Seno namo renovacija – į ką reikia atkreipti dėmesį? | Geras būstas

Seno namo renovacija – į ką reikia atkreipti dėmesį?

Andrius Buska 7 min

Seno namo renovacija – kas tai? 

Su seno namo renovacija susijusių darbų apimtis gali būti labai skirtinga, priklausomai nuo esamos pastato būklės. Jei atliekami statybos darbai, kuriais siekiama tik atkurti pirminę esamo pastato būklę, jo nerekonstruojant ir kapitališkai neremontuojant ir taip pat nekeičiamos, nešalinamos, neįrengiamos, nestiprinamos ir nesilpninamos laikančiosios konstrukcijos – tai traktuojama kaip einamieji priežiūros ar paprastojo remonto darbai. Paprastai esamų pastatų ar jų dalių apšiltinimas taipogi priskiriamas paprastojo remonto darbams. Tačiau jei norima pertvarkyti statinio laikančiąsias konstrukcijas ar keisti statinio išorės matmenys, tuomet kalbame apie  pastato rekonstrukciją ar kapitalinį remontą. Todėl tokių darbų apimties klausimas turi įtakos ir su projekto parengimu, statybos leidimo gavimu bei kitomis organizacinėmis išlaidomis.  

Visais atvejais prieš bet kokių darbų pradžią reiktų konsultuotis su specialistais, kurie jums patars kokią statybos rūšį pasirinkti pagal jūsų senajame name norimus atlikti renovacijos  darbus. O esant poreikiui ir padės parengti projektą at vykdyti atnaujinimo darbus. 

 

Nuosavo namo renovacija – svarbiausios užduotys 

Prieš kelis dešimtmečius statant namus nebuvo naudojamos šiltinimo medžiagos arba jos nebuvo pakankamai efektyvios, todėl senesnes statybos pastatai turi energijos suvartojimo problemų. Dėl didelių šilumos nuostolių tokio tipo pastatų eksploatavimui reikia sunaudoti daug daugiau energijos. Tokių objektų išlaikymas yra brangus. 

Norint padidinti seno namo energinį efektyvumą, dažniausiai reikia apšiltinti visas išorines atitvaras ir pakeisti langus bei duris. Langų ir durų atveju, didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas stiklo paketų ir profilių šiluminėms savybėms bei sumontavimo kokybei, kad būtų išvengta linijinių šilumos tiltelių susidarymo rizika. Seno namo išorines sienas reikia papildomai apšiltinti įrengiant atskirą šilumos izoliacijos sluoksnį. Medžiaga, kuri puikiai tinka šiai paskirčiai, yra akmens vata. Šis produktas gali būti naudojamas įvairių paskirčių ir konstrukcijų sienoms šiltinti. Taigi, akmens vata pravers renovuojant ne tik mūrinį, bet ir medinį namą. Su šia medžiaga taip pat efektyviai galima izoliuoti stogą ar palėpę, pertvaras ir perdangas tarp aukštų. Puikios šilumos izoliacijos savybės, kuriomis pasižymi akmens vata, sumažina šilumos nuostolius per atitvaras. Todėl sušildytas oras žiemos mėnesiais neištrūks iš namo vidaus, o vasarą patalpos per daug neįkais. Akmens vatos savybė slopinti garsus, aidėjimą ir vibracijas užtikrins puikų akustinį komfortą namo viduje – jo nepasieks varginantis triukšmas iš lauko aplinkos. Taip pat verta prisiminti ir tai, kad akmens vata yra nedegi. Ši savybė žymiai padidina kiekvieno renovuojamo namo priešgaisrinės saugos lygį.

Kai kurie seno tipo gyvenamieji namai taip pat turi problemų su pamatų šilumos izoliacija. Pasitaiko, kad per nesandarius pamatų elementus į pastatą patenka vanduo. Pamatų hidroizoliacijos metu padarytos klaidos taip pat gali sukelti namo atitvarų drėkimą. Jei pamatų elementai nėra apsaugoti nuo drėgmės patekimo į juos, būtina ištaisyti anksčiau padarytas klaidas. Atliekant pamatų hidroizoliavimo darbus nereikia pamiršti ir jų apšiltinimo. Tokiais atvejais ne tik apsaugosite pastatą nuo išorinės drėgmės poveikio, bet ir sumažinsite šilumos nuostolius per pamatus.