Būtent šiame etape užsakovai pradeda suprasti, jog jau tuoj gyvens savo namuose. Tačiau neretai paskutiniai namų įrengimo elementai būna ne tik ilgiausiai trunkantys, bet ir vieni brangiausių. Tad kiek kainuoja namų įrengimo pabaiga, kur galime sutaupyti ir kodėl ji gali būti tokia brangi?
Žinoma, jog statybų pabaiga yra vienas maloniausių momentų viso proceso metu. Užsakovai gali pagaliau matyti galutinę viziją ir kasdien vykstantį progresą, kuris artėja iki išsvajoto įsikraustymo. Bet tuo pačiu, tai yra ir rizikingas momentas, kadangi yra labai lengva prarasti finansinę discipliną. Pabaiga atrodo ranka pasiekiama, būtent todėl vis mažiau dėmesio skiriama kainai, dėl noro kuo greičiau įsikelti gyventi. Todėl vidaus apdailos darbai turėtų būti kruopščiai planuojami. Tai ypač aktualu galvojant apie darbų eigą. Tai padės išvengti situacijos, kuomet skirtingų sričių darbininkai kišasi į vienas kito darbą, o dar labiau kuomet pirmtakų darbus taiso.
Šiame etape žmonės kurie nesinaudoja interjero dizainerio paslaugomis, turėtų turėti kuo tikslesnę viziją. Tai leis išvengti klaidų įsigyjant baldus. Niekas negadina nuotaikos namuose taip kaip drabužių spinta neleidžianti pilnai atsidaryti miegamojo durims.
Kūrėjo būsena
Apdailos darbai – tai interjero kūrimas, namo statyboms pasiekus tokią stadiją.
Tai dažniausiai reiškia:
Tinkuotos sienos
Sumontuotos palangės
Sumontuotos durys
Išvedžiota elektros instaliacija, dažniausiai su lizdais ir jungikliais, bet be šviestuvų
Betonuotos grindys
Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad čia nebėra daug ką daryti, ką jau kalbėti apie išlaidas. Tačiau realybė yra kitokia. Užsakovui dar reikia įdėti daug darbo ir išlaidų. Kiek tiksliai? Na akivaizdu, jog tai priklauso nuo daugelio veiksnių. Vidaus apdaila yra tas etapas, kuriame išlaidos gali ženkliai skirtis tarp panašaus dydžio namų. Pamatų, sienų statyboje ar jų šiltinimo procese medžiagų kaštai palyginti skiriasi labai nedaug. Tačiau, kuomet pradedame interjero darbus išlaidos gali tapti nepalyginamai didesnės. Yra daugybė tam pavyzdžių. Pavyzdžiui tokios statybinės medžiagos kaip akmens vata, bus tik šiek tiek brangesnė nei kitos šiltinimo medžiagos, tačiau kuomet kalba eina apie vidaus apdailos medžiagas, pavyzdžiui grindų dangos plokštės, tarp parketo ar laminato gali skirtis keliolika kartų. Tas pats galioja ir kalbant apie akmens masės plyteles ar kitas panašias medžiagas. Be to, daugeliu atvejų praktiškai nėra viršutinės išlaidų ribos. Ar žinojote, jog yra firmų, kurios siūlo vonios kambario santechnikos prietaisus padengtus 24 karatų auksu?
Lygiai taip pat neverta kreipti daug dėmesio į mažiausios kainos ribą. Pigiausi jungikliai, dažai ar keraminės plytelės paprastai yra tokios žemos kokybės, jog tarnauja tik pirmuosius metus. Daugeliu atvejų net neverta svarstyti apie tokių medžiagų ar gaminių pirkimą, nes jiems sugedus naudos nebus, o naujo įsigijimas ir permontavimas bus brangesnis. Aišku, jog ten kur nereikalinga aukšta kokybė, galima naudoti ir ne aukščiausios ar pirmosios kategorijos gaminius, pavyzdžiui: keraminės plytelės, kurios dėl savo galimų išlinkimų ar kitų nuokrypių yra tinkamos naudoti rūsyje ar garaže.
Todėl šiame straipsnyje nurodytos kainos bus vidutinio lygio, kas garantuoja deramą kokybę. Reikėtų manyti, kad pigiausios kainos būtų dar 20-40 procentų mažesnės. Taip pat norime paminėti, kad kainos yra paimtos 2021 metų pradžios, dar prieš prasidedant statybinių medžiagų kainų bumui. Todėl gal būti, kad po kelių mėnesių čia nurodytos kainos nebebus aktualios.
