ir naudojimas leidžia naudotis šio tipo pastatais kur kas ilgesnį laiką. Dažniausiai pavėsinių atitvarinės konstrukcijos yra karkasinio tipo, kur laikantieji elementai daromi iš medžio tašų arba metalinių profilių, o tarpai užpildomi izoliacine medžiaga iš akmens vatos. Elastinga akmens vatos struktūra užtikrina, kad izoliacija pilnai užpildo tarpus tarp laikančiųjų elementų, todėl pasiekiamas aukštas izoliacijos efektyvumas. Toks sprendimas yra pakankamai funkcionalus, lengvai įrengimas bei sąlyginai nebrangus. Pavėsinės išorinių atitvarų šiltinimas akmens vata apsaugo ir pačio namo vidų nuo perkaitimo vasara ir greitesnio atvėsimo esant šaltoms dienoms. Verta atminti, kad akmens vata taip pat leidžia pasiekti ir užtikrinti aukštesnį garso izoliacijos lygį pastato viduje.  

Taip pat pamatyk: Karkasinio namo šiltinimas

Planuojant prie namo pristatomojoje pavėsinėje turėti pastatomą grilį ar sumūrytą židinį (ypač jei jis glaudžiamas prie sienos), negalima pamiršti apie tinkamų fasadinių sprendimų parinkimą įrengiant išorinių sienų šiltinimą bei grindų dangos įrengimą. Sienų šiltinimo sistemos su akmens vatos izoliacija panaudojimas leidžia pasiekti reikiamą gaisrinės saugos lygį, nes akmens vata yra nedegi bei apsaugo vidines sienų konstrukcijas nuo įkaitimo. Tai ypač aktualu, kai lauko grilis (ar židinys) mūrijamas prie lauko sienos su tinko apdaila. Grindų atveju verta galvoti ne tik apie dangos prakiškumą bei funkcionalumą naudojimo metu, bet ir apie nedegių medžiagų intarpų įrengimą, tose vietoje kur stovės grilis ar lauko židinys, kad netyčia iškritusi žarija nesukeltų gaisro. 

Taip pat pamatyk: Tinkuojamo fasado šiltinimas akmens vatos plokštėmis