Seno namo renovacija? Neprisiriškime prie standartų! 

Seno namo renovacija? Neprisiriškime prie standartų! 

Andrius Buska 8 min
Šiame straipsnyje sužinosite:

Nuo ko pradėti norint renovuoti seną namą? 

Kaip renovuoti seną namą išvengiant pasėkmių? 

Kaip atnaujinti seną namą pagal veiksmų seką?

Kokios spalvos madingos šiuolaikiniame interjere? 

Medinis namas
Medinis namas

Renovuoti seną namą yra ilga ir brangi investicija

Mūsų blogo skaitytojas Rimantas K. pasidalino savo patirtimi apie namo renovaciją, konsultuojantis su savo draugu Artūru, kuris yra interjero dizaineris. Į ką reikėtų atsižvelgti renovuojant namą ne sau, bet pardavimui, skaitykite šiame straipsnyje.

Šiandien tai yra žaidimas su mada ir standartais. Statausi namą už miesto ir tai darau visiškai nuo pradžių. Greta gyvena kaimynai, kurie kaip tyčia yra renovacijos įkarštyje, todėl turiu galimybę palyginti šiuos du statybos procesus. Mano kaimynai už tvoros keletą metų nesėkmingai bandė parduoti seną tėvų namą, tačiau daugelį potencialių klientų atbaidė pasenęs interjeras, daugybė mažyčių kambarių užkrautų daiktais, bendrą namų erdvę mažinančių pertvarų ir pan. Todėl jie užsigeidė atlikti kapitalinę namo renovaciją prieš parduodant. Tai dažna praktika, kuomet norima nekilnojamajį turtą padaryti patrauklesniu rinkoje. Tiesa, tai padaryti pasiryžo pats kaimynas, net ir ne visai susipažinęs su dabartinėmis interjero ar eksterjero tendencijomis. Kadangi mano namas statomas naujai, jis kreipėsi į mane su prašymu jį pakonsultuoti. Aš jo prašymu pasidomėjau ir susėdę su mano draugu, kuris užsiima interjero dizainu ir projektavimu, trumpai pasikalbėjome.

Seno namo renovacija – nuo ko pradėti?

Artūrai, kaimynas turi namą kurį planuoja renovuoti. Šio namo statyba turbūt yra kokių 70-tųjų metų. Jam nesisekė jo parduoti todėl nusprendė tai padaryti po renovacijos. Ar gali šiek tiek pagelbėti ir duoti patarimų. Ką būtų galima padaryti, kad interjeras suviliotų, taip vadinamus, potencialius klientus, o ne juos atstumtų, kaip yra dabar?

Tiesiog užsakyk interjero dizainą pas mane.

Tu žinai, kad aš klausiau ne to…

Na gerai, vistiek neturiu dabar kažkokių terminų spaudžiamų darbų. Namo renovacija yra paprasta, galima daryti ką tik nori: išplėsti, nugriauti ar pridėti pertvarų, pakeisti kambarių paskirtis ar net langų dydžius. Ir mes net nepradėjome kalbėti apie interjero dizainą…

Privačių namų situacija yra skirtinga nei tarkime daugiabučiuose esamų butų, kur realiai reikia renovuoti tik interjerą. Su privačiu namu – kitaip, jei šis nebuvo renovuotas, kaip sakai, nuo 70-tųjų, būtų gerai atlikti ir kapitalinį stogo ir fasado atnaujinimą. Nerekomenduočiau atlikti tik vieno iš jų, kadangi paskui tikrai galima pasigailėti.

Namo atnaujinimas
Namo atnaujinimas

 

Gerai, bet vėlgi, nuo ko pradėti?

Jeigu daroma savomis rankomis, nereiškia, kad nereikia atvaizduoti plano brėžinyje. Net ir neturint tam tikrų kompiuterinių įgūdžių, galima pasiimti popieriaus lapą ir ant jo, liniuote ir pieštuku nusipiešti įsivaizduojamą projektą. Kai yra projektas apeiname su juo visą namą ir pasižymime problemines vietas arba vietas kurias norisi pakeisti. Galbūt pastebimos kažkokios pajuodusios, dėmėtos vietos sienose, o gal net ir užsimezgęs pelėsis – pasižymim plane. Kaip taisyklė senuose namuose tokias vietas tikrai aptiksim ir šioje vietoje reikia panaikinti ne tik rezultatą bet ir to priežastį.

Dažniausiai ta priežastis būna dėl prasto vandens garų laidumo arba izoliacijos, tai gali įtakoti ir izoliacijos trūkumas. Šiuo atveju interjero dizainas prasidės nuo tinkamo apšiltinimo. Per tą laiką galima dirbti ties renovacijos ir interjero projektu.

SVARBU. Senuose namuose tokia problema yra pasitainkanti itin dažnai, todėl svarbu pradėti renovaciją nuo išorės. Tinkama šilumos izoliacija turi būti užtikrinta.  

Dizainas yra svarbi dalis!

Gerai, grįžkime vidun. Tarkime jau turiu nusibraižęs vidaus brėžinį, kas toliau?

Dabar įsivaizduok potencialų klientą ir kaip atrodys jo kasdienė rutina, kur jis valgys, kaip leis savo laisvalaikį ar rengs vakarėlį. Reikia pritaikyti kambarius pagal šį modelį. Prisimink tai, jog nuolatinė maisto ruoša yra labiau praeities reikalas, o dabar labiau pramoga. Virtuvė turi sutalpinti net keletą žmonių ir nemažai įrangos.

Dėl to ar virtuvė turi būti atvira ar uždara – tai amžina diskusija. Galbūt verta apsvarstyti palikti ją atvirą, sujungtą su svetainės erdve, tačiau dėl visa ko turėti galimybę esant poreikiui ją atskirti, kad ir stumdomomis durimis.

Panašiai pasikeitė ir vonios vaidmuo, kuomet ankščiau tai būdavo erdvė smulkioms higienos reikmėms, o dabar tai yra relaksacijos kambarys karštoje vonioje. Kartais net labai ilgos, todėl geriausia nuosavame name turėti ne vieną vonios kambarį.

Skaitykite kitus įdomius straipsnius: Balta, kreminė, smėlio splava – kodėl dažniausiai interjerui renkamės neutralias spalvas?

Virtuvė name
Virtuvė name

 

Kas dar pasikeitė mūsų įpročiuose išnaudojant namų erdves?

Namų ofisai. Kuomet ankščiau grįžus namo tiesiog išsidrėbdavai prie televizoriaus, dabar panašiai, tik tai darome priešais kompiuterio ekraną. Rekomenduoju tam paskirti vieną kambarį, kad ir patį mažiausią. Efektyviam darbui reikės tylos ir susikaupimo, todėl toks kampelis praverčia kiekvienuose namuose.

Madingas išdėstymas sename name

Gerai, sakyk man, kas dabar yra madinga?

Tavo kaimyno laimei – viskas. Jeigu turi seną medienos pliauską ūkiniame pastate, greičiausiai rasi kur galima ją panaudoti. Kadangi dabar pagrindinis stilius yra … persipynęs. Kuomet dizaino supratimas būdavo surinkti daiktus atitinkančius interjerą, dabar yra priešingai, svarbu sugriauti standartus. Geriausiai tai veikia kuomet, pavyzdžiui yra minimalistinis svetainės kambarys, tačiau stalas yra vintažinis, su išraižytais elementai, galbūt net paveldėtas iš prosenelių. Ar supranti ką turiu omenyje?

Taip, tęsk …

Etno stiliaus interjeras tampa vis madingesnis, tačiau užuot naudoję afrikietiškus ar indiškus motyvus, dabar naudojame senus lietuviškus. Skirtumas dar tas, jog vietoj sodrių spalvų naudojame prislopintas. Populiarėjančios yra natūralios medžiagos. Mediena, audiniai ar akmuo. Natūraliai atrodančiomis medžiagomis taip pat laikomas dekoratyvinis betonas. Pastaruoju metu jis labai populiarus ir skoningai pritaikomas. Taipogi puikiai priderinamas prie natūralaus medžio ar augalų.

O kaipgi su virtuve? Juk ši erdvė iš tikro ir „parduoda“ namą?

Greičiausiai taip. Pateiksiu keletą įdomiausių pokyčių virtuvės interjere. Maždaug iki 2000‘ųjų tai būdavo atskiras kambarys namuose. Net jei ir buvo sujungtas su svetaine, virtuvės erdvė turėjo stipriai išreikštą atskirtį. Tačiau dabar darosi vis populiariau virtuvę įkomponuoti į bendrą namų dizainą. Kaip pavyzdys, šioje erdvėje klojame parketą kaip ir visur kitur ir nebeišskiriame virtuvės plytelėmis, naudojame baldus su paminkštinimais ir pan.

