Dujinis šildymas – tipai ir naudojimo sąlygos. Kaip išsirinkti? | Geras būstas

Dujinis šildymas – tipai ir naudojimo sąlygos. Kaip išsirinkti?

Andrius Buska 4 min

Dujinis šildymas – kada galima jį naudoti ir kokia jo kaina? 

Dujinis šildymas, priklausomai nuo degimui naudojamų dujų rūšies gali būti gamtinių ar suskystintų dujų. Vietovėse, kur šalia sklypo nutiesti gamtinių dujų tinklai, pastato savininkai dažniausiai turi galimybę prie jų prisijungti. Jeigu tam tikruose regionuose nėra dujų tinklų, tai statytojai, norintys naudoti tokio tipo sprendimą pastatų šildymui, turi rinktis suskystintas dujas.  

Kaip jau minėta, prieš pradedant gamtinių dujų iš dujotiekio naudojimą, būtina parengti projektą, nusitiesti vamzdyną bei prijungti prie sistemos. Suskystintų dujų naudojimas savo ruožtu reikalauja įrengti antžeminį arba požeminį dujų saugojimo rezervuarą. 

Tiek gamtinių dujų, tiek skystųjų dujų šildymo sistemų atveju statytojai gali įsigyti įvairių tipų dujinius katilus. Katilai gali turėti tiek uždarą, tiek atvirą degimo kamerą. Priklausomai nuo katilo veikimo principo gali atsirasti būtinybė įsirengti atskirą patalpą pastate pagal nustatytus reikalavimus, kuri atliktų katilinės funkciją. Su dujiniai katilai gali būti atmosferiniai (dažnai vadinami klasikiniais), kondensaciniai arba su absorbciniu šilumos siurbliu. Klasikiniai yra mažiausiai efektyvūs. Pažangesni kondensaciniai išnaudoja išmetamųjų dujų degimo metu susidarančių vandens garų potencialą, padidindami jų efektyvumą. O dujiniai katilai su absorbciniu šilumos siurbliu išsiskiria tuo, kad dalis šilumos sugeneruojama panaudojant nemokamą energiją iš aplinkos oro. Todėl tokio veikimo dujiniai katilai dėl atsinaujinančios energijos panaudojimo yra itin efektyvūs nes jų naudingumo koeficientas siekia iki 165 procentų. Aišku pigiausi yra atmosferiniai (klasikiniai) dujiniai katilai ir kainuoja kiek daugiau nei 800 eurų, o pažangiausi iš jų – ir virš 5000 eurų. Dujiniai katilai gali būti naudojami šilumos sistemoje cirkuliuojančiam vandeniui šildyti (vienfunkciniai katilai) arba taip pat buitiniam karštam vandeniui ruošti (kombinuoti katilai).  

 

Taip pat skaitykite: Grindų izoliacija 

Dujinio šildymo privalumai 

Statytojai gana noriai savo namuose įsirenginėja dujinį šildymą, jeigu netoliese yra nutiestas dujotekis. Pagrindiniai tokio tipo įrengimo pastate privalumai tai: 

  • didelis sistemų efektyvumas (ypač pasirinkus kondensacinius ar su absorbciniu šilumos siurbliu katilus); 
  • katilai yra nereikalaujantys nuolatinės priežiūros; 
  • labai mažas katilų gedimų procentas; 
  • dujų katilai „draugiškesni aplinkai“ nei kieto kuro katilai; 
  • pastate nereikia sandėliuoti kuro ir turėti pakankamų atsargų šildymo sezonui; 
  • kompatiško dydžio ir nereikia atskirti patalpos katilinei (pasirinkus katilus su uždara degimo kamera); 
  • galimybė naudoti vieną šildymo įrenginį pastato ir karšto vandens šildymui (kombinuoti katilai). 

Verta žinoti: Nešildomų patalpų lubų šiltinimas 

  

Verta prisiminti ir tai, kad dujinės šildymo sistemos efektyvumas ir ekonomiškumas, kaip ir kitų šildymo rūšių atveju, visų pirma priklauso nuo pastato energinio naudingumo. Kalbame apie šilumos nutekėjimą per išorines pastato atitvaras ir tas pertvaras, kurios tiesiogiai besiriboja su patalpomis, kuriose vyrauja žemesnė temperatūra. Projektuojant ir statant namą būtina numatyti ir naudoti ir efektyvią termoizoliacinę medžiagą visose atitvarose siekiant energiškai efektyviausio sprendimo. Ieškant tinkamos medžiagos galite rinktis akmens vatą, kuri pasižymi puikiais eksploataciniais parametrais. Ši medžiaga sumažinti šilumos nuostolius per vertikalias, horizontalias ir nuožulnias pastatų atitvaras, tuo pat metu leidžia padidinti akustinį komfortą pastato viduje ir gerą garso izoliaciją. Be to, akmens vatos yra nedegi, todėl užtikrina aukščiausią pastato priešgaisrinės saugos lygį. 

  

Taip pat pamatyk: Pertvarų izoliacija