Nuo pamatų iki stogo arba kaip sutaupyti statant namą | Geras būstas

Nuo pamatų iki stogo arba kaip sutaupyti statant namą

Edgaras Misiukas 5 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Koks namo projektas jums tinkamiausias

Sutaupymai statybos ir projektavimo metu

Ar tikrai apgalvojate viską namo statyboje

Ar galite įgyvendinti nuosavų namų svajonę nerizikuodami bankrutuoti? Taip, žinoma. Šiame straipsnyje pateiksime ko gero populiariausius statybos kaštų mažinimo būdus ir nurodysime, ko reikėtų vengti bet kokia kaina, kad nepatirtume netikėtų išlaidų.

Taupymą verta pradėti jau pačioje pradžioje, pasirenkant tinkamą sklypą, kuriame bus statomas namas. Pagrindinis kriterijus čia, žinoma, yra sklypo lokacija. Kuo toliau nuo didmiesčio, tuo pigiau, tad jei nereikės kasdien važinėti į darbą, verta pagalvoti apie vietoves už aglomeracijos ribų. Taip galima taupyti ir sveikatą, kadangi toks „pabėgimas nuo civilizacijos” dažniausiai reiškia ir švaresnį orą bei tylą.

Aukso viduriukas, šiuo atveju, gali būti labiau nuo didmiesčio nutolusio, tačiau šalia mažesnio miestelio esančio sklypo pasirinkimas. Tokia vieta paprastai suteikia pagrindinę kasdieniam gyvenimui reikalingą infrastruktūrą ir lengvą susisiekimą su didesnėmis aglomeracijomis, dažnai ir geležinkeliu.

Kitas aspektas yra sklypo plotas – nereikia kelių tūkstančių kvadratinių metrų, kad jaustumėmės laisvai. 600-800 m2 ploto pakanka pilnai funkcionuojančiam namui pastatyti ir aplink jį įrengti poilsio erdvę. Ir ne tik, kuo didesnis žemės sklypas, tuo didesnė kaina, bet tuo pačiu daugiau išlaidų ir darbų, susijusių su jo tvarkymu ir priežiūra.

Tačiau tikrai negalima taupyti grunto kokybės sąskaita – jis turi turėti pakankamai laikomosios galios, kad ant jo būtų galima pastatyti pastatą be papildomų pasiruošimo darbų.

Ir tokiu būdu galima nemažai sutaupyti pačiame sklype, kurie gali siekti net 10 tūkst. eurų. Ir tai tik pradžia.

Pastato sandarumas

Paprastas projektas yra geras projektas… ypač taupymui

Tinkamo namo projekto pasirinkimas lemia galutinę jo statybos kainą. Visų pirma, apsisprendę dėl galutinio projekto, pradžioje galime sutaupyti, nes dažniausiai jie yra bent kelis kartus pigesni nei individualūs projektai rengiami pagal užsakymą.

Antra, tinkamo projekto pasirinkimas tiesiog reiškia pigesnį investicijų įgyvendinimą. Čia reikėtų vadovautis principu „kuo paprasčiau, tuo pigiau“. Mūsų namo formos pasirinkimas turės esminės įtakos išlaidoms tiek statybų metu, tiek vėliau jį eksploatuojant. Taigi, ką pasirinkti? Geriausia būtų paprastas ir kompaktiškas kvadratinio arba stačiakampio plano korpusas su dvišlaičiu stogu, kurio nuolydis yra 30-45 °C.

Eksploatuojama mansarda, kurią mes gauname tokios statybos metu, yra papildoma erdvė namuose, o kartu išskirstant pamatų, stogo ir lubų išlaidas į du lygius.

Taip pat skaitykite: Namo šiltinimas – ką turite žinoti prieš perkant namą?

Pigesnė statyba reiškia pigesnę eksploataciją

Sudėtingi namų projektai su daugybę linkių, įdubų, stoglangių ir kitų elementų atrodo įspūdingai, tačiau brangiau ne tik statyti, bet ir šildyti. Didesnis temperatūros mainų paviršius reiškia didesnius šilumos nuostolius – tuo pačiu didesnes sąskaitas už šildymą.

Ypač stogo atveju paprastumas atlieka didelį finansinį vaidmenį: visiškai nestandartinis projektas gali sudaryti iki 40 proc. visos statybos kainos. Paprastesnę konstrukciją lengviau tinkamai apšiltinti, todėl reikia atminti, kad vienbučiuose namuose šilumos nuostoliai dėl nepakankamos stogo izoliacijos gali siekti iki 25 proc. visos šilumos, kuri išeina iš pastato.

Stačiakampis, langų atveju yra „stebuklinga forma“ – dažniausiai jie yra 30-40 proc. pigesni nei, pavyzdžiui, arkos formos langai, o funkcijas atlieka tas pačias.

Vietoj balkono – terasa

Panašūs „dvigubi spąstai“ slepiasi iš pažiūros paprasčiausiuose balkonuose, kurie kiekvienas padidins bendrą sąmatą bent pora tūkstančių eurų. Be to, tradiciniu būdu pastatyti balkonai gali būti rimtų šalčio tiltų susidarymo priežastimi. Norint to išvengti, būtina naudoti specialias tvirtinimo detales, kad šiluma nedingtų, o tai, žinoma susiję su papildomomis išlaidomis.

Bet ar tikrai mums reikalingas balkonas nuosavame name? Įprasta terasa bus daug funkcionalesnė, o jos statybą galima perkelti į vėlesnį investicijų etapą, jau pastačius namą.

Pastato sandarumas

Mažiau metrų nereiškia mažiau komforto

Pasvarstykime, kiek ir kokių kambarių mums iš tikrųjų reikia tiek dabar, tiek ateityje. Žinoma tai ne apie, namiškių komforto ribojimą, tačiau verta pagalvoti ar tikrai mums reikalingas svečių kambarys? Vieno papildomo kambario atsisakymas reiškia apie 10-15 tūkst. eurų piniginėje daugiau, o ši suma pravers kitoms išlaidoms.

Prieškambario ir koridoriaus ploto sumažinimas yra dar viena procedūra, kuri teigiamai paveiks investicijų kainą ir tuo pačiu nesumažins naudojimosi namu patogumo.

Ar tikrai reikalingas garažas dviems automobiliams? Galbūt užtenka stoginės vienam automobiliui ar mažesniam garažui?

Atlikus tokią analizę gali paaiškėti, kad mums nereikia 200 m2, kad sukurtume savo šeimai komfortą. Paprastai pakanka 100-140 m2 ploto, o mažiau kvadratinių metrų yra ne tik pigesnė statyba, bet ir mažesnės eksploatacijos išlaidos.

Taip pat skaitykite: Šilumos izoliacija. Kaip užsandarinti senus langus ir sumažinti šilumos nuostolius?

Pilnas rūsys pinigų

Posakis, kad didžiausi turtai slypi po žeme, dažnai sutinka ir statant namą. Rūsio atsisakymas leis mums iki 20 proc. sumažinti išlaidas statyboms arba išleisti tuos pinigus tam, ką tikrai galima pamatyti ir nuolat naudoti. Tokios didelės sąnaudos atsiranda dėl daugybės rūsyje atliekamų veiksmų: projektavimo, žemės darbų, tinkamos apsaugos nuo vandens ir drėgmės, šilumos izoliacijos ar papildomų laiptų.

Taip pat reikia atsiminti, kad rūsys gali sumažinti pastato šilumines savybes, o tai generuoja tolesnius finansinius nuostolius.

Užsakomoji ar ekonominė statyba?

Taupymas nesibaigia planavimo etape. Kiek galiausiai išsipūs mūsų investicijos, labai priklauso nuo pasirinkto statybos būdo. Renkantis užsakomąjį variantą, visą įgyvendinimą patikime vienai įmonei, kas akivaizdžiai užkirs kelią pigesnių rangovų atrankai tam tikriems darbų etapams. Kita vertus, statybos kaštai šioje metodikoje, dažniausiai žinomi nuo pat pradžių ir išvengsime nemalonių finansinių netikėtumų.

Antras variantas – ekonominė metodika, kurioje kiekvieną etapą patikime vis kitai komandai, o dalį darbų atliekame patys. Taip sumažinus darbo sąnaudas galima sutaupyti iki 20 proc. Tačiau pastatyti namą tokiu būdu paprastai užtrunka ilgiau nei pirmuoju atveju.

Taip pat galite sutaupyti neišsaugodami

Ir taip sklandžiai pereiname prie paskutinio patarimo, kuris, paradoksalu, gali sutaupyti daugiausia ne statybų etape, o eksploatuojant mūsų svajonių vietą. Na, o norėdami daug metų džiaugtis mažesnėmis namo priežiūros išlaidomis – netaupykite rangovams ir medžiagoms. Pastato pamatų, statybos ar šiltinimo etapų klaidos gali turėti labai brangių pasekmių.

Klasikinis pavyzdys čia – netinkamų termoizoliacinių medžiagų pasirinkimas. Tai paprastas būdas veistis grybeliui, pelėsiui, susidaryti blogam patalpų mikroklimatui, nepakankamai garso izoliacijai ir svarbiausia pastato energinio naudingumo mažinimui. Palyginimui, akmens vatos, naudojimas leidžia sutaupyti net keliasdešimt procentų viso šildymo sezono metu.

Taigi, užuot ieškojus pigesnių abejotinos kokybės medžiagų, verčiau susitelkti į patrauklių pasiūlymų paiešką ir gerų, patikimų sprendimų pasirinkimą.

Kaip matote, didžioji dalis protingų sutaupymų planavimo ir namo statybos etape taip pat sumažins ir eksploatavimo išlaidas. Todėl prieš pradedant statybas verta gerai apgalvoti, ko mums iš tiesų reikia, kad savo namuose jaustumėtės patogiai.