Buto remontas: žingsnis po žingsnio arba kaip neišprotėti? 

Buto remontas: žingsnis po žingsnio arba kaip neišprotėti? 

Edgaras Misiukas 6 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Kaip suplanuoti buto remontą

Kiek buto remontas gali kainuoti

Ar verta remontuoti butą pačiam

Kalimas, gręžimas, dulkės, medžiagų pirkimas, tinkavimas, dažymas, elektros išvedžiojimas, didelės išlaidos, problemos, sprendimai ir klausimai… Visą šią pavienių žodžių virtinę galima pavadinti paprasčiau: kapitalinis būsto remontas.

Kai kurių šaltinių duomenimis būsto remontas yra trečias labiausiai psichologiškai veikiantis įvykis, su kuriuo žmonės susiduria savo gyvenime, užleidžiantis vietą tik skyryboms ir barniams. Iš tiesų, kuomet detaliau susipažįstame ir suprantame kas laukia nusprendus atlikti būsto remontą ir kokie laukia iššūkiai – gali išpilti šaltas prakaitas. Susisiekėme su Mantvydu iš bendrovės užsiimančios įvairiais statybos ir apdailos darbais, tikintis – jog jis nuramins skaitytojus, kuriems remonto darbai jau ne už kalnų.

Būsto remontas

Būsto renovacijos planas

Mantvydai, namuose noriu atlikti kapitalinį remontą. Nuo ko turėčiau pradėti, kad viskas eitųsi kuo sklandžiau?

Sakyčiau, viskas vyksta kur kas paprasčiau jei yra parengiamas darbų projektas. Todėl jo parengimas būtų pirminis darbas, kuris vėliau stipriai palengvins patį remonto procesą. Pradžiai aptarkite visas smulkmenas su namiškiais ir paruoškite aprašą, surašydami norus ir sprendimus kuriuos priėmėte savame rate, kad rengiant projektą visų pusių įsivaizdavimas būtų kuo tikslesnis. Tada pagal tai dizaineris paruoš projektą su sprendiniais bei brėžiniais. Taip pat galite pasirinkti ir nurodyti medžiagas kurias norite naudoti. Greičiausiai turite savo dažų, grindų dangos ar kitus favoritus ar esate jais domėjęsi. Interjero dizaineriai žinoma padės su tuo taip pat.

Ar neįmanoma tokį projektą pasidaryti pačiam be dizainerio pagalbos? Neslėpsiu, mano biudžetas nėra pats didžiausias…

Žinoma galima daryti ir taip. Daugybė mano klientų vietoj projekto pateikdavo tiesiog nuotraukas iš interjero dizaino katalogų ar interneto puslapių prašydami atkartoti kažką panašaus. Aš taip pat dažnai pasiūlau galimus sprendimus, pavyzdžiui nišos užuolaidoms, LED apšvietimas prie jų ar kiti sprendimai, kurie vėliau palengvins gyvenimą. Sakau tai iš patirties ir atsiliepimų, kadangi dažnai tokie, ne pirmo būtinumo sprendimai, nėra net apsvarstomi. Apskritai, prieš pradėdami dirbti, turite turėti aiškią viziją, ką norite pasiekti ir įsitikinti ar apie viską informavote statybininkus.

Gerai, sakykime jog tiksliai žinau ko noriu. Galime judėti toliau?

Luktelk, ne taip greitai. Reikėtų atlikti dar keletą dalykų. Visų pirma, apžiūrėkite elektros įvadą ir vamzdynus. Reikia žinoti ne tik kur yra elektros įvado vieta, kur sumontuoti išjungimo automatai bei kur yra pagrindinis vandens užsukimo vožtuvas, bet įsitikinti ar viskas ten veikia. Kartą nutiko taip, kad begriaudami sieną pažeidėme seną vamzdį, o pagrindinis vožtuvas neveikė taip kaip turi veikti ir pridarė nemažai nuostolių. Jei tai yra butas daugiabučiame name, jums reikės apie numatomą darbų pradžią informuoti savivaldybę apie galimą triukšmą remonto metu. O keičiant radiatorius reikia atskiro projekto suderinto su namą administruojančia įmone. Taip pat reikės statybinių atliekų konteinerio ir nusimatyti jo pastatymo vietą. Bendrai, turėsite padaryti nemažai darbo dar prieš pradedant savo buto remontą.