Žinoma, kai kuriuos sprendimus nustato pati šios erdvės funkcija. Su įvairiais virtuvės rakandais ir įrankiais maisto gaminimui, reikia išspręsti ir šiukšlių dėžės klausimą. Ankščiau tikrai nereikėdavo galvoti apie tai, kadangi būdavo įprasta jog šiukšlių dėžė yra po kriaukle, tačiau dabar, kuomet atliekų rūšiavimas tapo toks svarbus ir skirstyti atliekas į keletą skirtingų talpų tapo neišvengiama, tai sukuria problemą funkcionalume.

Ant sienų, kur dar visai neseniai vyravo plytelės, pastaruoju metu dažniau renkamasi dekoratyvines plokštes, stiklą ar tuos pačius dažus, net ir virš kaitlenčių ar kriauklių. Žinoma tai turi būti gerai nuplaunama ir atspari šveitimui danga.

Namų interjeras ir koloritas

Gerai, o kokios spalvos dabar yra madingos interjere?

Realiai daugelis. Kaip tik turiu projektą su juodomis sienomis, įvairiais raudonais ar mėlynais atspalviais ir pan. Žinoma, skirtingi baltos spalvos atspalviai išlieka dominuojantys apdailoje. Ir tai būtų mano rekomendacija, pasilikti prie baltų atspalvių, ypač jeigu nekilnojamas turtas ruošiamas pardavimui. Pirkėjas lengvai galės įsivaizduoti savo mėgstamą spalvą ant baltų sienų jei norės kažką keisti.

Puiku, susidariau bendrą vaizdą ir žinau ką parekomenduoti kaimynui pradžioje. Ačiū už pagalbą.

Palauk dar! Pamiršai komunikacijas. Nepatikėsi kiek daug šiuolaikiniuose namuose reikia turėti elektros kištukų. Tad norint padidinti jų kiekį, reikės išvedžioti papildomą elektros instaliaciją. Dar geriau būtų atnaujinti ją visą, todėl čia reikės pasirinkti kruopštų ir patikimą elektriką. Šiais laikais dažniausiai stengiamės nusimatyti visus elektros kištukus, tam, kad A – jų būtų pakankamai ir B – kad jie būtų kaip įmanoma patogesni ar net nematomi. Paimkime šiuolaikinį televizorių, kuriam su visais jo priedais (TV priedėlis, interneto kabelis, HDMI jungtys ar tos pačios elektros jungtys) reikės kone 4-5 rozečių ir geriausia tai daryti už paties televizoriaus, kad jos nekristų į akis, tiek pakabinamo televizoriaus atveju, tiek ir pastatomo.

Nebenorime gyventi prieblandoje, todėl šviestuvais stengiamės užtikrinti, jaukumą namie. Taip pat verta atkreipti dėmesį į virtuvės zonos elektros instaliaciją, kadangi čia gali prireikti dar daugiau elektros lizdų, kurie turėtų būti atidžiai suplanuoti, nes neturėsime galimybės nematomai prijungti prailgintuvo ateityje.

Mano mažas patarimas: pasiplanuoti lizdus net ir prie sofos ar fotelio. Kažkam, toje vietoje, naudojantis nešiojamu kompiuteriu vistiek prireiks elektros energijos, silpstant jo baterijai. Jeigu dažniausia buvimo vieta yra viduryje kambario, galima pagalvoti apie energijos liuką grindyse.

Ačiū, tu teisus. Žmonėms tokios apgalvotos detalės patinka, tiesa?

Na, mano karjera visuomet buvo „pastatyta“ ant klientų komforto ir ergonomijos interjero dizaine. Žinau, kartais žmonės galvoja, kad interjero dizaineriai turi tai traktuoti kaip madą, tačiau komfortas ir ergonomija namuose visuomet yra prioritetas. Mes dažnai keičiame kažką namie, tačiau puikiai apgalvoti ir patogus sprendimai išlieka.

Skaitykite daugiau: Plačiau apie renovaciją ir kiek ji kainuoja? https://gerasbustas.lt/statome/placiau-apie-namu-renovacija-kiek-kainuoja-renovacija/

Taip pat skaitykite: Virtuvės ir vonios kambarių atnaujinimas. Kiek tai gali kainuoti? https://gerasbustas.lt/irengiame/kiek-kainuoja-vonios-remontas-kiek-kainuoja-virtuves-remontas/