Fasado šiltinimas: metodai ir medžiagos | Geras būstas

Fasado šiltinimas: metodai ir medžiagos

Andrius Buska 6 min

Apžvelgsime tinkuojamų ir vėdinamų fasadų bei jų šiltinimo sistemų skirtumus, privalumus ir trūkumus. Taip pat patarsime, kokius fasadų šiltinimo metodus ir kokias medžiagas geriausia rinktis.

Vėdinami ir tinkuojami fasadai – jų skirtumai, privalumai, trūkumai

Vėdinamų fasadų sistemos nuo tinkuojamų iš esmės skiriasi tuo, kad vienose yra suformuotas tarpas oro judėjimui, o kitose tokio tarpo nėra. Abiejų  fasadų sistemos išorinė apdailos danga saugo fasadą nuo kritulių ir mechaninio poveikio. Tačiau vėdinamuose fasaduose ji atlieka ne tik apdailinę – dekoratyvinę funkciją, bet ir padeda suformuoti oro tarpą ventiliacijai, kuris pašalina lietaus vandenį, sniegą ir kitus kritulius, o patekęs vanduo tiesiog nuteka žemyn. Kitaip tariant, nesusidaro sąlygos drėgmei kondensuotis, t.y. vandens garams virsti skysčiu. Karštą vasarą fasado konstrukcija atlieka apsauginio ekrano nuo saulės funkciją, neleisdama šilumai tiesiogiai skverbtis per išorinę sieną. Žiemą ji saugo konstrukciją nuo kritulių ir vėjo, išlygina atitvarinės sienos temperatūrų svyravimus ir apsaugo sieną nuo pakaitinio užšalimo ir atšilimo.

Vėdinamojo fasado fizinės savybės leidžia pasiekti didelį šilumos efektyvumą bei stabilų mikroklimatą patalpų viduje. Be to, fasadas žymiai padidina atitvarinės konstrukcijos garso izoliacines charakteristikas, nes šiose sistemose dažniausiai naudojamos apšiltinimo medžiagos iš mineralinės vatos, pasižyminčios geromis garso sugerties savybėmis. Kiti privalumai: pritaikymo universalumas ir erdvė architektūriniams sprendimams, taip pat montavimo greitumas ir nepriklausomybė nuo oro sąlygų (sezono). Dėl pastarojo bruožo šis fasadas daug pranašesnis nei tinkuojamas fasadas, kurį žiemą technologiškai įrengti beveik neįmanoma arba yra pakankamai sudėtinga ir brangu.

Dažnu atveju tinkuojamo fasado, lyginant su vėdinamu, kaina mažesnė, tačiau tinkas yra mažiau atsparus smūgiams bei deformacijoms. Tinkų yra įvairios sudėties, daug faktūrų ir spalvų, tačiau tinkuotiems fasadams nerekomenduojamos tamsios spalvos. Kokią tinkuojamo fasado spalvą bepasirinktumėte, ilgainiui ją teks dažniau atnaujinti, tad visumoje kaina susilygins. Apšiltintas su kai kuriomis šiltinimo medžiagomis, pavyzdžiui, polistirolu, įkaitęs fasadas gali priversti trauktis izoliacinę medžiagą, kuriai susitraukus susidaro tarpai. Tiek tinkuojant, tiek įrengiant vėdinamą fasadą sienos pastorėja ir reikia papildomos angokraščių apdailos. Angokraščiai yra problematiškas mazgas prie ertmių, todėl jiems apšiltinti rekomenduojamos konkrečios plokštės. Angokraščių izoliacijai siūloma rinktis akmens vatos plokštes FRONTROCK S. Šios plokštės naudojamos angokraščių vidinių paviršių apie langų ir durų angas šiltinimui įrengiant sudėtines termoizoliacines sistemas su dekoratyvinio tinko sluoksniu.

Populiariausių šiltinimo medžiagų palyginimas

Fasadams šiltinti naudojamos įvairios natūralios arba dirbtinės medžiagos, pasižyminčios skirtingu šilumos laidumu. Šiltinant fasadus labai svarbu pasirinkti efektyviausias šiltinimo medžiagas, todėl pabandysime palyginti populiariausias fasado šiltinimo medžiagas – polistireninį putplastį, akmens bei stiklo vatą.