Galime skaičiuoti, kad vidaus apdailos darbų ar interjero įrengimo vidurkis 1 m2 siekia 300-400 eurų.
Kas į tai įskaičiuota ir kokiu eiliškumu reikėtų vykdyti darbus?
Planai ir pakeitimai
Pirmasis apdailos darbų etapas atliekamas „ant popieriaus“. Tai darbų planavimas, grafiko sudarymas, atskirų brigadų suradimas ir būtinai raštu pasirašytos sutartys.
Etapai
Antrasis etapas yra galimas pertvarų ar sienų griovimas arba jų statymas. Priešingai nei tai gali pasirodyti, naujai pastatytuose namuose to gali prireikti taip pat, kuomet užsakovai pamato realų vaizdą natūroje, o ne brėžiniuose.
Kitas, trečiasis, etapas, jei reikia keičiama elektros instaliacija. Prieš priimant visus elektros darbus ir vykdant kitus, pavyzdžiui tinkavimą būtina pasidaryti netinkuotų sienų nuotraukas. Geriausia pridėti su matavimo įrankiu. Tai puikus būdas greitai sukurti nepriekaištingą dokumentaciją, kuri vieną dieną gali būti labai naudinga.
Kai sienos pastatytos ir instaliacija užbaigta, o vidaus išplanavimas atitinka užsakovo viziją, galime pereiti į ketvirtą etapą – sienų apdailinimą plytelėmis, t.y. klijuoti keramines arba akmens masės plyteles. Šioje vietoje išlaidos gali tapti rimtos. Keraminių plytelių kaina gali svyruoti nuo 15 iki 40 eurų už m2, ir net daugiau.
Pastaba: Jei šiame etape esame priversti taupyti ir norite rinktis pigesnes plyteles, verta apsvarstyti alternatyvų pasirinkimą naudojant dažus ar tapetus. Nes tai iš esmės gali būti net laikinas sprendimas, o kai turėsime finansines galimybes galėsite įgyvendinti ir pirminį sumanymą. Bet kuriuo atveju, pirmenybė turėtų tekti kokybiškoms ir ilgai tarnaujančioms medžiagoms: grindims ar jų dangoms.
Po plytelių eina penktasis etapas – grindų klojimas. Čia taip pat turime būti pasirengę nemažoms išlaidoms. Iš esmės grindų laminato plokštes galima nusipirkti pakankamai nebrangiai, kainos prasideda nuo 10 eurų už kvadratinį metrą, o jų klojimas kainuos apie 5 eurus už m2. Procesas yra pakankamai paprastas, todėl tai galite pasidaryti ir patys.
Darosi brangiau medinio parketo ar lentų pasirinkimo atveju. Kainos priklauso nuo trijų veiksnių: medienos rūšies, klojimo būdo ir jos kokybės klasės. Taigi klasė nusako medienos vizualinę kokybę, ypač šakų skaičių ir jų dydį, įtrūkimų būvimą ar rašto tolygumą. Ši klasifikacija ženkliai paveikia medienos kainą. Skirtingi medienos gaminiai turi nustatytas skirtingas kokybės kategorijas ir vertinimo kriterijus, todėl viena klasė nuo kitos gali būti maždaug dvigubai brangesnė.
Pigiausios yra linoleumo ar laminato grindys. Tai yra pakankamai populiarus ir madingas sprendimas šiandien. Tokioms grindims įrengti išleisime nuo 4 iki 20 eurų už m2.
Tradicinis parketas būna iki 2 cm storio, apie 4-7 cm pločio ir gali būti 20-50 cm ilgio. Kaina prasideda nuo 5 eurų už trečios klasės pušies parketo kvadratinį metrą, o egzotinių medžio rūšių ir aukštos kokybės parketas gali kainuoti ir virš 100 eurų / m2.
Verta paminėti ir parketlenčių grindis, kurios sudarytos iš trijų suklijuotos medienos sluoksnių, kas leidžia užtikrinti gerą stabilumą bei matmenų pastovumą. Parketlentės yra tinkamos ir šildomų grindų dangoms. Kainos labai įvairios: nuo 18 eurų iki kelių šimtų, nes priklauso nuo sluoksnių skaičiaus, medienos rūšies, viršutinio sluoksnio storio, paviršiaus apdorojimo bei lentų dydžio.
