Namo Renovacija: Išsamus gidas Žingsnis Po Žingsnio | Geras būstas

Kaip vyksta namo renovacija žingsnis po žingsnio?

Edgaras Misiukas 5 min

Pakanka tik žinių, šiek tiek planavimo ir namo renovacija gali pasirodyti įdomiu ir įkvepiančiu projektu. Štai mūsų žingsnis po žingsnio vadovas, kaip pradėti ir sėkmingai atlikti tokį darbą.

Daugelis namų savininkų, tiek naujai įsigiję iš antrinės rinkos, tiek daugelį metų gyvenančių juose, susiduria su būtinybe atlikti namo renovaciją.

Tai dažniausiai yra sudėtinga, daugiaetapė procedūra, kuri susijusi su nemažomis išlaidomis ir pakankamai dideliu streso lygiu. Pastarojo išvengti neįmanoma, bet tinkamai planuojant ir atliekant darbus tinkama eiga, galima kontroliuoti tiek išlaidas, tiek nervus.

Kaip Pradėti Namo Renovaciją: Projekto Ir Plano Sudarymas

Nuo ko pradėti namo renovaciją? Pradžioje turime įvertinti esamo pastato techninę būklę. Tikriname pamatus, sienas, ieškome įtrūkimų, pelėsio vietų. Kai jau žinome ko norime ir galvoje turime nusipiešę galutinį vaizdą, galime pradėti galvoti apie dokumentacijos rengimo planą. Jei tai bus įprastasis remontas tai projektas yra tik rekomendacinio pobūdžio, o jei tai bus rekonstrukcija – tai projektas būtinas bei privaloma gauti statybą leidžiantį dokumentą. Kaip žinia paprastam remontui užtenka brėžinių, rodančių, kur norime turėti elektros lizdus, jungiklius, šviestuvus ar kaip išdėlioti keramines plyteles bei įmontuojamus baldus ir t.t. Be abejo, jame turime atsižvelgti ir į nelaikančių sienų ar pertarų perkėlimus ar griovimus, jei tokius planuojame. Tokį projektą gali sukurti architektas arba interjero dizaineris, bet tuo pačiu reikia turėti ir tam tikrų statybos žinių. Jei planuojama namo rekonstrukcija tai projekto apimtis yra didesnė ir pats projektas turi būti paruoštas atestuoto architekto vadovaujantis galiojančiais teisės aktais ir gautas statybą leidžiantis dokumentas.

Turint projektą, galime pradėti planuoti renovacijos darbus. Čia turime atsižvelgti į tai, kokių ir kiek medžiagų mums prireiks, reikės užtikrinti, kad turime vietos joms sandėliuoti, suplanuoti darbų eiliškumą, tai, kuo užsiimsime patys, ir tai, kuriems darbams reikės samdyti specialistus. Svarbu prisiminti, kad daugelis gerų specialistų turi užsakymų mėnesiams į priekį, todėl susiplanuoti, kada jų mums prireiks, turės didelę reikšmę, darbų atlikimo pabaigai. Be to, turime planuoti, ką su šeima veiksime renovacijos metu, jei savo gyvenamajame name vyks intensyvūs renovacijos darbai. Galbūt verta apsvarstyti trumpą išvyką ar persikraustymą – jei dirbame vasarą, galbūt verta apsvarstyti laikinai persikelti į kaimo sodybą ar numatyti vasarnamio nuomą, o gal renovaciją padalinti etapais ar aukštais?

 

Praktiniai Namo Renovacijos Darbai: Demontavimas ir Montavimas

Išsprendus reikalingų renovacijos dokumentų klausimus, galime pradėti tikruosius renovacijos darbus. Pradžioje sustipriname, taisome arba keičiame tuos namo elementus, kuriuose pastebėjome įtrūkius ar deformacijas. Seniai pastatytuose mediniuose namuose dažnu atveju iškyla esamų pamatų stiprinimo arba net naujų pamatų įrengimo klausimai, kadangi prieš šimtą metų dažnai jų net nebuvo, o namus statydavo ant akmenų. Tik būdami tikri, kad mūsų konstrukcijos sustiprintos – pradedame griovimo darbus, jeigu jie yra suplanuoti. Pašaliname senas plyteles ir grindų dangą, išpjauname angas naujiems langams ar durims, užmūrijame senas jeigu taip numatyta. Tuo pačiu metu galima vykdyti stogo remonto ar keitimo darbus, tokiu būdu sutaupysime laiko ir pagreitinsime procesus.

Kai name pašalintos ar perkeltos pertvaros ir jau turime aiškų kambarių išdėstymą galime pereiti prie santechnikos montavimo ir elektros instaliacijos darbų etapo. Nes pasikeitus išplanavimui bus poreikis pakloti naujus išvadus nuotekoms ir pajungti naujus vamzdynus šildymui ir vandeniui. Dabar labai dažnai įrengiamas grindinis šildymas, todėl tai neatsiejama šio grindų etapo dalis. Kadangi tiek vamzdynai, tiek ir elektros laidai klojami po grindimis, tai turėtų būti vienas pirmųjų atliekamų darbų, kuriems reikės samdyti specialistus.

Išvedžiojus elektros instaliaciją sienose, galime pradėti paviršių tinkavimą, tada kloti kitus grindų sluoksnius ir sumontuoti langus. Jei darbai vykdomi ne šiltuoju sezonu, langus ir lauko duris reikia įdiegti, kaip tik įmanoma anksčiau. Tačiau tokiais atvejais juos reikia kruopščiai apsaugoti nuo galimų pažeidimų kitų statybos procesų metu.

Po etapų kuomet jau visos namo sistemos įdiegtos namo viduje, galime pradėti fasado atnaujinimo darbus. Priklausomai nuo planų, tai gali būti pastato šiltinimas, sienų tinkavimas arba tiesiog jų dažymas. Nuo šiol darbus galime atlikti išorėje ir viduje vienu metu arba eilės tvarka, priklausomai nuo specialistų prieinamumo ir, jei dirbame patys, nuo oro sąlygų.

Po šių svarbiausių veiksmų mūsų namų renovacija pradės panašėti į įprastą, daugelio gyventojų atliekamą periodiškai paprastąjį remontą. Eilės tvarka klojame grindų dangą, glaistome, klijuojame plyteles, dažome sienas ir galiausiai montuojame elektros rozetes ir jungiklius bei laukiame atvykstant baldų. Šią dalį atliekame beveik pabaigoje, kartu su vonios arba dušo kabinos įrengimu. Kai virtuvėje bus pakabinta paskutinė spintelė, liks praeiti pro namus ir išvalyti nešvarumus po remonto ar ištaisyti netyčia pažeistas vietas. Dabar galime pradėti surinkinėti visus tuos naujus, ką tik įsigytus baldus. Bet tai jau visai kita istorija…