Vonios kambarys palėpėje – modernu ar funkcionalu? 

Vonios kambarys palėpėje – modernu ar funkcionalu? 

Edgaras Misiukas 6 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Kaip įsirengti vonios kambarį palėpėje 

Į ką atkreipti dėmesį įrengiant vonios kambarį palėpėje 

Kas geriau, dušas ar vonia

Kaip susikurti šiuolaikiškos vonios kambario palėpėje dizainą

Vonios kambario palėpėje įrengimas nėra užduotis iš lengvųjų. Ji reikalauja kruopštaus planavimo, tinkamo įrengimo bei kokybiškų medžiagų pasirinkimo. Tačiau rezultatas yra to vertas.

Vonios kambarys palėpėje

Redakcijai atsiųstame laiške, skaitytojas dalinasi savo patirtimi kaip įsirengti vonios erdvę palėpėje.

Esu miestietis. Bet dabar gyvenu kaime. Ir kuo toliau tuo labiau įsitikinu, jog čia noriu praleisti visą likusį gyvenimą. Problema ta, jog mano senelių palikimas, nedidelio ploto namas, kad ir kaip bedirbdamas ties jo atnaujinimu vis kažką padarant, jis vis tiek sunkiai virsta komfortišku būstu. Ir nors ir mėgaujamės gyvenimu tame name, dažnai pagalvoju, jog kažkada visgi reikės statyti naują namą.

Viena didžiausių kylančių problemų tai vonios kambarys antrąjame aukšte – tiksliau palėpėje. Jo ten iki šiol nebuvo. Kaip jau turbūt supratote mano siekiamybė yra jaukūs ir komfortiški namai, todėl iš anksto verta numatyti ir įsirengti du vonios kambarius, kad nekiltų „rytinių spūsčių“. Domėjausi tuo bendraudamas su draugais ir konsultavausi su profesionalais, todėl manau galiu drąsiai susisteminti įgytą patirtį pateikdamas šią informaciją viename straipsnyje.

Vonios kambarys nuo nulio

Jeigu planuojate įsirengti vonios kambarį palėpėje jums reikės pradėti nuo išplanavimo ir vietos parinkimo. Rekomenduojama, kad skirtinguose aukštuose abu vonios kambariai būtų vienas virš kito arba bent netoli vienas nuo kito. Tokiu būdu paprastesnis vamzdynų sistemos įrengimas ir sujungimas. Taipogi priklausomai nuo kambarių skaičiaus ir palėpės erdvės išplanavimo reikėtų numatyti kur bus įėjimas į vonios kambarį: iš koridoriaus ar tiesiogiai iš miegamojo kambario. O tada prieiname prie įrangos vonios kambaryje išdėstymo. Iš pirmo žvilgsnio atrodo tai paprasta, tačiau ribotas palėpės plotas bei aukštis priverčia pasukti galvą apie funkcionalų išdėstymą ir standartinės schemos dažniausiai netinka. Todėl čia labai pasitarnauja interjero vizualizacijos. Pavyzdžiui palėpėje turime, tarkime 10 m2 grindų ploto patalpą ir mums reikia įsivaizdavimo, kaip ji atrodys su įranga ir kiek ji bus prieinama žmogaus ūgiui. Net jeigu ir stogo posvyrio kampas leis mums turėti apie 1.90 m aukštį visoje erdvėje, tai dar ne viską apsprendžia.

Verta prisiminti, jog vonios kambario planavimas palėpėje turi prasidėti kur kas ankščiau nei galvojate. Pirmasis žingsnis yra tinkama stogo šilumos izoliacija ir sandarinimas. Be tinkamai parinktų medžiagų, teisingai sumontuotos stogo konstrukcijos ir patikimos garų izoliacijos mūsų patalpa gali greitai pavirsti, švelniai tariant, į „grybų fermą“ (daugiau skaitykite straipsnyje „Drėgmė namuose pagrindinė pelėsio susidarymo priežastis. Kaip jį išnaikinti?“ ).

Vonia
Vonia

Tai ko gero viena atsakingiausių namo atitvarų, reikalaujanti daugiausiai kruopštumo įrengiant visus stogo sluoksnius. O svarbu todėl, kad šiltas ir drėgnas oras kildamas į viršų dėl nepakankamos izoliacijos gali kondensuotis dėl susidarančių šalčio tiltelių tam tikrose vietose. Norint to išvengti, būtina numatyti ir įrengti tinkamą ventiliaciją vonios patalpoje. Kaip svarbu turėti efektyvią ventiliaciją, taip ne ką mažiau svarbu ir tinkamai įrengti sandarų garų izoliacinį sluoksnį šiltinamoje konstrukcijoje. Tai leis išvengti didelio vandens garų kiekio prasiskverbimo į stogo sluoksnius ir užkirs galimą drėgmės kondensaciją atitvaroje. O ir dėl tinkamos ventiliacijos drėgnas oras bus laiku pašalinamas iš patalpos. O jei kokia dalis garų ir prasiskverbs į stogą jie lengvai pasišalins iš šiltinimo medžiagos – jei tai bus akmens vata. Dėl didelio akmens vatos laidumo vandens garams nesusidaro barjeras, taigi šia medžiaga izoliavę pastatą, išlaikysime ir sureguliuosime tinkamą drėgmės lygį užkirsdami kelią pelėsio ir grybelių atsiradimui.