Aišku papildomai prie pačių grindų dangų kainos reikia pridėti darbų kainą bei papildomas medžiagas, pavyzdžiui klijus. Suklojimo kaina priklausys nuo esamo pagrindo lygumo ir kokybės, klojimo technologijos ir pan. Kainų lygis svyruoja nuo 15 iki 50 eurų už kvadratą, o dar papildomai nereikia pamiršti ir grindjuosčių įrengimo.
Dažymas
Kuomet jau turime namie grindis, galime pereiti prie sienų dažymo, žinoma tik užkloję jau įrengtas grindis. Kodėl verta tiek laukti iki pradedant dažyti? Dažymas yra galutinė apdaila, todėl bet koks dažytų paviršių pažeidimas atliekant kitus darbus bus aiškiai matomas ir reikalaus perdarymo, todėl tai daroma galutiniame etape.
Šis etapas yra palyginti nebrangus. Dažymo darbai gali būti nesudėtingai atliekami pačių, todėl daugiausia dėmesio reikėtų kreiptį į dažų kainą. Svarbi yra ir dažų išeiga, kurią lemia sienų paviršiaus būklė, sluoksnių skaičius ir dengiamumas. Šiuo metu dažytojai už sienos gruntavimą ir dažymą ima apie 10 eurų už m2. Dažų kainos gali labai skirtis, o jie prasideda nuo 10-15 eurų už 10 litrų. Už aukštos kokybės, plaunamus, atsparius dažus mokėsime gerokai daugiau. Planuodami dažų kiekius, turėtumėte atsižvelgti į padengiamo paviršiaus plotą, kuris įprastai yra 10-15 m2/ l.
Santechniniai prietaisai
Atėjo metas santechninių prietaisų montavimui. Pradėkime nuo vonios kambario įrengimo. Paprasta vonia gali kainuoti nuo 100-150 eurų, kuomet dušo kabina šiek tiek brangiau, nuo 200 eurų. Tų vietų, kur stovės vienas ar kitas prietaisas, hidroizoliavimas kainuos dar apie 80 eurų. Laisvai pastatomas unitazas atsieis nuo 100 eurų. Pakabinamas – gerokai brangiau, nuo 200 iki 600 eurų. Jeigu planuojate turėti ir bide, pridėkite prie bendros sumos dar bent 50 eurų. Be to, kiekvieno taško pajungimas kainuos dar bent 30-60 eurų.
Dušo maišytuvų segmente, pasirinkimas ir kainų skirtumas gali būti labai didelis, tačiau kainos prasideda nuo 50 iki 200 eurų, o maišytuvai praustuvui kiek pigesni, nuo 30 iki 100 eurų. Pats praustuvas pridės dar apie 50-150 eurų išlaidų į bendrą sąmatą. Kiekvieno jų sumontavimas gali kainuoti nuo 30 iki 100 eurų, priklausomai nuo sudėtingumo ir pagalbinių medžiagų poreikio.
Baldai
Virtuvės užbaigimo atveju, lemiamas dalykas yra įmontuojamų baldų ir pasirinktos buitinės technikos kaina. Šioje vietoje yra lengviausia išeiti iš savo biudžeto rėmų, kadangi patys baldai gali kainuoti ir 300 eurų už bėginį metrą, ar net 1000 eurų už tą patį matmenį. Labai daug priklauso nuo medžiagų ar furnitūros kurią naudosite. Taip pat, nuo bendro projekto sudėtingumo. Panaši situacija ir su buitine technika, kadangi reikia pasirinkti funkcijas kurios tikrai bus naudojamos technikoje pagal savo prioritetus, o kiekvienas papildomas privalumas, buitinėje technikoje prideda papildomų išlaidų.
Virtuvė yra didelė interjero detalė, todėl čia taupyti daugelis nesirįžta, juolab, kad tai yra kasdienio naudojimo erdvė. Komfortas čia atsipirks ateityje, todėl tikrai neverta taupyti patogumo sąskaita. Nieko nuostabaus, kad daugelis Užsakovų šiame etape nusprendžia padidinti savo biudžetą. Laimei, šioje vietoje būtiniausios išlaidos baigiasi ir keletas baldų svetainėje ir miegamajame nebesudarys didesnio skirtumo, tačiau čia jau kita istorija.