Kapitalinis būsto remontas

| SVARBU, jeigu remontuojate butą daugiabučiame name  

Jums reikės prieš 7 dienas pranešti apie tai savivaldybei. Nusimatykite statybinių atliekų konteinerio vietą lauke. Kalbant bendrai, jums reikės įdėti pakankamai daug darbo dar iki pačio remonto darbų pradžios.

Buto remontas – žingsnis po žingsnio

Nuo ko turėtų prasidėti buto remontas?

Nuo tvirtos vizijos ir sąrašo, kas ir kur turėtų būti padaryta. Nurodyti kur dabar pakloti laidai, vamzdynai ar pravestos komunikacijos ir kur turėtų būti pagal atnaujintą planą. Įsivertinti kokia yra sienų būklė ir ar jos nereikalauja lyginimo ar įtrūkų užglaistymo, įsitikinkite ar luboms nereikia sutvirtinimo. Norint atsinaujinti iš pagrindų ir prisitaikyti prie šiuolaikinio gyvenimo reikėtų pradėti nuo elektros instaliacijos atnaujinimo. Namai ne tik taps saugesne erdve, tačiau atnaujinus elektros instaliaciją ir pritaikius prie šiuolaikinių technologijų bei jų poreikio, gyvensite kur kas patogiau.

Nuosavuose namuose visuomet įvertiname konstrukcijų šilumos ir hidroizoliacijos kokybę. Jeigu matome pelėsio atsiradimo reiškinius ant sienų ar kampuose ir namo savininkai sako, jog sniegas ant namo stogo neužsilaiko, tuomet suprantame, jog problema slypi nepakankamame namo šiltinime. Dažnu atveju šilumos izoliacijos nėra arba ji nepakankama ar blogai sumontuota. Nėra jokio tikslo suremontuoti patalpų vidų, susikurti stilingą interjerą, kuris gali būti greitai sugadintas dėl atsiradusio pelėsio ar šalčio ir drėgmės patenkančios per neapšiltinas konstrukcijas. Tad galvojant apie vidaus apdailą nereikia pamiršti ir namo apšiltinimo. Pati remonto pradžia prasideda nuo įmontuojamų baldų išmontavimo, jei jie trukdo įgyvendinti jūsų planą, pvz. reikia nugriauti vieną ar kitą sieną, o jei netrukdo tuomet galime tiesiog uždengti juos plėvele.

Sakyk, kurie darbai turėtų būti vykdomi pirmiau, elektros ar santechnikos?

Dažniausiai abu šie darbai daromi paraleliai, vienu metu, kadangi jie vienas kitam netrukdo. Nuotekų sistema turėtų turėti nuolydį, todėl vamzdžiai turėtų būti dedami į tą pačią vietą vietoj senųjų. Yra ir tokių senų taisyklių kaip pavyzdžiui, elektros lizdai turi būti bent 60 cm nuo vandens vamzdžių. Tai svarbu nusimatyti prieš pradedant montuoti vandentiekį. Na, o planuojant remontą verta daugiau dėmesio skirti elektros įrangos bei prietaisų išdėstymui namuose. Tai išgelbės mus nuo to, kad visą gyvenimą tektų kovoti su prailgintojais ir jų sukeliama netvarka. Suplanuokite apšvietimą virš valgomojo stalo, apgalvokite kurie apšvietimo elementai turi turėti perjungėjus, kur ir kiek kištukinių lizdų bus, suskaičiuokite kiek buitinių prietaisų naudojame ant virtuvės stalvišio nuolatos ar net kur planuojate pastatyti kalėdinę eglutę. Keičiant radiatorius geriausia pakeisti visą seną įrenginį. Namuose taps stilingiau, šilčiau ir būsite tikri dėl sandarumo ilgiems metams.

Remontas

Gerai, kuomet turime išvedžioję komunikacijas, kas tuomet?

Tradiciškai vyksta apdailos darbai ir užbaigimas. Tinkuojame ar montuojame gipso kartono plokštes, glaistome ir dažome sienas, klijuojame plyteles, montuojame dušo kabina ar statome vonią, praustuvus, klojame grindų dangą ir kabiname ar statome baldus.

Ir baigta?

