Skirtumai tarp vėdinamo ir tinkuojamo fasado. Kurį rinktumėtės jūs? | Geras būstas

Skirtumai tarp vėdinamo ir tinkuojamo fasado. Kurį rinktumėtės jūs?

Andrius Buska 7 min

Kuo išsiskiria vėdinami fasadai? 

 

Vėdinamuose fasaduose, kaip sako pats pavadinimas, oras cirkuliuoja tarpsluoksnyje tarp kelių atitvaros sluoksnių. Tokio tipo atitvaras sudaro trys pagrindiniai sluoksniai. Pirmasis – konstrukcinė siena iš mūro elementų, betoninių ar gelžbetoninių plokščių. Antrą sluoksnį sudaro termoizoliacinė medžiaga. Na, o trečiasis sluoksnis tai išorės paviršius danga – iš atitinkamos apdailos medžiagos. Vėdinamų fasadų apdaila gali būti įrengiamaįvairaus tipo plytelių, klinkerio plytų, medinių dailylenčių bei fasadinių plokščių. Svarbi vėdinamų sienų konstrukcijos detalė – mažiausiai 2,5 centimetrų pločio oro tarpas tarp šilumos izoliacijos ir apdailinės dangos, kuriame vyksta oro cirkuliacija. Tam turi būti apatinėje ir viršutinėje oro tarpo dalyse patikti tarpai ar angos. Oras per apatinę dalį patenka į tarpą ir pasišalina per viršutinę. Todėl nuolat tame tarpe judantis oro srautas iš atitvaros vidaus pašalina drėgmės perteklių. 

Susipažinkite: Vėdinami fasadai 

 

Kokia yra tinkuojamo fasado sistemos konstrukcija? 

Apšiltintos išorinės sienos su įrengtu plonu dekoratyvinio tinko sluoksniu, vadinami tinkuojamais arba dažnai tiesiog ETICS sistema. Tokio tipo atitvaros susideda iš: konstrukcinio sluoksnio, kuris gali būti mūrinis ar betoninis; klijuojamo ir mechaniškai tvirtinamo termoizoliacijos sluoksnio bei išorinio apdailinio tinko sluoksnio. Ant prie sienos pagrindo pritvirtintos termoizoliacinės plokštės tepamas bazinis klijų mišinio sluoksnis, į kurį įterpiamas armavimo tinklelis bei tada dar užtepamas papildomas klijų mišinio sluoksnis. Šiems klijams išdžiūvus įrengiamas ir išorinis apdailinis fasado sistemos sluoksnis – pasirinktas plonasluoksnis mineralinis, akrilinis, silikatinis, ar silikoninis dekoratyvinis tinkas. 

 

Taip pat skaitykite: Fasadų šiltinimas 

 

Kokia termoizoliacinė medžiaga tinkama vėdinamų ir tinkuojamų fasadų apšiltinimui? 

Termoizoliacinis sluoksnis įrengiamas nepriklausomai nuo sistemos ar išorės apdailos, ar siena yra su oro tarpu ar be jo. Išorinė atitvara turi būti šiltinama efektyvia šilumos izoliacine medžiaga. Tokiu atveju gali būti užtikrintas reikiamas komfortas pastato viduje ir mažinamos energijos sąnaudos šildymui. Abiejuose fasadų sistemose išorės sienų šiltinimui gali būti naudojama akmens vatos izoliacija. Dėl labai mažo šilumos laidumo koeficiento šis statybos produktas efektyviai sulaiko šilumą pastato viduje žiemos metu, o vasarą apsaugo pastatą nuo perkaitimo, tokiu būdu sumažėja šilumos nuostoliai per sienos konstrukciją. Tačiau akmens vata turi ir kitų vertingų savybių, lemiančių didelį jos funkcionalumą. Ši medžiaga gali praleisti vandens garus. Būtent dėl šios savybės ši izoliacinė medžiaga puikiai tinka išorinėms sienoms šiltinti. Naudojant akmens vatą tokio tipo atitvarose sudaroma galimybė iš pastato vidaus drėgmės pertekliui lengviau pašalinti iš visos atitvaros, nes dėl oro tarpe cirkuliuojančiu oro vyksta garų dalelių judėjimas. Verta prisiminti, kad akmens vatos struktūra yra erdvinė, o tai lemią aukštą garsų sugertį, aidėjimo bei vibracijos slopinimą. Todėl viso pastato viduje užtikrinamos aukšto akustinio komforto sąlygos. Tai, kad akmens vata yra nedegi ir atspari ugniai, savo ruožtu garantuoja aukščiausią pastato priešgaisrinę saugą eksploatacijos metu.