Ne ką mažiau nei tinkamai parinkta ir suklota šilumos izoliacija yra ir kitų medžiagų teisingas parinkimas bei panaudojimas. Reikia prisiminti, kad vonios patalpose būtina naudoti drėgmei atsparias gipso kartono plokštes. Šios plokštės yra atsparios ne tik garams, bet ir drėgmės poveikiui ilgesnį laiką.

Norite sužinoti daugiau apie gipso kartono montavimą? Perskaitykite mūsų straipsnį: „Gipso kartono montavimas“ 

Vonios funkcionalumą palėpėje riboja ne vien tik stogo posvyrio kampas, bet ir laikančiosios stogo konstrukcijos. Rekomenduojama, kad žemiausioje vonios patalpos vietoje sienos aukštis būtų bent 110 cm. Nes esant tokiam aukščiui, tokius prietaisus kaip bidė ar klozetą galima sumontuoti tiesiogiai ant sienos po nuožulniu stogu. Taip pat tokiame aukštyje galima pakabinti ir praustuvą, todėl juo naudojantis nereikės valytis dantų susilenkus. Deja tačiau pakabinti veidrodžio virš praustuvo jau negalėsite. Jei sienos aukštis yra mažesnis, tuomet teks naudotis įvairiais pastatomais vonios aksesuarais ir pasukti galvą kaip patogiai išdėstyti prietaisus norint gauti funkcionalų vonios kambarį palėpėje. O jei kartais Jūsų vonios kambarys yra pakankamai didelis, galbūt verta apsvarstyti galimybę pačią vonią statyti tiesiog kambario viduryje.

Dušas palėpėje esančiame vonios kambaryje

Vonios kambaryje planuojant maudymosi erdvę, dažnai svarstome ir renkamės tarp dušo kabinos arba vonios įrengimo. Tačiau, kuomet visą tai norime padaryti palėpėje tai tampa dar sudėtingiau. Dušo kabinai įrengti turime ieškoti tinkamo aukščio vietos, kur tilptų standartinė kabina arba tenka ieškoti sprendimų su durimis ar stiklo pertvaromis pritaikytomis prie stogo posvyrio kampo. Standartinio tipo dušo kabinai įrengti turime surasti bent jau 2 metrus aukščio siekiančią erdvę turinčią bent pusantro kvadratinio metro plotą tam, kad kabina tilptų ir galėtume patogiai naudotis. Bent jau pusę to ploto užims pats dušas, o kita pusė reikalinga įlipti ir išlipti.

Na, o jeigu mes turime daugiau vietos, tuomet galime leisti savo fantazijai pasireikšti. Didelė vonios erdvė apjungta su daugiafunkcine dušo kabina, lietaus lašų dušu (angl. rain shower) ar kiti inovatyvūs sprendimai gali būti tikras malonumas. Ko gero geriausias pasirinkimas žvelgiant iš patogumo ir estetikos pusės įsirengti dušą be pado. O didelėje erdvėje pastatyti vonią yra lengviau nei įsirengti dušą.

Modernus vonios kambarys palėpėje

Taigi kaip matote, įsirengti patogų ir funkcionalų vonios kambarį palėpėje nėra paprasta užduotis. Šis darbas  reikalauja atidumo ir kruopštaus planavimo bei įsivaizdavimo, o tai gali palengvinti sukurtos patalpos vizualizacijos. Nuožulnūs paviršiai problematiški ir iš interjero dizaino pusės, kadangi sudėtinga sukurti originalų interjero apipavidalinimą aplink juos. Atsižvelgiant į stogo konfigūraciją, suprantame su kokia situacija susidūrėme ir, kad išlyginti tą aštrių geometrinių figūrų vaizdą nėra lengviausia užduotis. Tai galima padaryti įkomponuojant apvalius veidrodžius, prabangesnius šviestuvus, tokiu būdu suteikiant vonios kambariui modernumo. O iš kitos pusės  visos erdvės palėpėse turi galimybes sukurti unikalius ir vienetinius stiliaus sprendimus.

Paminėsiu ir tai, jog langai būtų didžiulis privalumas tokio tipo vonios kambaryje. Per juos įleistumėte saulės šviesos, ko dažniausiai ir trūksta tokio tipo standartinėse patalpose. Esant tinkamam langų išdėstymui, mums nereikės jų net uždengti. Ir vien galimybė turėti vonią kurioje galima stebėti žvaigždes yra kažkas tikrai neįprasto. Žodžiu, įrengiant vonios kambarį palėpėje – jums dažnu atveju reikės priimti sprendimą kas yra svarbiau: ar patogumas ir funkcionalumas ar unikalumas ir dizaino sprendimai.