Kaip teisingai sumontuoti duris namuose? | Geras būstas

Kaip teisingai sumontuoti duris namuose?

Edgaras Misiukas 5 min

Durys užtikrins šilumą ir saugumą, apsaugą nuo vagysčių, atskirs erdves ir gali tapti tikra namo puošmena. Tačiau su jų montavimu nereikia perskubėti, nes durys, nors ir stiprios bei atsparios, taip pat jos gali būti jautrus pastato elementas.

Kad pagrindinės įėjimo durys tinkamai atliktų savo funkcijas, jos turi ne tik būti pakankamai kokybiškos, bet ir tinkamai sumontuotos. Neteisingai sumontuotos durys, netgi geriausias ar brangiausias jų modelis, dažniausiai atliks tik elegantiško papuošimo funkciją. Kaip turėtų atrodyti tinkamas montavimas ir nuo ko pradėti? Štai mūsų trumpas vadovas.

Pirkti, pamatuoti ir sandėliuoti

Durų pirkimo nereikia atidėti iki pat jų montavimo momento. Protingesnis sprendimas būtų pristatyti jas į statybvietę jau statant išorės sienas. Taip užtikrinsime, kad paliktos angos durims bus tinkamos durų dydžiui. Prisiminkime, kad, kaip sako specialistai, statyboje brangiausia yra – klaidos ir nesklandumai.

Priimta, kad durų angos turėtų būti maždaug 1-1,5 cm aukštesnės nei planuojamos įstatyti staktos (rėmo) ir maždaug 2-3 cm platesnės. Prieš pradedant statyti sienas, verta peržiūrėti durų gamintojo instrukcijas arba interneto svetainę ir patikrinti, kokius matmenis jis rekomenduoja. Taip pat svarbu tinkamai užbaigti durų angą, kuri turėtų turėti lygias kraštines ir angokraščius laikančiojoje sienoje.

Pačių durų montavimą atidėkime iki pastato pabaigos, kad išvengtume jų pažeidimo darbų vykdymo metu. Atsiminkime, kad nors jos įprastai ir yra ganėtinai tvirtos, jas lengva subraižyti. Todėl statant namą ar atliekant jo apdailą, kiek įmanoma ilgiau, naudokime laikinas duris.

Staktos (rėmo) montavimas

Atėjus nuolatinių durų montavimo laikui, pradėti reikėtų nuo durų staktos (rėmo), kurią reikia pirmiausia surinkti, o tik po to įstatyti į durų angą. Kad durys gerai atliktų savo funkcijas ir būtų tinkama pastato izoliacijos dalis, jos turi būti sumontuotos tinkamoje vietoje. Siekiant sumažinti linijinių šilumos tiltelių atsiradimą arba sumažinimą reikia staktą (rėmą) montuoti šiltinimo sluoksnyje. Tam naudojami įvairūs rinkoje siūlomi sprendimai efektyviam ir patikimam durų sumontavimui. Kai jau turime optimalią montavimo vietą ir būdą, su matavimo ir lygiavimo priemonėmis ten įstatome rėmą ir jį stabilizuojame kaiščiais. Dažnai tokie kaiščiai būna komplekte, bet jei jų nėra galime naudoti medinius. Montuojant svarbu užtikrinti, kad tarpai tarp staktos (rėmo) ir sienos būtų vienodi abiejose pusėse. Kad būtų įsitikinama, jog stakta (rėmas) yra tolygiai sumontuota, šiame etape galime trumpam įstatyti ir pačią durų varčią. Jei atidarius ji savaime neužsidaro ar priešingai, privėrus – neatsidaro, reiškia jos yra įstatytos tiesiai, kaip ir turi būti.

Užsitikrinus, kad stakta (rėmas yra tinkamoje vietoje – pažymime vietas, kuriose jas) tvirtinsime, o tada staktą (rėmą) trumpam išimame iš angos. Dabar reikia išgręžti sienoje skyles pažymėtose vietose, vėl įstatyti staktą (rėmą) naudojant kaiščius ir pritvirtinti jį naudojant komplekte esančiais tvirtinimo elementais. Medinių namų atveju galime šį etapą atlikti iš karto, nes čia nereikia gręžti skylių, o stakta (rėmas) tiesiog pritvirtinama prie laikančiosios konstrukcijos.

Tuomet tarpai tarp staktos (rėmo) visu perimetru sandarinami naudojant mažai besiplečiančias montavimo putas. Prieš tai svarbu atlikti vidinės staktos (rėmo) dalies išramstymą naudojant kelias įvaržas, kurios užtikrins, kad putoms plečiantis nebūtų deformuota stakta (rėmas) ar staktos (rėmas) nenusilenktų į vieną ar kitą pusę. Aplink duris esančius paviršius ar elementus verta kruopščiai apsaugoti apklijuojant ir pan. Dirbant su putomis lengva jomis aptaškyti gretimus paviršius ir po to jų pašalinimas gali būti sudėtingas, paprastai reikalaujantis cheminių medžiagų ar mechaninių priemonių panaudojimo, taip pažeidžiant apdailą.

Šiuo metu vis dažniau vietoje montavimo putų yra naudojamos išsiplečiančios sandarinimo juostos. Jų pagrindiniai privalumai palyginti su putomis yra atsparumas drėgmei, saulės spinduliuotei ir elastingumas, užtikrinantis, kad eksploatacijos metu šiluma neprasiskverbs per plyšius ar įtrūkimus į išorę.

Durų elementai

Paskutiniame etape kai jau sumontuota stakta (rėmas) pereiname prie įvairių privalomų elementų montavimo, pradedant nuo pasirinktos spynos, rankenos ir t.t.. Tada, jei gamintojas pasirūpino sumontuojant vyrius ar kitus varstymo elementus, liko tik įstatyti durų varčią į staktą (rėmą). Jei to nebuvo padaryta gamintojo, turime tai padaryti patys. Dažniausiai naudojami standartiniai įsukami arba užmaunami vyriai. Šių elementų montavimas, kaip ir visas durų montavimas, nėra ypatingai sudėtingas veiksmas, bet reikalauja tikslumo, kruopštumo ir pasiruošimo. Bet kuriuo atveju verta pasistengti, nes tik tuomet būsime tikri, jog mūsų pastato įėjimo durys bus šiltos, o namas bus saugus.