Patarimai, kaip teisingai išsirinkti rangovą – reikia vadovautis keliomis esminėmis taisyklėmis

Patarimai, kaip teisingai išsirinkti rangovą – reikia vadovautis keliomis esminėmis taisyklėmis

ROCKWOOL 4 min
kaip susirasti rangova

Prieš pradedant namo statybas vienas svarbiausių veiksmų yra patikimo, vertingų patarimų galinčio suteikti rangovo pasirinkimas. Tai daryti reikėtų itin atsakingai, mat būtent jis turės įgyvendinti visus su statybomis susijusius užsakovo norus bei tapti lyg geriausiu jo draugu.

Jei tai tik įmanoma, jo reikėtų pradėti ieškoti dar prieš perkant sklypą, kuriame bus statomas namas. Juk jis gali padėti apsispręsti dėl pamatų liejimo, namo krypčių.

Taip pat rangovas greičiausiai iškart patars dėl konstrukcinių sprendimų, kas yra itin aktualu –statybų eigoje projektas šiaip ar taip yra koreguojamas, o tai gali kainuoti dar daugiau. Kitaip sakant, projektuotojas nėra statybininkas, o jiems dirbant kartu gali būti priimami labiau ekonomiškai naudingi sprendimai.

Reikia neskubėti

Deja, bet toks rangovo pasirinkimas dar tik projektuojant namą nėra itin populiarus – žmonės dažniausiai jo ieško jau turėdami paruoštą projektą. Tiesa, tai visgi taip pat nėra jau toks blogas kelias, mat taip irgi galima išsirinkti tinkamiausią darbų vykdytoją.

Šiuo atveju svarbiausia – neskubėti ir itin pasidomėti, kaip draugams bei pažįstamiems sekėsi statytis namą, kokios patirties jie turi. Beje, turint rankose projektą galima kreiptis į kokias penkias įmones, su jomis planuoti susitikimus – projektas rangovui atsako į tam tikrus klausimus, tad abejoms pusėms yra lengviau tartis dėl dalykų, kuriuos paminėsiu vėliau.

Visų pirma, jau pažvelgęs į projektą rangovas mato būsimo statinio viziją. Tačiau jei nerandama bendra kalba dar tik šnekant apie būsimas statybas, nerekomenduočiau jo. Vykstant statyboms, rangovas turi tapti geriausiu draugu.

Nereikėtų taupyti

Tiesa, tiek itin ankstyva, tiek ilgai galinti užtrukti rangovo paieška gali pabranginti darbų kainą, tačiau taupyti čia nereikėtų, nes pasirinkus pigiausią kainą, statybų eigoje kenčia kokybė. Beje, turint brėžinius, namo projektą nebus didelių kainų skirtumų. Tiesa, pasirinkus mažiausią kainą, ji gali kisti daugiau ir aišku, ne į pigesnę pusę.

Medžiagų kainos taip pat nedaro daug įtakos statybų kainai, tad ir tai geriau patikėti rangovui. Užsakovas dažnai mano, kad pasiskambinus į keletą įmonių jiems pavyks pigiau įsigyti prekių. Tačiau taip elgiantis atsiranda nemažai klaidų – per daug prisiperkama, o vėliau lieka nepanaudotų medžiagų. Tad rūpintis medžiagomis turėtų rangovai, ypač kai kurie jų tikrai turi geresnes sąlygas įsigyti prekių pigiau. Be to, šitaip užtikrinama, kad neliktų medžiagų likučių.

Ilgametę medžiagų pirkimo patirtį turintis rangovas turėtų užtikrinti ir medžiagų kokybę. Ji yra itin svarbi ir tam, kad konstrukcijos ilgainiui išliktų kuo mažiau pakitusios, o namo gyventojų gerovė būtų kuo didesnė. Ji priklauso ir nuo šiltinimo medžiagų pasirinkimo.

Pavyzdžiui, tinkamas sienų apšiltinimas padės užtikrinti sienų ilgaamžiškumą ir konstrukcijų tvirtumą. Beje, pakaitalai su prastesniais šilumos laidumo parametrais ne tik didina šilumos nuostolius, bet yra ir degūs. Tad prastas medžiagų pasirinkimas itin pablogintų priešgaisrinę saugą, o gaisro atveju padidintų nuostolių tikimybę. Taip pat prastai apšildžius pastatą galimi itin dideli šilumos nuostoliai.

Statybomis reikėtų domėtis ir užsakovui

Tiesa, visgi vykstant statyboms nereikėtų visko atiduoti į rangovo rankas. Nors jis skiria už kokybę atsakingą statinio statybos vadovą ir visko išmanyti bei viskuo rūpintis užsakovui tikrai nereikia, bet domėtis statybomis – būtina. Mat statybų eigoje tikrai iškils nemažai klausimų, į kuriuos atsakant bus reikalingas ir galutinis užsakovo žodis. Čia taip pat būtinas savitarpio supratimas – jei rangovas yra geriausias draugas, tai ir namas greičiau bus pastatytas, ir klaidų nebus.

Būtina ne tik iškart aptarti darbų apimtis, jų grafiką, bet ir pasirašyti tai apibrėžiančią sutartį, kurioje būtų aprašomi ir avanso bei kiti finansiniai klausimai. Taip pat ir priduodant darbą – tuomet reikia pasirašyti labai svarbų darbų priėmimo-perdavimo aktą. Tik po to seka atsiskaitymas. Jei akto nepasirašome patys, tai vienašališkai gali padaryti rangovas. To nereikėtų leisti, nes jei kokie darbai yra atlikti nekokybiškai, rangovas turėtų į tai reaguoti ir trūkumus pašalinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *