Vis daugiau žmonių galvoja apie savo namų renovaciją ar modernizaciją. Nesvarbu ar dėl energinio poreikio ar intereso vizualiai pakeisti būstą ir atsinaujinti. Renovacijos tikslas – esamo namo konstrukcijos išlaikymas pritaikyti šiuolaikiniam gyvenimui jį modernizavus. Apibendrinus, vienos priežasties namų renovacijai atrasti sunku, kadangi noras gyventi patogiai ir šiuolaikiškai susideda iš daug dalykų.
Ar norite gyventi šiuolaikiškai?
Jeigu jau nusprendėte renovuoti savo namą, beveik neatsiejama rekonstrukcijos dalis yra pokyčiai esamuose erdvėse, t.y. pertvarų perkėlimas, taip pakeičiant esamą patalpų išdėstymą. Gyvenimo būdas sparčiai keičiasi ir šis aspektas atsispindi pačiame patalpų išdėstyme. Kas buvę madinga ir patiko praeityje, dabar nebėra artima ir norisi pokyčių.
Turėti didžiulę svetainę buvo svarbiausia prieš dvidešimt metų. Šiandien erdvės ir kambariai, kurie buvo primiršti, iškyla į priekį. Pavyzdžiui drabužinės, antras vonios kambarys ir pan. Seni namai dažnai to stinga, todėl rekonstrukcijos metu naujos patalpos gali būti įrengiamos, kad ir buvusių erdvių sąskaita.
Namai, kuriuose gyvename nėra vien tik virtuvė, svetainė, miegamasis ir vonia, todėl prieš pradėdami renovaciją reikia apgalvoti kokias papildomas erdves norėsite turėti.
Patikrinkite šį straipsnį: Vonios kambarys palėpėje – modernu ar funkcionalu?
Įsivertinkite ką verta griauti, o ko ne
Norint pakeisti patalpų išdėstymą arba perkelti pertvaras reikia viską suplanuoti iš anksto. Sienos ar net durų perkėlimas gali paveikti visos namo konstrukcijos vientisumą. Iš anksto pasikonsultuokite su statybos sritį išmanančiu specialistu dėl bet kokių griovimo darbų. Sename name net ir plona siena gali atlikti laikančiosios sienos funkciją, kurią nugriovus gali kilti rimtų problemų. Reikia paminėti, kad laikančiųjų konstrukcijų įrengimas ar sustiprinimas yra ganėtinai brangus, todėl reikėtų tai įsivertinti prieš pradedant. Bet kuriuo atveju, keičiant išplanavimą reikės pakeisti elektros instaliaciją, išlyginti grindis ir sienas, atnaujinti vandentiekio ar vamzdžius. Norint, kad namai ne tik atrodytų lyg nauji, bet ir ateityje išvengtumėte papildomų problemų, šie remonto darbai turėtų būti suplanuoti ir atlikti.
Gyventojams renovacija dažniausiai asocijuojasi su fasado ir stogo apšiltinimu bei langų pakeitimu. Tai yra pakankamai tikslu, kadangi tokia renovacijos forma yra viena dažniausių, kadangi šie darbai ženkliai sumažina šilumos nuostolius, namų mikroklimatą ir užtikrina optimalią temperatūrą ir komfortą.
Patikrinkite šį straipsnį: Seno namo renovacija? Neprisiriškime prie standartų!
Saugokitės drėgmės namuose
Be sienų ir stogo šiltinimo nereikia pamiršti ir pamatų. Neužtenka juos tik apšiltinti iki žemės, tačiau įrengti ar atnaujinti ir hidroizoliaciją kuri apsaugotų pamatą ir tuo pačiu visą pastatą nuo žemės drėgmės įsiskverbimo. Jei visu perimetru mūras drėksta, greičiausiai tai reiškia kylantį gruntinių vandenų lygį. Tuo pačiu tai gali reikšti, jog vietomis gali būti pažeista hidroizoliacija arba jos visai ten nėra.
Prieš atliekant pastato šiltinimą, būtina išspręsti drėgmės patekimą imantis atitinkamų priemonių. Dažniausiai pakanka izoliuoti pamatus, tačiau visuomet rekomenduojama, dėl drėgmės namuose ar namo konstrukcijose, pasitarti su šios srities ekspertais, kad surastumėte geriausią sprendimą. Toliau reikėtų apšiltinti namą, kas padidins ne tik vidaus patalpų, bet ir išorinių sienų temperatūrą, kas ženkliai sumažina pelėsio susidarymo riziką. Labai svarbu pasirinkti tinkamą šilumą izoliuojančią medžiagą ir jos storį, kuris yra apskaičiuotas ir suprojektuotas specialistų. Kartu su šiltinimu dažniausiai keičiami ir langai, tad naujieji bus kur kas sandaresni. Kadangi su šiais pokyčiai ženkliai padidėja pastato sandarumo lygis, jį yra būtina daugiau vėdinti.
Tai vis tiek kainuos pinigus
Namo atnaujinimo išlaidos nebus vienintelis jūsų laukiantis finansinis dalykas, todėl tam reikia nusiteikti iš anksto. Yra keletas dalykų, kurie gali kainuoti papildomai. Pavyzdžiui, jei norite jaustis visiškai atsinaujinę, nereikia pamiršti ir gerbūvio elementų (vartai ir tvora), aplinkos tvarkymą, sodą ar kitus papildomus kiemo elementus. Kaštų atžvilgiu tai yra labai individualu, todėl tik nuo jūsų priklauso, ko ir kaip norite jau nekalbant apie oro kondicionavimo, rekuperacijos, šilumos siurblio, fotovoltinių elementų ar kitų priemonių įrengimo. Nereikia nė sakyti, kad naudojamų medžiagų kokybė ir įrangos lygis taip pat paveiks bendrą sąmatą.
