Ūkiai ir daržininkystė miestuose | Geras būstas

Ūkiai ir daržininkystė miestuose

Edgaras Misiukas 6 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Kas yra miestų ūkiai ir kaip jie veikia?

Kas yra vertikalūs ūkiai?

Hidroponika - ateities augalininkystė

Miestuose turime viską, ko reikia – darbą, pramogas, poilsį, sveikatos apsaugą, švietimą. Nenuostabu, kad apie 60% kaimo gyventojų per artimiausius dešimt metų persikels į miestus. Ši perspektyva kelia daugybę iššūkių, įskaitant vis dažnesniau iškylančius klausimus – kaip išmaitinti greitai augančius miestus, kuomet mažėja ariamos žemės ir ūkininkų, o orų permainos vis labiau naikina pasėlius?

Ūkiai miestuose

Natūralios ūkininkystės svarba

Dinamiškas gyventojų skaičiaus augimas ir klimato pokyčiai keičia mūsų požiūrį į miestus, jų funkcijas, taip pat maistą ir žaliavas. Šiai nuomonei didelę įtaką daro intensyvus aplinkosauginis švietimas, jau keletą metų vykstantis visuomenės gyvenime. Šiandien mes nebenorime valgyti bet ko. Mes žinome, kaip atrodo maisto gamyba ir gabenimas, todėl pasitikėjimas mažėja, nes atstumas, kurį maistas turi nukeliauti, kol pasiekia mus gali būti milžiniškas. Taigi mes vis labiau tikimės ištisus metus auginamų vietinių, pesticidų ir GMO neturinčių tvarių augalų ir sveikų produktų. Bet kur jų gauti?

Kaimas mieste

Miesto gyventojai patys rūpinosi pasėliais. Miestai, kuriuose vis daugiau gyventojų, turi būti bent iš dalies savarankiški maisto gamybos ir apsirūpinimo tikslais. Taigi vis dažniau miestų ūkiai steigiami auginant augalus ir gyvulius. Tai reiškia, kad visuomet po ranka yra sveiko maisto šaltinis ištisus metus. Įsikūrę įvairiose erdvėse (stogai, miesto parkai ir pan.), jie palaiko natūralią aplinką ir teigiamai veikia šiuolaikinių didmiesčių išvaizdą. Jie patenkina du svarbius žmogaus poreikius: priklausymo bendruomenei jausmą ir ryšį su gamta. Juos taip pat įmanoma įrengti jau esamuose pastatuose ir viešosiose erdvėse. Jie padeda vystyti nenaudojamas, senas gamyklas ar sandėlius. Jie keičia miesto kraštovaizdį ir patį mąstymą apie jo dizainą. Jie tampa vis populiaresni visame pasaulyje.

Miesto sodai

Šiandien, norint patenkinti sveikų ir šviežių daržovių poreikį, neužtenka daržo, esančio kieme. Šiandien mes ieškome globalių sprendimų, kurie palaikytų visą visuomenę ir motyvuotų ją kolektyviai rūpintis visuomenės gerove. Todėl miestų ūkiai yra ne tik gera idėja pakeisti aglomeracijos įvaizdį į draugiškesnį aplinkai, bet ir puikus būdas suaktyvinti ir šviesti gyventojus. Kartu auginamos daržovės ir vaisiai dar labiau skatina visą ekosistemą. Daržovės ir vaisiai yra vertingas vitaminų ir antioksidantų šaltinis, o jauniausieji miestų piliečiai gali stebėti atskirus augalų augimo etapus ir sužinoti apie jų rūšis daugiau. Integruodami ir kurdami bendruomenę, miesto augalai dera su išmaniųjų miestų idėja, kur prioritetas yra gyventojų poreikiai ir kur jie aktyviai dalyvauja aglomeracijos problemų sprendimo procese.

Kuo jie skiriasi nuo įprastų ūkių?

Miesto ūkių vaisiai yra lengviau prieinami, gausesni, sveikesni ir pigesni. Pasėliai ir veisimas vykdomi vietoje, be pesticidų ir nebijant staigių pasėlių praradimo. Jie neužima daug vietos ir net naudoja neišvystytas ir apleistas erdves. Naudojamų technologijų dėka augalų augimas nepriklauso nuo oro sąlygų ir kitų išorinių veiksnių ir leidžia tęsti augalininkystę visus metus. Tradiciniams pasėliams vis labiau gresia intensyvesnių klimato pokyčių, tokių kaip sausra, staigūs krituliai ar potvyniai, padariniai. Jų užpulti pasėliai verčia laukti derliaus iki kitų metų. Miestų ūkiuose taip pat yra rizika prarasti pasėlius, tačiau jūs galite pradėti iš naujo daug greičiau – net per kelias savaites.

Vertikalūs ūkiai

Vertikalūs ūkiai

Vertikalusis auginimas turi didžiausią potencialą tarp miestų ūkių. Dėl išdėstymo jie gali veikti net labai ribotose erdvėse, o tai yra didžiulis pliusas aglomeracijose. Jie pasižymi dideliu efektyvumu. Technologijų ir valdymo sistemų dėka galima pasiekti dar geresnių rezultatų nei naudojant tradicinę augalininkystę. Tokio tipo pasėliuose beveik visuomet naudojamas LED apšvietimas turintis reikalingas įvairiems augalams augti šviesos bangas ir spalvą. Augalų augimo laikotarpis žymiai sutrumpėja ir taupoma elektra. Kontroliuojama aplinka taip pat leidžia reguliuoti tinkamą temperatūrą ir drėgmę kiekviename aukšte atskirai. Todėl vienoje struktūroje galima auginti augalus ir tuo pačiu gyvūnus, kuriems keliami labai skirtingi reikalavimai.

Hidroponika – ateities auginimas

Hidroponika

Kaip padaryti, kad miesto auginimas būtų dar efektyvesnis ir lengvesnis įgyvendinimas net ir neįprasčiausiose vietose? Yra atsakymas į šį klausimą – dirbkite be tradicinio dirvožemio. Hidroponika arba augalų auginimo vandens terpėse būdas turi šansą tapti ateities žemės ūkiu. Šiuo atveju augalai sodinami į specialias terpes, o tinkamas jų augimas sukuriamas naudojant šakniavaisių maistinį tirpalą, iš kurio gaunama daugiau mineralų nei iš klasikinio dirvožemio. Palaidos struktūros dirvoje jie gali maksimaliai išlavinti savo genetinį potencialą (be vandens, taip pat naudojamas smėlis, žvyras ir netgi mineralinė vata). Tuo pačiu metu augalai išvengia ligų ir įvairaus užteršimo, esančio žemėje. Gali būti sunku įsivaizduoti, tačiau dėl šių novatoriškų metodų pomidorų krūmai ar salotos gali išaugti net iš kambario sienų. Hidroponinis ūkininkavimas yra sveikas ne tik todėl, kad jame nėra pesticidų, bet ir dėl to, kad augalai valo miesto orą.

Nors miesto ūkiai šiandien yra gana dažnas reiškinys ir neabejotinai gelbsti miestiečius, jų dar laukia daug iššūkių. Pirmiausia klausiame, ar miesto sąlygomis vieną dieną bus įmanoma valgomuosius augalus auginti masiškai, kurie užtikrins visišką miestų apsirūpinimą maistu. Šiai dienai mums vis dar sunku įsivaizduoti tokią realybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *