Įspėja dėl graužikų: jei susidaro bent menkiausia galimybė, jie būtinai patenka į namus.

Įspėja dėl graužikų: jei susidaro bent menkiausia galimybė, jie būtinai patenka į namus.

ROCKWOOL 5 min
pelių urvas

Rudenį šilumos ieškodami graužikai ieško naujų vietų šiltai ir sočiai peržiemoti, kam dažnai pasitarnauja ir žmonių namai. Nors dabartinis oras lauke dar neverčia jų ieškotis prieglobsčio, tačiau itin rekomenduoju pradėti rūpintis jau dabar, kaip apsisaugoti nuo nekviestų svečių. Mat to nepadarius dabar, vėliau gali tekti sumokėti itin daug.

Čia svarbus ne tik finansinis aspektas. Pelės ir žiurkės platina žmonėms ir naminiams gyvūnams pavojingas ligas, kuriomis užsikrečiama per graužikų paliekamas išmatas, seiles, šlapimą. Su jais kontaktuojama ne tik liečiant nugaišusį gyvūną ar jo išskyras, bet ir valgant užkrėstą, užterštą maistą ar skysčius.

Graužikai gali platinti ne tik ligas, bet ir nešioti įvairių infekcinių ligų sukėlėjus – blusas, erkes ir panašiai. Be to, į namus patekę kenkėjai niokoja turtą, o agresyvesnės žiurkės netgi gali užpulti.

Jei kyla įtarimas, kad namuose galbūt atsirado šių nekviestų svečių, patariu prieš naktį prie sienos ir ant įvairių paviršių paberti miltų. Jei ant jų ryte atsiras pėdučių, tai reiškia, kad turite naujų gyventojų. Taip pat apie jų atsiradimą byloja graužimo žymės ant daiktų ir sienų, aplink kanalizacijos tinklus.

Reikia tinkamai prižiūrėti maisto ruošimo ir laikymo patalpas, tačiau graužikams netinkamų gyvenimo sąlygų sukūrimas gelbsti ne visada.

Svarbi namo išorė

Gerokai iki pelėms ar žiurkėms patenkant į pastatą, galima imtis priemonių, kad to neatsitiktų. Pirmiausia, turi būti nepalankios sąlygos šiems kenkėjams patekti į pastatą, iš kurių svarbiausia – tvarkinga, be šiukšlių ir nereikalingų daiktų teritorija aplink namą. Esant netvarkingai aplinkai, graužikai, ypač žiurkės, rausia iki 2 metrų gylio urvus.

Aplinką itin svarbu prižiūrėti – negalima auginti aukštesnės nei 10 centimetrų žolės, su pastato išorės sienomis negali ribotis jokie vijokliniai, laipiojantys augalai, krūmai, medžių šakelės ir kita augmenija. Prie pastato esantys konteineriai turėtų būti su dangčiais. Kai daugiau nei pusė jų yra užpildyta maisto ir kitomis šiukšlėmis, jie turi būti išvežti atitinkamų tarnybų kasdien, o esant poreikiui – ir dažniau.

Pastato pamatai turi būti tvarkingi, sandarūs, cementuoti taip, kad užkirstų kelią graužikams patekti į vidų. Cokolinio aukšto langai taip pat turi būti sandarūs, įstiklinti, apsaugoti tinkleliu. Kaip ir pastato durys.

Dar viena „silpna“ vieta – sandūra tarp sienos ir pamatų, todėl įrengiant tinkuojamų fasadų sistemas rekomenduojama naudoti metalinį cokolinį profilį, o vėdinamų fasadų sistemose bei karkasiniuose pastatuose reikia įrengti metalinio tinklelio užtvaras, kad kenkėjai neįsiveistų. 

Visos šios taisyklės itin svarbios, nes kenkėjams patekti į vidų pakanka vos pusės centimetro pločio skylės.

Pragraužia ir asfaltą

Tik naujas, tvarkingas pastatas sudaro mažesnes galimybes graužikams patekti į vidų. Mat jiems sudarius bent menkiausias galimybes patekti į namą, taip greičiausiai ir atsitiks.

Jeigu jų visgi atsirado namie, rekomenduojama išdėlioti mechanines gaudykles, lipnias juostas su klijais. Be to, nedideles ertmes, pro kurias graužikai gali patekti į namus, patariama užsandarinti montažinėmis putomis prikaišiojant į jas vielų – užčiuopęs geležį kenkėjas susidurs su jam itin nemalonia kliūtimi. Didelius plyšius rekomenduojama užbetonuoti.

Tiesa, ir tai gali nepadėti. Pelės ir žiurkės turi nuolatinį poreikį paaštrinti dantis grauždami, tai daro nuolat – daromos vos vienos minutės ilgio pertraukos. O aštrūs dantys įveikia net betoną, cementą ir asfaltą.

Istoriškai žvelgiant į kovą su pelėmis ir žiurkėmis, galima sakyti, kad tai ilgaamžė kova be didelių pergalių. Mat atbaidymo priemonės yra efektyvios tik iš pradžių, vėliau kenkėjai prie jų pripranta.

Jei graužikų prisiveisė labai daug ir kova yra pralaimima, rekomenduojama neatidėlioti ir kreiptis į licencijuotas tarnybas, kurios išmano kenkėjų patekimo į namus kelius, jų biologiją ir cheminių medžiagų poveikį.

Straipsnio aut. Elina Čepulienė, UAB „DOKRINAS“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *