Langų šilumos izoliacija. Kaip užsandarinti senus langus?

Šilumos izoliacija. Kaip užsandarinti senus langus ir sumažinti šilumos nuostolius?

Andrius Buska 6 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Problemos gyvenant su nesandariais langais

Ką galime pasidaryti patys norint užtikrinti langų sandarumą

Kokius, su langais susijusius darbus, vertėtų patikėti specialistui

Langų šilumos izoliacija

Kaip žinome langai yra vieni didžiausių šilumos laidininkų pastatuose. Ypač seni, nesandarūs langai yra didelis galvos skausmas pastatų savininkams. Daugeliu atvejų, būtent ši problema yra priežastis didelių šilumos praradimų, tuo pačiu ir didesnių išlaidų šildymui priežastis. Esant nesandariems langams patalpose juntamas skersvėjis, o priėjus prie lango jaučiamas diskomfortas dėl žemesnės temperatūros. Todėl, šiame straipsnyje, pateikiame keletą patarimų, kaip spręsti šią problemą, kokiomis medžiagomis sandarinti langus ir kaip pagerinti šiluminį komfortą patalpoje, žinoma, tuo pačiu, išsaugant šilumą bei sutaupant lėšų už šildymą.

plastikiniai langai

Gyvenant senos statybos namuose dažnai juntamas prasiskverbiantis šaltis ar nežymus oro judėjimas įvairiose patalpų vietose. Deja, bet dažniausiu atveju tos vietos yra langai ir išorės durys. Tačiau pasitaiko ir atvejų, kad pastato kampuose ar grindų ir sienos sujungimo vietose vidaus paviršių temperatūra yra žemesnė. Tai rodo, kad dėl šiluminių tiltelių ar netinkamai sumontuotos šilumos izoliacijos ar pažeisto vėjo izoliacinio sluoksnio šaltis skverbiasi į vidų.

Tačiau grįžkime prie langų, nuo kurių ir pradėjome. Aišku jei turime visiškai senus ir nesandarius langus nelieka nieko kito kaip tik pakeisti juos naujais, nes juos atnaujinti ar sandarinti tiesiog neapsimoka. O jei langai dar geri, bet ne visiškai sandarūs, tada reiktų paieškoti tų sandarumo neužtikrinančių priežasčių. Dažnu atveju, priežastis – netinkamas montavimas, susidėvėjusios sandarinimo priemonės (tarpinės) ar neteisingas paties lango sureguliavimas. Žinoma, nuo lango varstymo, jo mechanizmas ir kiti apkaustai taip pat gali susidėvėti. Tad ką turėtume daryti tokiais atvejais?

Prieš sandarinant – sureguliuokime langus

Dėl temperatūrų tarp išorės ir vidaus bei esant išorės temperatūrų pokyčiams, medžiaga iš kurios pagaminta lango stakta ir varčia keičia matmenis, t.y. susitraukia ir išsiplečia. Tai ir lemia, kad prarandamas pirminis lango sandarumas po montavimo. Todėl laikas nuo laiko, turėtume sureguliuoti lango apkaustus (vyrius, rankenas) ir sutepti specialiais apsauginiais preparatais. Visi langai net ir patys naujausi dėvisi, ne tik dėl išorinių oro veiksnių poveikio, bet ir mechaninio nuolatinio varčios atidarymo ir uždarymo. To pasekoje, vyksta greitesnis lango mechanizmų (vyrių, rankenų) ir tarpinių susidėvėjimas. Dėl to sumažėja langų sandarumas, ilgaamžiškumas ir patogumas juos naudoti.

Kaip uzsandarinti senus langus

Esamų langų reguliavimą derėtų patikėti specialistams, nes jie geriausiai išmano šį darbą, tačiau jei turime valios, kantrybės ir įrankius tai gali pavykti padaryti ir patiems, savo jėgomis.

Senų langų remontas – ką derėtų prisiminti?

Jeigu akivaizdžiai matoma, kad langai dar pakankamai geri bet nesandarūs, o reguliavimas neduoda apčiuopiamos naudos – turime galvoti apie jų remonto ir atnaujinimo darbus. Pirmiausiai nustatome visas remontuotinas vietas, kur atsiranda šilumos nuostoliai ir vyksta šalto oro patekimas į vidų. Detaliai neaptarsime visų atnaujinimo darbų, tačiau paminėsime ką galite lengvai pasidaryti patys.

Jei tarp stiklo ir varčios rėmo yra atsiradęs tarpas, sandarinimui galime naudoti silikoną. Geriausia rinktis bespalvį, kuris po sukietėjimo nebus matomas. Tinkamiausias yra neutralus silikonas dėl savo elastingumo, judėjimo galimybių sujungimuose, atsparumo temperatūros pokyčiams ir oro sąlygoms bei UV spinduliuotei. Sukietėjęs silikonas užtikrina sujungimo sandarumą bei neleidžia orui ir šalčiui skverbtis per jungtį.

Kada sandarinti montažinėmis putomis?

Silikonas yra tinkamas norint sandarinti nedidelius plyšius, tačiau jei matome, kad nesandarumai ar tarpai yra tarp lango staktos ir sienos, reikalingi kiti sprendimai. Tokiu atveju teks šį tarpą užpildyti sandarinimo putomis, kurios pučiamos specialiu pistoletu ar tiesiai iš plafono. Atkreipkite dėmesį, kad parduotuvių lentynose galima rasti įvairių tipų sandarinimo ar montažinių putų. Vienakomponentės montažinės putos bus tikrai geriausias sprendimas užpildyti santykinai mažas ertmes. Montažines putas užpurškus, jų kietėjimo metu jos padidina tūrį keleriopai, todėl svarbu jų nepanaudoti per daug, kad per daug neišsiveržtų. Visiškai joms sukietėjus, galime naudoti peilį putų išsikišimams nupjaustyti. Prieš pūtimą rekomenduojama lango ir sienos paviršius apsaugoti nuo perteklinio kiekio išsiveržimo ar užtiškimo. Jei taip nutiko, ant lango užtiškusios putos yra nuvalomos be jokių pažeidimų naudojant specialų valiklį arba acetoną iškart po putų užpurškimo.

langu silumos izoliacija

Sandarūs langai ir vėdinimas

Dažnai kalbama apie tinkamos patalpų ventiliacijos svarbą ir tai yra nepaneigiama. Vėdinimas namuose turi veikti tinkamai ir nuolat, tačiau kaip prie to dera sandarūs langai? Dažnu atveju sakoma, kad vėdinimo sistema nereikalinga, nes vėdinimas vyksta atidarius langus. Su tuo galima sutikti tik iš dalies, nes jei norime turėti nuolatinę oro apykaitą patalpose turime langus laikyti atvertus praktiškai visada, o sutikite tai nėra įmanoma ir logiška. Todėl patalpų vėdinimo funkciją atlieka sumontuota ir veikianti vėdinimo sistema (rekuperacija).

Vis tik, kai kurie langai gali turėti tam tikrą vėdinimo funkciją, esant langams su orlaidėmis ar su specialiomis mikroventiliacinėmis angomis, kurios būna pagaminamos gamykloje. Nerekomenduojama patiems daryti ir palikti angas lange, nes tai gali sukelti nekontroliuojamą oro judėjimą, kuomet gali užšalti lango varčia, susidaryti pelėsis ar grybelis.

Tikimės, jog šie keli patarimai leis padidinti langų sandarumą bei užtikrinti malonų mikroklimatą Jūsų namuose.