Kodėl verta apsišiltinti garažą, kuris sujungtas su namu? Kokias medžiagas naudoti ir ką reikia padaryti norint pasiekti geriausių rezultatų?
Priešingai nei gali atrodyti, garažo šiltinimas yra pakankamai paprastas procesas. O šiltinimo nauda – kur kas daugiau nei tik bendrų šilumos nuostolių sumažinimas visame pastate.
Pirminė garažo paskirtis yra automobilio stovėjimo vieta, kur jis yra patikimai apsaugotas nuo oro sąlygų ar kitų aplinkybių. Tačiau kaip rodo praktika dažnai garažas tampa puikiu sandėliu laikyti dviračius, sodo įrankius ar mechanizmus, dažus ar kitas medžiagas ir daiktus. Tai taip pat gali būti vieta dirbti ir atlikti įvairius darbus kiekvienam mėgstančiam „suktis“ aplink namus. Bet deja, ta patalpa gali tapti ir erdve, kur prarandame nemažą dalį šilumos ir kuri prisideda prie pastato energinio efektyvumo klasės suprastėjimo bei didesnių sąskaitų už energiją.
Taip pat skaitykite: Daugiabučio namo fasadas – į ka reikia atkreipti dėmesį?
Garažas sujungtas su namu? Gera mintis, bet…
Dauguma iš mūsų nusprendę statytis nuosavą namą su garažu pastate tai daro dažniausiai dėl kelių priežasčių. Pirmiausia tai noras automobilį laikyti saugiai, patogiai ir kuo arčiau namų. Uždaroje patalpoje laikomas automobilis apsaugojamas nuo sniego žiemą bei neperkaista vasarą. Taipogi išlipę iš mašinos patenkame tiesiai į namus ir nereikia eiti per lauką. Visa tai suteikia papildomą komfortą. Su namu sujungtas garažas labai geras sprendimas kuomet neturime pakankamai erdvės savo sklype pastatyti atskirą garažo statinį, o ir ekonomiškai jo pastatymas pigesnis, nes reikia mažiau sienų.
Vien tik privalumai? Beveik. Turime prisiminti, kad garažo pastatymo kaina labai artima gyvenamojo namo ploto kainai, o ir jo buvimas paveikia viso pastato energinį balansą. Tarkime temperatūra nešildomame garaže yra apie 8-10 °C žiemą, kuomet kituose kambariuose, įskaitant ir tuos greta garažo, dažnai būna apie 22-24 °C. Todėl tokiuose namuose susidaro zonos su skirtingomis temperatūromis tarp gretimų patalpų, todėl per besiribojančią atitvarą susidarys šilumos srautas iš šiltesnės į vėsesnę zoną – šiuo atveju į garažą.
Taip pat skaitykite: Namo šiltinimas – ką turite žinoti prieš perkant namą?
Kaip išvengti „karšta-šalta“ srauto?
Norint išvengti šilumos nuostolių tarp šildomų ir nešildomų patalpų, reikia įrengti papildomą šilumos izoliaciją besiribojančiojoje atitvaroje, siekiant kiek įmanoma izoliuoti šildomą dalį nuo nešildomos. Taigi sieną tarp namo ir garažo galima izoliuoti panašiu būdu kaip ir šiltinant išorines sienas. Ir žinoma šilumos izoliacijos sluoksnis įrengiamas iš garažo pusės, t.y. „šaltosios“ sienos dalies.
Deja, dažniausiai, didesni iššūkiai yra susiję su tinkama garažo lubų izoliacija, kadangi tai yra didesnis izoliuojamas plotas, o atitvara ribojasi su gyvenamaisiais kambariais. Norint pasiekti tinkamą rezultatą, verta pasvarstyti specializuotus sprendimus, tokius kaip plokščių STROPROCK G naudojimas. Šių plokščių perimetrinės briaunos yra frezuotos (t.y. nusklembtos 45° kampu) kas suteikia gerą ir estetinį lubų paviršiaus vaizdą, o gamykliniu būdu gruntuotos plokštės leidžia sutaupyti darbo laiko, montavimo ir apdailos metu.
Šilčiau, tyliau, saugiau
Garažo lubų šiltinimui pasirinkę akmens vatos gaminius STROPROCK G, mes gauname daugiau nei tik apsaugą nuo šalčio. Ženkliai pagerėja ir akustinis komfortas tiek pačiame garaže, tiek gretimose patalpose. O tai pakankamai svarbu, kuomet automobiliu grįžtate vėlai ar užsiimate darbais garaže savaitgalį.
Negalima nepaminėti ir priešgaisrinės saugos, kurią užtikrina akmens vata, ypač žinant, jog garaže kartais yra laikoma ir labai degių medžiagų ar prietaisų.
Prieš pradedant šiltinimo darbus, turime nepamiršti ventiliacijos garaže. Nes gera ventiliacija padės išvengti drėgmės kaupimosi šaltosiose garažo vietose ar net vidinės kondensacijos atitvarų viduje.
Taip pat skaitykite: Namo apšiltinimas turėtų prasidėti nuo stogo
Vartai uždaryti, o šiluma vis tiek prarandama?
Tiesa, kuomet šiltiname garažą, reikia prisiminti, kad tik jo sienų ir lubų izoliacija pilnai neišsprendžia problemos, kadangi nemažą dalį ploto užima ir vartai, kurie dėl prastų šilumos izoliacinių savybių gali labai lengvai praleisti šilumą. Paprastai naujos statybos namuose jau montuojami garažo vartai su efektyvių šilumą izoliuojančių medžiagų užpildų, todėl pasižymi gera varža. Tačiau problemų yra kai vartai yra seni ir pagaminti vien iš metalo ar medžio. Aišku su mediniais vartais situacija dėkingesnė, kadangi medis iš savęs geriau sulaiko šilumą nei metalas. Bet kuriuo atveju esamus vartus būtina papildomai šiltinti, norint sumažinti šilumos praradimus. Galimą vartų šiltinimo storį lemia ir jų atidarymo/uždarymo mechanizmas, nes kai kuriais atvejais nebus galima padidinti izoliacijos storio, todėl beliks panaudoti tik šilumą atspindinčią plėvelę arba specialią priklijuojamą nedidelio storio izoliacinę dangą.
Tačiau nepaisant vartų tipo ar papildomos izoliacijos, reikia atsiminti apie sandarumą. Net geriausia šilumos izoliacija nepadės, jei vartai nebus sandarūs, t.y. bus palikti įvairaus pločio tarpai. Todėl prieš atliekant bet kokį šiltinimą turime užtikrinti sandarumą ir jei reikia pakeisti tarpines į naujas ar sureguliuoti vartus. Priešingu atveju net ir papildomai atliktas apšiltinimas neduos norimo efekto ir rezultatai neatitiks mūsų lūkesčių.
Garažo sienų ir lubų apšiltinimas bei garažo vartų sandarinimas taip pat reiškia didesnį šiluminį komfortą patalpoje tiek žiemą, tiek vasarą bei geresnę garso izoliaciją.
Taip pat skaitykite: Didelis ar ne – svarbu savas namas
Koks garažas, toks ir namas
Taigi tinkamai apšiltintas garažas ne tik atliks savo pagrindę funkciją, bet ir puikiai įsilies į bendrą modernaus, patogaus ir efektyvaus namo kategoriją. Tokia patalpa gali tapti universalia vieta, naudojama tiek kaip dirbtuvėms, tiek ir saugykla daiktams, kurių nenorime laikyti gyvenamosiose patalpose. Ir labai svarbu, dėl papildomos garso izoliacijos: kas vyksta garaže – liks garaže.