Kai norite sutaupyti
Jei norite kiek įmanoma daugiau sutaupyti, atlikite tik tuos darbus, kurie yra būtini. Keletas patarimų:
- Nekeiskite esamų patalpų. Atsiranda išlaidų susijusių su pertvarų perkėlimu (esamų griovimas, naujų statymas, grindų keitimas ir pan.).
- Nelieskite laikančiųjų konstrukcijų. Šių konstrukcijų perdarymas yra labai brangus.
- Pasilikite viską, ką galite. Duris galima nušlifuoti ir perdažyti. Grindys gali būti restauruojamos. Sienas galite tiesiog perdažyti.
- Atnaujinant vonios kambarį ir virtuvę, dažniausiai baldų gamintojai vizualinį dizainą sukuria nemokamai užsakant baldus iš jų.
- Jei jūsų biudžetas yra ribotas, užsakykite tik reikalingiausių erdvių projektus ir surinkite bent keletą pasiūlymų iš skirtingų rangovų. Tai suteiks jums galimybę iš anksto apgalvoti įvairius dalykus ir geriau palyginti sąmatas ir pasiūlymus.
Finansinis rezervas
Rekonstrukcijos metu niekada nežinai, kas gali „išlysti papildomai“. Todėl visada patartina numatyti tam tikrą finansinį rezervą būtent tokiems atvejams. Blogiausia, ką galite padaryti, tai rekonstrukciją pradėti turint didesnių kaštų sąmatą, nei Jūsų biudžetas ir galvojant, kad eigoje pavyks kažkur sutaupyti, todėl lėšų gal užteks.
Kainų palyginimo pavyzdys:
Naujas namas, kurio naudingasis plotas yra 100 m2, šiandien kainuoja mažiausiai 70 tūkst. eurų. Prieš pradėdami įgyvendinti statybas, turėtumėte nusimatyti bent 10% rezervą papildomos ir nenumatytoms išlaidoms.
Jei renovuotumėte visą namą, numatoma rekonstrukcijos kaina būtų mažiausiai 30 tūkst. eurų., t.y. apie 45% naujo namo kainos. Tačiau čia rezervas turėtų būti iki 30%.
Brangiausiu atveju, atsižvelgus į tai kas išdėstyta aukščiau, renovacijos kaina gali pakilti beveik iki naujo namo kainos. Viena vertus, sutaupysite ant pastato konstrukcinių medžiagų, žemės, kita vertus reikės atlikti griovimo, perstatymo, sustiprinimo ir kitus darbus, kurie yra būtini norint turėti atnaujintus namus ir išvengti rūpesčių ateityje. Dėl šios priežasties visada atidžiai apsvarstykite, ar renovacija jums atsipirks.
Verta paminėti ir atkreipti dėmesį, jog atnaujintoje Valstybės renovacijos projektų finansavimo strategijoje atsirado poskyris, kuriuo remiantis, privačių namų ūkiai (vieno arba dviejų butų) turi teisę ir galimybę pateikti paraišką pastato modernizavimo paramai gauti. Tai gali būtų ženkli paskata bei parama atliekant renovaciją, kuri siekia iki 14 500 eurų, privataus namo ūkiui. Daugiau apie paramą skaitykite.
Taip pat skaitykite: Kaip apsaugoti planetą ir savo piniginę?
Kada atnaujinti ir kada statyti naują namą?
Jei jūsų renovacija neapsiribos tik išorės šiltinimu bei minimaliu vidaus erdvių perplanavimu, bet iš esmės norite atnaujinti visą namą, visos jūsų išlaidos bus beveik lygios naujo namo kainai. Tačiau yra situacijų, kai jūs norite išlaikyti namo originalumą. Tai ypač aktualu tiems atvejams, kai namas yra priskirtas paveldo objektams, kurių ne tik negalima griauti, bet ir turi būti atitinkamai, pagal architektūrinius reikalavimus, renovuotas. Vis tik turime nuspręsti ar senas namas turi išliekamąją vertę, todėl priimant sprendimą reikia įsivertinti ilgalaikę perspektyvą, o ne tik skaičiuoti pinigus.
Ar namo renovacijai /namo modernizavimui reikalingas projektas ir leidimai. Kai keičiamas namo stogas , sienos ir pamatas apšiltinamas, keičiami langai ir durys.
Statybos leidimo privalomumo būtinumą nusako statybos techninis reglamentas STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“. Dažniausiai statinio išorinių atitvarų (sienų, stogo) apšiltinimas apibrėžiamas kaip rekonstrukciją. Todėl pastato išorinių sienų apšiltinimui ir stogo dangos keitimui statybos leidimas vykdyti statinio rekonstravimą yra privalomas.
Sveiki. I ka reikia kreiptis kad gauti leidima namo stogo keitimui , pamatu siltinimui ir kitokiems darbams atlikti ? Koks atsakingas asmuo tuom galetu pasirupinti ?
Norint atlikti namo stogo keitimo bei kitus su statyba ar rekonstrukciją susijusius leidimus išduoda tos vietovės kur yra įregistruotas statinys savivaldybės administracija. Tačiau prieš tai reiktų susirasti atestuotą architektą, kuris atsižvelgiant į konkrečią situaciją bei darbų apimtį įvertins kokius dokumentus reikia parengti, kad gauti statyba leidžiantį dokumentą.