„Žalieji“ pastatai – kas padaro pastatą tokiu? | Geras būstas

„Žalieji“ pastatai – kas padaro pastatą tokiu?

Edgaras Misiukas 6 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Populiariausias „žaliųjų“ pastatų sertifikavimo sistemas

Tvarios statybos statistika Lietuvoje ir pasaulyje

Kuo mūsų gerovė susijusi su tvaria statyba

Daugelis iš mūsų galvoja apie ekologiškus pastatus, ekologišką ir energiją taupančią statybą. Nors samprotavimai yra teisingi, juose telpa kur kas daugiau nei tai. Ekologiško pastato atveju aplinkosauginis sąmoningumas ir tvarumas vaidina pagrindinį vaidmenį tiek statant, tiek eksploatuojant jį.

Iš pradžių apsibrėžkime, kas yra „žalioji“ statyba ir koks jos vaidmuo tarp aplinkai nekenksmingų statybos metodų. „Žalioji“ arba tvari statyba, reiškia pastatų projektavimą, statybą ir eksploatavimą darančių minimalų poveikį aplinkai, tačiau suteikiančių komfortą ir patogumą juose gyvenantiems ar dirbantiems žmonėms. Kad pastatas būtų laikomas „žaliuoju“, jis turi atitikti tam tikrus kriterijus:

– energijos ir vandens efektyvumas
– minimalus atliekų susidarymas ir tarša
– aplinkos ir žaliojo kraštovaizdžio išsaugojimas
– pagerinta pastato gyventojų savijauta ir sveikata

Žalieji pastatai

Taip pat skaitykite: Namo statybos kaina 2022 – kiek išleisime projektavimui, statybai ir interjerui?

Žalieji standartai keliomis versijomis

Dvi žinomiausios „žaliųjų“ pastatų sertifikavimo kriterijų sistemos yra LEED ir BREAM. Abi yra daugialypės sertifikavimo sistemos, padedančios projektuotojams, pastatų savininkams ir operatoriams ekologinio projektavimo, statybos ir nuosavybės administravimo srityse. Taigi, jie veikia panašiai kaip ISO standartai.

Pirmąją iš dviejų plačiai paplitusių sistemų LEED (angl. Leadership in Energy and Environmental Design) 1998 metais pristatė JAV. Šiuo metu tai yra plačiausiai naudojama sistema pasaulyje, veikianti beveik 170 šalių. Kita paplitusi sistema Europoje britų BREAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – iš viso naudojama 77 šalyse. Abiem atvejais pirmieji sertifikatai buvo įteikti 2010 m. pradžioje, daugiau nei prieš 10 metų. Nuo tada tokį įvertinimą turinčių pastatų nuolat daugėjo.

Nieko keisto, kad biurų pastatai sudaro didžiąją dalį, daugiau nei pusę, sertifikuotų pastatų. Tačiau šis gana aukštas rodiklis kasmet mažėja, daugiausia dėl „žaliųjų“ investicijų į kitus sektorius pagausėjimo. Reikšminga ekologiškų pastatų dalis taip pat yra logistikos ir pramoninio nekilnojamojo turto sektoriuje, o mažmeninės prekybos nekilnojamasis turtas gali atsidurti žemiausioje pozicijoje ant podiumo.

Gyvenamojo būsto statyba tampa ekologiškesnė

Kaip šiame reitinge atrodo mus labiausiai dominantis sektorius – gyvenamojo turto statyba? Čia situacija irgi gerėja. Augimas čia akivaizdžiai rodo, kad keičiasi būsimų namų savininkų motyvacija ir supratimas: šiandien vis daugiau žmonių jaučia poreikį gyventi aplinkai draugiškuose pastatuose.

Ar ekologiški pastatai yra savotiškas skolos gražinimas pasauliui?

Su daugiau nei 120 000 „žaliųjų“ pastatų Jungtinės Amerikos Valstijos išlieka pasaulio lydere. Apskaičiuota, kad 2023 m. JAV tvarios statybos rinka sieks 103 mlrd. JAV dolerių. Amerikiečiai įvardija mažesnį energijos suvartojimą kaip pagrindinę perėjimo prie „žaliųjų“ sprendimų priežastį.

„Žalioji“ statyba taip pat gali būti daugelio kitų žmonijos probelmų sprendimas. Tvarūs pastatai Pietų Afrikoje gali sutaupyti 20-30 proc. vandens sunaudojimo. Dėl šios priežasties ekologiški pastatai gali būti ilgalaikis atsakas į rimtesnius žmonijos iššūkius. Nepamirškime, kad epidemijos Afrikoje daugiausiai susijusios su geriamojo vandens tiekimo trūkumu ir užterštumu.

„Žaliųjų“ pastatų plitimo visame pasaulyje dinamika rodo, kad šiandien susiduriame nebe su mada ir net ne su praeinančia tendencija, bet su aiškiai apibrėžta kryptimi, kurios taikymas turi apčiuopiamos aplinkosauginės naudos. Norėdami tai iliustruoti, verta pažvelgti į du skaičius: gyvenamieji pastatai sukelia 38 proc. viso pasaulio CO2 emisijos, o šiuose gyvenamuosiuose pastatuose praleidžiame apie 90 proc. savo gyvenimo. Taigi mes rūpinamės aplinka, kad pasirūpintume savo gerove ir negalime šių dviejų siekių traktuoti atskirai.

Taip pat skaitykite: Kaip apsaugoti planetą ir savo piniginę?

Žalieji pastatai

Pasitikrinkite žinias:

Kas yra BREEM

Pasaulyje žinoma organizacija statanti „žaliuosius“ pastatus
Populiariausia JAV tvarių pastatų sertifikavimo sistema
Biurų pastatas Niujorke, pripažintas tvarios statybos pavyzdžiu
Populiariausia JK tvarių pastatų sertifikavimo sistema

Pasaulyje žinoma organizacija statanti „žaliuosius“ pastatus

Kuris pastato tipas pirmauja „žaliųjų“ pastatų sąraše

Gyvenamieji pastatai
Biurų pastatai
Prekybos centrai
Logistikos ir pramonės nekilnojamasis turtas

Biurų pastatai

Išmanūs namai

Ši šalis pirmauja pagal bendrą „žaliųjų“ pastatų skaičių

Kinija
JAV
Vokietija
Kaimanų salos

JAV