Tiesą sakant, ne visai. Paklojus grindų dangą ir sumontavus įrangą, turėtų sekti paskutinių korekcijų laikas. Dažniausiai darbų metu tiesiog neišvengiama atsiradusių naujų nedidelių sienų pažeidimų kuomet montuojama virtuvė ir jos baldai, todėl po baldų sumontavimo reikia dar kartą sužiūrėti ir ištaisyti tuos pažeidimus. Žinoma, po visko susitvarkome. Po remonto likę nešvarumai taip greitai nedings, todėl reikės net keletą kartų viską išsiplauti ir išvalyti.

Ir kiek tokio tipo remontas galėtų kainuoti?

Žinoma, jog viskas priklauso nuo daugybės faktorių. Pagrinde nuo medžiagų, kurias naudosite kainos ir nuo darbų pobūdžio. Vidutinė remonto kaina kvadratiniam metrui, naudojant neprastas medžiagas, gali svyruoti apie 200-300 eurų. Apytiksliai pusę to sudaro darbas, kitą pusę medžiagos.

| Buto remonto kaina – preliminariai galima skaičiuoti, jog apytikslė standartinio buto remonto kaina, naudojant patikimas, vidutinės kokybės ir kainos medžiagas, galėtų kainuoti apie 200-300 eurų už kvadratinį metrą | 

Tiesą sakant, man tai yra kiek per daug. Pažįsti mane ir žinai, jog nemažai galiu pasidaryti ir pats, o be to turiu tam skirtus įrankius. Kaip manai ar galėčiau remontą pasidaryti savarankiškai?

Jeigu darysiesi remontą pats ir turi viziją ką nori pasiekti, tuomet neturėtų kilti jokių problemų. Tik prismink ką sakiau, susidaryk planą: žingsnis po žingsnio ir tik tuomet imkis darbų. Remonto darbai užtruks tikrai ilgiau, tačiau žinoma – viskas yra padaroma. Tiesa, kad ir koks nagingas esi, vis tiek rekomenduočiau samdyti profesionalus elektros ir santechnikos darbams. Susiplanuok išdėstymą, pasižymėk kur turėtų būti išvedžioti laidai ir vamzdžiai. Gali net ir pasidaryti griovelius elektros laidams ar rozetėms, tačiau pačią instaliaciją palik profesionalams. Tai yra labai atsakingas momentas, kadangi visa tai bus paslėpta ar uždengta, ir kažką atlikus ne taip, reikės įdėti dvigubai darbo tam ištaisyti. Ne gana to, neteisingai įrengta elektros instaliacija gali sukelti pavojų, o blogai pajungtos santechnikos atveju gali prisidaryti didelės žalos savo ar kaimynų turtui.

| SVARBU | 

Elektros ir santechnikos darbams rekomenduojama samdyti profesionalus. Klaidos šiose vietose gali būti skaudžios. 

Žinoma, tokiuose darbuose neverta taupyti pinigų. Kaip manai, kiek laiko gali trukti vidutinio buto remontas?

Mūsų nedidelė komanda, buto iki 100 m2 remontą atlieka per 1,5 – 2 mėnesius, dirbdami tik darbo dienomis bei valandomis. Tu dirbsi pats vienas ir žinoma lėčiau nei savo srities profesionalai. Be to, abejoju ar turėsi tiek laiko kiek tarkime mes. Paskaičiuok kuris variantas tau labiau pelningas.

Hmm … Atrodo, kad per remonto laikotarpį aš sugebėčiau uždirbti tai ką išleisčiau remontui. Ir tai būtų kur kas lengvesniu būdu. 

Greičiausiai esi teisus. Štai kodėl geros brigados, kaip mano turi darbų metams į priekį. Nemaža dalis mano klientų galėtų pasidaryti remontą patys, tačiau viską įsivertinus tai nėra taip lengva ir paprasta kaip galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Dėkoju už pokalbį ir patarimus.  

PATARIMAS | 

Kuomet ruošiatės privataus namo remontui, apsvarstykite apie papildomą šilumos izolaciją. Jeigu norite sumažinti šildymo išlaidas ar pagerinti vidaus patalpų garso izoliaciją, jeigu ji nėra pati geriausia.  

Daugiau skaitykite Mantvydo straipsnyje apie apšiltinimo naudą: 15 metų patirtį turintis dailidė – apie sienų apšiltinimą: kai pradedama taupyti ten, kur nereikėtų, prasideda problemos.