Polistireninis putplastis ar akmens vata? Polistireninis putplastis yra uždarų porų, lengva izoliacinė medžiaga, pasižyminti gan didele garine varža, todėl ne visų rūšių blokelius galima juo šiltinti. Be to, dėl žemos degumo klasės (euroklasė E) jo negalima naudoti esant nepakankamam atstumui tarp gretimų pastatų. Lyginant su akmens vata, „pilkasis“ polistireninis putplastis turi truputį geresnių šiluminių savybių, tačiau bendras akmens vatos sluoksnis tebūtų vos 1-2 cm storesnis, imant visą sienos konstrukciją. „Pilkasis“ putplastis pakankamai jautrus aukštesnėms temperatūroms bei keičia matmenis (traukiasi). Akmens vata dėl savo pluošto akytumo sienoms sukuria kvėpuojančią struktūrą, apsaugo nuo triukšmo ir gaisro įsiplieskimo. Kadangi akmens vata yra nedegi, dažniausiai tinka su visomis statybinėmis medžiagomis.

Stiklo ar akmens vata? Nors abi vatos priklauso tai pačiai mineralinių vatų grupei, tačiau jų savybės yra skirtingos. Pirmiausiai dėl  pluoštinės struktūros bei plaušelių orientacijos akmens vata yra labiau atspari deformacijoms bei apkrovų poveikiui nei stiklo pluoštas. Svarbus ir kriterijus – atsparumas ugniai  t.y. akmens vatos naudojimo temperatūra siekia 1000 laipsnių Celsijaus, o stiklo vatos – tik iki 700 laipsnių Celsijaus. Dirbti su akmens vata yra sunkiau, nes ji yra tankesnė, ne tokia elastinga, kaip stiklo vata, tačiau ji nepraranda funkcionalumo drėkinant ir nesusitraukia.

Medžiagos vėdinamiems fasadams

Siekdami patenkinti įvairių architektūrinių projektų reikalavimus, ROCKWOOL siūlo daug universalių ir išskirtinių gaminių bei ilgaamžių laiko patikrintų sprendimų, padedančių apsaugoti ir pastatus, ir juose esančius žmones. Vėdinamiems fasadams šiltinti rekomenduojama rinktis VENTIROCK PLUS nedegias izoliacines plokštes, kurios plačiai naudojamos kartu su visomis apdailos medžiagomis – plokštėmis, plytelėmis, dailylentėmis.

Kitas geras pasirinkimas – akmens vatos plokštės VENTIROCK SUPER, kurios yra naudojamos vėdinamų išorinių sienų (su oro tarpu) šiltinimui su įvairaus tipo fasado dangomis – plokščių, metalo, plytelių, akmens ar stiklo. Dėl dvitankės struktūros VENTIROCK SUPER plokščių viršutinis sluoksnis veikia kaip priešvėjinė izoliacija, todėl jokių papildomų apsaugų montuoti nereikia. Kaip pagrindinis izoliacijos sluoksnis vėdinamiems fasadams tinka ir SUPERROCK PREMIUM aukščiausios kokybės akmens vatos plokštės, gaminamos pasitelkus naujovišką, inovatyvią gamybos technologiją.

Medžiagos tinkuojamiems fasadams

Tinkuojami fasadai oficialiai vadinami – išorinėmis sudėtinėmis termoizoliacinėmis sistemomis arba sutrumpintai dar ETICS. Taigi ETICS šiltinimo sistema susideda iš to, kad šilumos izoliacinė medžiaga – prie sienų klijuojama klijais ir tvirtinama mechaniškai – smeigėmis, o išorinė apdaila įrengiama iš plono dekoratyvinio tinko sluoksnio. Fasado apdailinio dekoratyvinio tinko pasirinkimas priklauso nuo naudojamų termoizoliacinių medžiagų rūšies, vietos klimato sąlygų ir t.t. Skirtingų tinkų ir/arba spalvų naudojimas suteiks namui estetinę išvaizdą. Šių sistemų populiarumą lemia technologiškai nesudėtingas procesas. Tokio tipo sistemose šilumos izoliacijai ROCKWOOL siūlo naudoti akmens vatos plokštes iš FRONTROCK serijos. Jos užtikrina apsaugą nuo atmosferos veiksnių (karščio, šalčio) poveikio, gaisro ir triukšmo.