Smėlio dėžės konstravimas – į ką atkreipti dėmesį? | Geras būstas

Smėlio dėžės konstravimas – į ką atkreipti dėmesį?

Edgaras Misiukas 3 min

Kodėl smėlio dėžė yra geras variantas vaikui?

smėlio dėžė
Kaip sukonstruoti smėlio dėžę
Smėlio dėžė yra viena svarbiausių sodo ir kiemo dalių, skirtų šeimos vaikų pramogoms ir poilsiui. Nenuostabu, kad tokio tipo žaidimų erdvė yra būdas vaikams kūrybiškai praleisti laiką. Žaidžiant su smėliu gerėja judesių koordinacija ir lavėja vaizduotė. Svarbiausia, kad sukurti tokią zoną visai nesudėtinga. Sodą, kuriuo naudojasi visi šeimos nariai, galima papildyti dar ir funkcionalia pavėsine. Dėl tokio sprendimo tiek mažieji, tiek suaugę namiškiai nenuobodžiaus gryname ore.
Taip pat skaitykite: Vaikų kambario įrengimas

Ko reikia medinei smėlio dėžei pastatyti?

Smėlio dėžei padaryti geriausia naudoti spygliuočių medieną. Tam tiks pušinės arba eglinės lentos (tokios pat rūšies mediena naudojama pastatų ir kitų statinių konstrukciniams elementams). Optimalus lentų storis turėtų būti ne mažesnis kaip 22 mm, o aukštis – 150 mm. Lentų ilgis priklausys nuo numatomos smėlio dėžės formos ir matmenų. Jei erdve naudosis vienas vaikas, pakanka 800 x 800 mm dydžio dėžės. Jeigu smėlio dėže naudosis daugiau vaikų, patartina, kad jos bent vienas matmuo būtų 1800 mm ar daugiau. Žaidimų aikštelės dydžio klausimas labai priklausys nuo kieme esančios erdvės, tačiau net ir mažiausia smėlio dėžė suteiks daug džiaugsmo mažiesiems.

Iš medžio pagamintą smėlio dėžę reikia impregnuoti arba nudažyti. Tai būdas užtikrinti jos ilgaamžiškumą. Medieną galima apsaugoti naudojant purškiamą arba tepamą impregnantą arba dažus. Rekomenduojama rinktis vandens pagrindu pagamintas chemines priemones, nes jos turi mažiau pavojingų cheminių medžiagų. Galima rinktis bespalves dangas arba su atitinkama spalva, tai leis suteikti būsimai smėlio dėžei norimą atspalvį.

Funkcionalios smėlio dėžės aukštis turėtų būti 30-45 cm. Todėl viena sukurtos konstrukcijos pusė bus pagaminta iš dviejų arba trijų atskirų lentų. Atskiroms detalėms sujungti reikės medsraigčių medienai. Viską galima nesunkiai susukti atsuktuvo pagalba, tačiau akumuliatorinis elektrinis suktuvas bus daug efektyvesnis sprendimas.

Smėlio dėžės apačią nuo dirvožemio naudinga atskirti vandeniui pralaidžia danga, pavyzdžiui agroplėvele ar geotekstile. Ši medžiaga netrukdys vandens infiltracijai, bet kartu neleis smėliui susimaišyti su dirvožemiu ir galimiems parazitams patekti į smėlį. Taipogi pravartu pasidaryti ir dėžės dangtį, kuris apsaugos viduje esantį smėlio nuo užteršimo šiukšlėmis, lapais ar naminių gyvūnų paliekamų ekskrementų.

Esminė smėlio dėžės dalis yra jos užpildas – smėlis, kuris turėtų būti švarus, be priemaišų, sausas ir atgabentas maišuose. Tik tada galite būti tikri, kad jame nebus kenksmingų priedų ir didesnių akmenų, kurie gali kelti pavojų vaikams.

Kaip pastatyti smėlio dėžę?

Smėlio dėžę kieme reikia statyti tokia tvarka:

  • numatyti smėlio dėžės vietą ir iškasti maždaug 30 cm gylio tranšėją (dugnas turi būti išvalytas nuo akmenų ir kitų stambių bei aštrių daiktų);
  • duobės dugne paklokite atskiriamąjį sluoksnį – jis leis vandeniui nutekėti į žemę, todėl smėlis nebus per daug šlapias. Plėvelė taip pat apsaugos nuo piktžolių išaugimo;
  • pagaminkite smėlio dėžės šonus ir viršutinį dangtį – impregnuotas pušines lentas sujunkite tarpusavyje medsraigčių pagalba;
  • supilkite smėlį;

Verta prisiminti, kad smėlio dėžėje gali būti įrengti papildomi funkciniai elementai. Patartina įrengti suoliukus vaikams žaisti ir stogelį. Šiuo atveju prieš pradedant darbus būtina pasirūpinti atitinkamomis medžiagomis. Tačiau šiuos elementus prie smėlio dėžės galima primontuoti ir vėliau.